Zero waste je poměrně nový životní styl, který vyznává čím dál tím více lidí. A to je dobře, protože se jedná o styl, který šetří naši planetu, která je v dnešní době velmi zahlcená a je potřeba se o ni začít pořádně starat a zachránit ji. Pokud nevíte, co je zero waste, jedná se o styl, kdy minimalizujete odpad a žijete co nejvíce bez plastů. Nejde to samozřejmě stoprocentně, ale jde o to, že se snažíte šetřit planetu. Dáme vám 10 tipů, které můžete vyzkoušet. A pamatujte, že i malý krok se počítá.Jak žít zero waste?

zero wasteFoto: pixabay

1. Třiďte odpad

Tohle je úplný základ, o který bychom se měli snažit všichni. Pokud budeme třídit, ulehčíme přírodě i lidem práci. Není to tak těžké a každý jeden člověk, který bude třídit, se počítá. Už třídíte?

2. Nakupujte bez obalu

Všimněte si, že většina potravin, které kupujete, je v obalech, které vyhodíte a je to opravdu zbytečné. Naštěstí existují bezobalové prodejny, kde si můžete nakoupit třeba do vlastních nádob.

Víte, že můžete nakupovat i ve vratých obalech? Třeba tady na Rohlíku.

3. Nepoužívejte jednorázové plasty

Vyhněte se jednorázovým kelímkům, talířům, brčkám a igelitovým sáčkům.

4. Nekupujte si tolik nových věcí

Šatní skříň vám praská ve švech? Proberte oblečení, věci, které nenosíte, nevyhazujte, ale třeba darujte potřebným a snažte se neutrácet za levné nekvalitní kousky, ale investujte do kvality, která vám vydrží roky. Dbejte na výběr oblečení a vyhněte se tomu, které bylo vyrobeno ve špatných podmínkách.5. Zvolte přírodní hygienické potřeby

Bambusový kartáček, menstruační kalíšek, tamponky na více použití a podobně.

6. Vyrobte si vlastní produkty

Zkuste si vyrobit vlastní prášek na prádlo, vlastní mýdlo nebo jar na nádobí. Je to zábava, ušetříte a ještě budete mít dobrý pocit.

7. Nevyhazujte zbytky

Snažte se všechno spotřebovávat a zbytečně nevyhazujte jídlo. Přemýšlejte, jestli by se nedalo ještě nějak spotřebovat.

8. Předělávejte staré věci v nové

Máte spoustu starých věcí a nejradši byste je vyhodili? Na to zapomeňte! Popřemýšlejte, jak byste je mohli využít a vyrobit z nich něco nového.9. Nejezte ve fastfoodech

Fastfoody produkují neuvěřitelné množství odpadu, tak to přestaňte podporovat! Pokud máte třeba rádi kávu ze Starbucks a nemůžete bez ní být, pořiďte si vlastní kelímek a ten si tam vždy nechte naplnit.

10. Neplýtvejte vodou

Vody je na naší Zemi málo a neměli bychom s ní plývat. Proto se kratší dobu sprchujte a rozhodně ji neplýtvejte.

Zkusíte zero waste? I kdybyste si navykli na jednu věc, je to skvělý krok!

Znovuzužitkujte staré věci, kterí byste jinak hodili do koše.