Nejdůležitější návyk, který jsem si vytvořila za posledních 10 let tvoření návyků, je meditace. Meditace mi pomohla zformovat všechny mé ostatní návyky, pomohla mi být klidnější a soustředěnější, méně se znepokojovat nad nepříjemnostmi, více oceňovat vše, co v životě mám. Zdaleka nejsem dokonalá, ale meditace mi pomohla ujít velký kus cesty. Pojďte se podívat, jak začít meditovat.



Jak začít meditovat

Asi nejdůležitější je, že mi pomohla porozumět své vlastní mysli. Než jsem začala meditovat, nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, co se děje v mé hlavě – prostě se to dělo a já jsem automaticky následovala pokyny svojí hlavy. V současnosti se to dál děje, ale čím dál tím víc si uvědomuju, co se děje. Dokážu se rozhodnout, jestli budu ty příkazy následovat. Sám sobě lépe rozumím (ne úplně, ale lépe) a díky tomu jsem získala více flexibility a svobody.

Takže vám tento návyk vřele doporučuju. Neříkám, že je to snadné, ale můžete začít pozvolna a postupně své pokusy vylepšovat. Nečekejte, že vám to hned půjde – proto tomu říkám „pokusy“. Tady je můj návod, jak na to:

meditaceFoto: bigstockphoto.com

Meditace pro začátečníky krok po kroku neboli jak začít meditovat?

Tyto tipy nemají za cíl udělat z vás experta. Měly by vám pomoci s meditací začít a pokračovat. Nemusíte je aplikovat všechny naráz – pár jich vyzkoušejte, pak se vraťte znovu k tomuto článku a vyzkoušejte další.

    1. Dvě minuty seďte. Zdá se až směšně jednoduché meditovat pouhé dvě minuty. Tím líp. Začněte s dvěma minutami denně po celý týden. Pokud vám to půjde, přidejte následující týden další dvě minuty. Postupně zvyšujte, až budete druhý měsíc meditovat 10 minut v kuse. Ale začněte s málem.




  1. Meditujte hned po probuzení. Stává se, že se rozhodneme, že budeme meditovat, ale pak na to nějak zapomeneme. Proto si na každé ráno nastavte upomínku a na nějaké viditelné místo si nalepte poznámku s nápisem „meditovat“.
  2. Nezabývejte se tím, jak – prostě meditujte. Spousta lidí řeší, kde sedět, jak sedět, jaké polštáře používat… To je všechno pěkné, ale není to vůbec podstatné. Začněte prostě tím, že budete sedět na židli nebo na gauči. Nebo na posteli. Pokud je vám pohodlně na zemi, posaďte se do tureckého sedu. Stejně to jsou na začátku jen dvě minuty, tak prostě jen seďte. Později se můžete zabývat tím, jak to vylepšovat, aby se vám dobře sedělo po delší dobu, ale na začátku na tom tolik nezáleží. Sedněte si prostě někam, kde je vám příjemně a je tam klid.
  3. Zjistěte, jak se cítíte. Když se poprvé pustíte do meditace, jednoduše prozkoumejte, jak se cítíte. Jak se cítí vaše tělo? Jak vaše mysl? Je zaměstnaná? Úzkostlivá? Všechno, co ucítíte během první meditace, je naprosto v pořádku.

zdravý návykFoto: bigstockphoto.com

Jak začít meditovat?

Přečtěte si také související článek 25 kroků, jak být šťastný a spokojený v životě

  1. Počítejte svůj dech. Jakmile už si trochu na meditaci zvyknete, zaměřte svou pozornost na svůj dech. Všimněte si vzduchu, jak proudí dovnitř nosem a sledujte ho od nosu až dolů do plic. Počítejte „jedna“ s nádechem a „dva“ s výdechem. Pokračujte, až dojdete k desítce a pak znovu pokračujte od jedničky.
  2. Když se začnete toulat, vraťte se. Vaše mysl bude i během meditace pracovat a takzvaně se začne toulat. Tak to bude skoro s naprostou jistotou. To nevadí. Jakmile si toho všimnete, usmějte se a jednoduše se vraťte zpět ke svému dechu. Začněte znovu počítat od jedné. Může vás to trochu frustrovat, ale je naprosto v pořádku, když se vám nepodaří být soustředěný po celou dobu meditace. Je to naprosto běžné.
  3. Vytvořte si pozitivní přístup. Jakmile během meditace zaznamenáte různé myšlenky a pocity, dívejte se na ně přátelsky. Považujte je za přátele, ne za narušitele nebo nepřátele. Jsou vaší součástí, ačkoliv nejsou vámi.
  4. Nestrachujte se příliš, jestli to neděláte špatně. Budete se strachovat, že to děláte špatně. To je v pořádku, řešíme to všichni. Ale neděláte nic špatně. Neexistuje žádný dokonalý způsob, jak meditovat. Důležité je, abyste byli během toho, co meditujete, šťastní.

zdravý návykFoto: bigstockphoto.com

Pokračujeme..




  1. Neřešte vyčištění mysli. Spousta lidí si myslí, že meditace je o vyčištění mysli nebo zastavení všech myšlenek. Není. Může se to někdy stát, ale není to hlavním cílem meditace. Pokud máte myšlenky, je to normální. Naše mozky jsou továrny na myšlenky a nemůžeme je prostě vypnout. Místo toho se snažte procvičit své soustředění a více cvičit, jak se vrátit zpět, když se vaše mysl zatoulá.
  2. Zastavte se u všeho, co vás napadne. Když vás během meditace napadnou nějaké myšlenky nebo pocity, můžete se pokusit se u nich chvíli zastavit. Ano, vím, že jsem říkal, že se máte vrátit zpět k dechu, ale až to tak budete cvičit týden, můžete také zkusit s myšlenkou, která vás napadne, chvíli zůstat. Máme tendence vyhýbat se pocitům jako je frustrace, zlost nebo úzkost. Ale překvapivě užitečná meditační technika je chvíli se pozastavit u svých pocitů. Buďte zvědaví.

Jedeme dál!

  1. Poznejte sami sebe. Toto cvičení není jen o soustředění, je o učení se, jak pracuje vaše mysl. Co se děje tam uvnitř? Je to zvláštní, ale když budete pozorovat svou mysl, jak se toulá, je frustrovaná, vyhýbá se složitým pocitům, tak začnete rozumět sami sobě.
  2. Spřátelte se sami se sebou. K poznávání sebe sama přistupujte s přátelským postojem a nekritizujte se. Začínáte poznávat přítele. Usmějte se a začněte se mít rádi.
  3. Oskenujte své tělo. Další věc, kterou můžete dělat, až budete trochu pokročilejší ve sledování dechu, je zaměřit svou pozornost postupně na každou část vašeho těla. Začněte s chodidly – jak se „cítí“? Přesuňte se k palcům na noze, kotníkům a postupně až na hlavu.

meditaceFoto: bigstockphoto.com



Přečtěte si také související článek 25 kroků, jak být šťastný a spokojený v životě

Chytla vás meditace?

  1. Zaznamenejte světlo, zvuky, energii. Další, na co můžete zaměřit svou pozornost po tom, co alespoň týden budete trénovat počítání dechu, je světlo kolem vás. Upřete oči na jedno místo a všimněte si světla v pokoji. Další den se soustřeďte zase jen na zvuky. Další den zas můžete zkusit zaměřit svou pozornost na energii v místnosti včetně světla a zvuků.
  2. Skutečně se zavažte. Neřekněte jen „Jasně, na pár dnů to zkusím“. Opravdu se zavažte ve své mysli alespoň na jeden měsíc.
  3. Můžete meditovat kdekoliv. Pokud cestujete, nebo se ráno něco vyskytne, můžete meditovat ve své kanceláři, v parku, během dojíždění, chůze.
  4. Následujte řízenou meditaci. Pokud vám to pomůže, zkuste řízenou meditaci. Na Youtube jsou k dispozici také videa v češtině.
  5. Zapojte přátele. Někdo rád medituje o samotě, můžete ale také meditovat se svým partnerem, dítětem nebo přítelem. Nebo se s kamarádem domluvte, že si každé ráno dáte vědět po skončení meditace. Může vám to pomoci déle vydržet.
  6. Najděte si komunitu. Ještě lépe si najděte komunitu lidí, kteří meditují, a připojte se k nim. Může se jednat o skupinu, kam budete na meditaci docházet nebo si najděte online komunitu a zapojte se, klaďte otázky, získejte podporu a podpořte ostatní.
  7. Když skončíte, usmějte se. Jakmile skončíte se svými dvěma minutami meditace, usmějte se. Buďte vděční, že jste měli tento čas pro sebe, že se držíte svého závazku a sami sobě jste ukázali, že jste spolehliví, že jste věnovali čas sebepoznání a spřátelení se se sebou samotným. To jsou úžasné dvě minuty vašeho života.

Blogerka Růžena radí, jak správně meditovat

Podívejte se na její blog pro další skvělé rady a tipy, jak meditovat.
Více na Ruzenanekudova.cz

A ještě pár posledních TIPŮ na závěr 🙂

Ponořit se do meditace někdy není nic jednoduchého. Sama s tím mám občas problém. Někdy se mi hlavou honí tolik myšlenek, že je hrozně těžké se od nich odpoutat a přestat přemýšlet. Když je nejhůř a nemůžu vypnout, tak se mi dobře osvědčily tyto dvě aplikace do mobilu na zklidnění a meditaci:

  • Flowing – jednoduchá appka, ve které si můžete nastavit zvuky přírody a zaposlouchat se to šumícího vodopádu, jarního deště nebo cvrlikání ptáčků. Výborná na usínání a uklidnění se, moc doporučuju 🙂
  • Headspace – tahle appka vás naučí krok po kroku meditovat. Je velmi jednoduchá a intuitivní. Můžete si ji vyzkoušet zdarma na 10 dní a pak se rozhodnout, jestli si chcete zaplatit měsíční členství nebo ne.
  • Kurzy meditace na Naučmese – jestli dáváte přednost lidem před technologiemi, můžete vyrazit na jeden z kurzů o meditaci na Naučmese.

Meditace není vždy snadná nebo dokonce poklidná. Ale má opravdu úžasné výhody. Můžete začít dnes a pokračovat po zbytek svého života. Přeju vám všem krásný den! 🙂

Teď už víte, jak začít meditovat krok za krokem.