Minimalismus je jednak umělecký směr, o kterém se ale v tomto článku bavit nebudeme a jednak je to životní styl. Jak už název odpovídá, je to způsob života, který je dnešní době stále více a více propagován a znamená to – žít s co nejméně věcmi. Nebýt obklopen hromadou zbytečností.

Kdo je minimalista? Minimalista je člověk, který kolem sebe nechce shromažďovat spoustu věcí, které mu překáží, které nepotřebuje a které mu brání ve spokojeném životu. Říká se totiž, že pokud kolem sebe máte věci, které nepotřebujete, váš mozek je těmito věcmi až moc zaměstnáván a tudíž nemá prostor pro opravdu důležité myšlenky.

Smyslem minimalismu je tedy osvobodit sebe a svou mysl a dopřát mozku dostatek prostoru k myšlení, které je pro nás významné a něco nám dá.Minimalismus = způsob šťastného života

minimalismus
Foto: pexels

Tato fotka znázorňuje typický minimalismus. A nejen barvami, ale i věcmi. Vidíme stůl, židli, bílou zeď, květiny a obraz. Neuklidňuje vás? Fotografie je čistá, bez zbytečných věcí, dalších barev a váš mozek není zaměstnán materiálními zbytečnými věcmi.

Jak dosáhnout minimalistického života?

Pokud chcete, aby se minimalismus stal součástí vašeho života, budete muset některé věci změnit. A až to uděláte, uvidíte, jak ohromně se vám uleví. Nebudete řešit hlouposti, nic vás nebude rozptylovat a mnohem lépe se vám bude odpočívat. Jde o prostředí, ve kterém jste, o věci, které používáte a také kolik jich máte.

Ukliďte si doma. Projděte celý byt a vyhoďte věci, které nepoužíváte. Vím, že to může být těžké, ale nad každou věcí, co máte, se zamyslete a pokud jste jí za poslední rok ani jednou nepoužili, vyhoďte jí. Neuděláte si pořádek jen doma, ale i ve své hlavě. Možná se vám to nezdá, ale často přemýšlíme nad věcmi, které už dávno mohou být v popelnici. Přece nebudeme přemýšlet nad tím, co nepoužíváme?

minimalismus
Foto: pexelsVytřiďte šatník. Otevřete skříň a od každého kusu oblečení si nechte jen 3 kusy, samozřejmě kromě spodního prádla. Zbavte se věcí, které nosíte jen občas nebo nenosíte vůbec. Věnujte je, prodejte, cokoliv. Okamžitě vám odpadne rozhodování, co na sebe. Budete mít výběr, ale ne takový, že byste se nedokázali rozhodnout. Ne nadarmo se říká, že méně je více. Nemějte spoustu bot, které neunosíte, nemáte je kam dát a akorát vám překáží.

Co dál?

Nakupujte s rozumem. Co se týče nákupu oblečení, nekupujte si kusovky, které ani nevíte, k čemu si vezmete, ale hlavně, že se vám líbí. Vždy přemýšlejte, zda máte kus oblečení k čemu nosit a kupujte základní barvy, které se hodí ke všemu – černá, bílá, hnědá, béžová atd. Barevnost vyladíte doplňky. Co se týče cen, raději investujte do dražších a kvalitních kousků, které vám vydrží opravdu dlouho a vyhněte se levným „hloupostem“.

Udržujte pořádek. Pořádek v mysli znamená pořádek kolem sebe. Jednou za měsíc udělejte velký úklid a jednou za týden vytřete, vyluxujte, utřete prach. Uvidíte, že se vám bude žít mnohem lépe a příjemněji. Pokud pracujete na počítači, je velmi důležité, kde pracujete a co kolem sebe máte. Nemějte na stole nepořádek, každý večer si ukliďte a raději potřebné věci schovejte do šuplíku. Až budete zase pracovat a budete u čistého, uklizeného stolu, uvidíte, že se budete mnohem lépe koncentrovat a nic nebude odvádět vaší pozornost.

Víc věcí na stole nemějte!

minimalismus
Foto: pexelsMějte míň věcí, neutrácejte za zbytečnosti a investujte do zážitků. Zážitky vám nikdo nevezme, budete mít z čeho brát energii (ze vzpomínek) a dají vám mnohem více, než zbytečné věci.

Cestujte minimalisticky. Pokud si chcete cestování užít, netahejte sebou moc věcí. Oblečení si vyperete, případně něco koupíte a opravdu nepotřebujete 5 outfitů na každý den, jedete si přece užít cestování a tak je jedno, který krém na sebe nanesete nebo jaké tričko si zrovna vezmete.

Zaujal vás minimalismus? Vyzkoušíte ho?

Pokud minimalismus vyzkoušíte, budeme rádi, když nám napíšete do komentáře, jak se vám tento životní styl líbí.

Proč žít minimalisticky? Více času a méně stresu! Přečtěte si, co dalšího vás čeká.