Deprese bývá v dnešní době opravdu rozšířenou „nemocí“, která se objevuje u lidí v jakémkoliv věku a ovlivňuje jak psychický, tak fyzický stav člověka. Pro někoho deprese znamená občasná špatná nálada a nechuť k ničemu, pro někoho to je dlouhodobý stav, který zapříčinila vážná věc v životě. V některých případech, v těch vážnějších, si člověk nedokáže pomoci sám, musí kontaktovat psychologa nebo osobního kouče a někdy dokonce dostat léky.

V těch lehčích případech si od deprese dokážeme pomoci sami a my vám ukážeme jak!

Přečtěte si o 21 překvapivých věcech, které působí na vše duševní zdraví.Jak si pomoci od deprese?

deprese
Foto: pixabay

Obklopujte se lidmi

Pokud máte depresi, v žádném případě nebuďte sami. Nechte se vytáhnout ven od rodiny, kamarádů a zaměstnejte svoje myšlenky. Lidé, co vás mají rádi, vás vyslechnou, poradí a také vás rozesmějí.

Možná vás napadne nechodit do práce a ubíjet se doma, ale to je opět špatná cesta. Práce je lékem na smutek, to neříká nadarmo! Zaměstnejte svůj mozek i ruce!

Choďte ven

Tento tip souvisí s tím prvním. Nebuďte zavření doma, choďte na procházky, třeba se svým domácím mazlíčkem, jezděte na výlety a hodně navštěvujte les, dostanete do sebe energii ze stromů a načerpáte inspiraci.

Začněte si psát deník

Někdy se zkrátka nechcete někomu svěřovat, ale chcete si vzít papír a tužku a prostě se vypsat. NApsat na papír všechny svoje problémy a tak nějak se vypsat.Pište si plusy a mínusy

Každý den, je jedno kdy, jestli ráno, nebo večer, si vezměte papír a na ten napiště plus a mínus. Pod plus pište všechna pozitiva vašeho života a světa vůbec a do mínusů vaše problémy a to, s čím nejste spokojení. Uvidíte, že pozitiv bude mnohem více a uvědomíte si, že nemá cenu se trápit a mnohem lepší je být veselý a usmívat se.

Stravujte se zdravě

Možná se vám to zdá jako nesmysl, ale strava hodně ovlivňuje psychiku. Co uděláte, když nemáte svůj den, náladu pod psa a trápí vás deprese? Vezmete si zmrzlinu, brambůrky a colu k tomu? To je hodně špatně, vůbec vám to nepomůže. Jednak nezdravé jídlo negativně ovlivňuje myšlení a jednak můžete mít výčitky, třeba kvůli postavě, protože jste si slíbili, že zhubnete.

Pijte hodně vody, hoďte si do ní třeba citron, jezte hodně ovoce a zeleniny a vaše strava by měla být vyvážená a pestrá. Snídejte, mějte teplý oběd a jezte maximálně 2 hodiny před spánkem.Cvičte a choďte do sauny

Cvičení vyplavuje endorfiny (=hormony štěstí) a navíc při něm máte jiné myšlenky. Běhejte, tancujte, posilujte, dělejte jógu.. pokud nevíte, jak na to, choďte na lekce a třeba si tam najdete nové známé a kamarády.

Co se týče sauny, ta je neskutečně zdravá. Nejen, že se díky ní z těla vyplavují škodlivé látky, ale prospívá i vašemu psychickému zdraví.

Pokud vám od deprese nepomůže žádný z těchto bodů, vyhledejte odbornou pomoc.

Lidé, kteří chodí do přírody, jsou zdravější, choďte taky!