Každé ráno, když opouštím svůj domov po ranní sprše, procházím parkem a potkávám malé děti, které míří se svými rodiči na hřiště. Nemohu odolat tomu je pozdravit, plácnout si s nimi a popřát jim zábavný a skvělý den. Mám úsměv od ucha k uchu, který je opravdu široký tím, jak často se směji, a také proto, jaké skvělé představitele nové generace jsem potkal – roztomilé děti.

Jak se zbavit negativního myšlení?

Jak skvělý začátek dne!Toto je typické ráno pozitivního člověka. Myslíte si, že pozitivní emoce mají vliv na naše zdraví? ANO. Negativní chování lidí přitahuje další lidi a nutí je také k negativismu. Je to jako magnet. Pokud máte negativní rodiče, rodinné návštěvy budou poté velmi nepříjemné, pokud si vy chcete udržet svoji pozitivitu.

„Žila jsem půl století s mužem, který trpěl depresemi, a tak jsem pochopila, jak náročný a špatný negativismus je.“

Studie ukazují, že stačí krátké momenty pozitivních emocí a pocitů na to, aby mohly poskytnout nárazník proti stresu a depresi a podpořit tak fyzické i duševní zdraví. Stačí vážně málo, dejte tomu šanci a zkuste to!

Neznamená to ale, že člověk musí být neustále pozitivní, aby byl zdravý a šťastný. Samozřejmě v každém normálním životě nastávají situace, které přirozeně vedou k negativním pocitům, jako jsou obavy, smutek nebo hněv.

Doktor Fredrickson a jeho spolupracovníci prokázali, že mozek je „tvárný“, tudíž dokáže vytvářet nové buňky a ty je možné trénovat tak, aby podpořily pozitivní emoce. Člověk se tedy může naučit být pozitivním tím, že bude praktikovat určité dovednosti, které posilují pozitivitu. Například šest týdnů tréninku ve formě meditace, zaměřené na laskavost a vděčnost vedlo k nárůstu pozitivních emocí a sociálního propojení a došlo také k zlepšení funkce jednoho z hlavních nervů, který pomáhá řídit srdeční frekvenci.

„Výsledky naznačují, že učení se dovednostem, díky kterým můžeme vytvářet pozitivní emoce, nám pomůže stát se zdravějšími, sociálnějšími a odolnějšími verzemi sami sebe.“ (Dr. Fredricskson, 2015)

Zdraví tedy může být považováno za životní dovednost. Pokud cvičíte a stravujete se zdravě, můžete tím své zdraví výrazně zlepšit.

Sdílená pozitivita – dva lidi prožívají stejné pozitivní emoce a jsou jak se říká „na stejné vlně“. Zkuste sledovat televizní pořad nebo film s přítelem, který má podobný vkus, nebo si s kamarády vyprávějte vtipy nebo říkejte dobré zprávy, povídejte si. Budete společně naladěni a budete prožívat tzv. sdílenou pozitivitu. Podívejte se na tipy, jak se zbavit negativního myšlení.

Modelka Jitka Boho radí, jak na pozitivní myšlení

Podívejte se na její youtube kanál pro videa jak být šťastný a pro střípky z jejího života.
youtube kanál

8 tipů jak se zbavit negativního myšlení

Dělejte dobré skutky. Druzí budou vděční a šťastnější a vám to také přinese vlastní pozitivní pocity. Může to být taková maličkost, jako pomoct někomu s těžkou taškou.

Oceňujte svět kolem vás. Může to být cokoliv, zvíře, strom, krásný východ slunce nebo dokonce oblečení, které má někdo na sobě, nebo které zahlédnete ve výloze. Nedávno jsem v tramvaji potkala člověka, který mi pochválil bílé lodičky. Radost jsem měla jak já, tak i on. 🙂Posilujte mezilidské vztahy. Budování silných sociálních vazeb s přáteli nebo členy rodiny zvyšuje pocity sebehodnocení a dlouhodobé studie ukázaly, že jsou spojeny s lepším zdravím a delším životem.

Stanovte si cíle, kterých chcete dosáhnout. Možná se chcete zlepšit v tenise, umět lépe tancovat nebo více číst. Cíle musí ale být realistické, ne příliš náročné, to pak může vytvořit zbytečný stres.

Naučte se něco nového. Sport, jazyk, hrát na hudební nástroj nebo hra, která iniciuje mysl pro úspěch, sebevědomí nebo odolnost. Ujistěte se, že máte pro danou činnost dostatek času.

Přijměte sebe a své chyby. Spíše než na nedokonalosti a neúspěchy se zaměřte na kladné úspěchy a to, co vám jde.Procvičujte odolnost. Využijte ji jako krok k lepší budoucnosti. Vzpomeňte si na výrok: Když vám život přinese citron, udělejte si z něj limonádu.

Trénujte vnímavost. Vracení se k problémům v minulosti odpoutává pozornost od současných potěšení. Nechte být věci, které nemůžete změnit a zaměřte se na přítomnost.