V podstatě od počátku věků, kdy lidé začali dostávat odměnu/peníze za odvedenou práci, muži dostávali více, než ženy. Celá věc souvisí s rovností mezi muži a ženami. V poslední době se obě pohlaví začala v mnoha směrech vyrovnávat. I v práci. Ženy začaly dostávat stejné odměny, jako jejich opačné pohlaví. Na Islandu začátkem ledna tohoto roku vzešel v platnost zákon, který považuje platit ženám méně než mužům za ilegální. Společnosti tedy musí prokázat vydání stejné odměny oběma pohlavím. Zajímavé je, že Island si po dobu 9 let drží prvenství v tom, že je považován za nejlepší místo na světě, kde je maximální rovnost mezi muži a ženami. Není to skvělé?



Island zakázal platit ženám méně než mužům

platit ženámFoto: pixabay

Po vstoupení zákona v platnost musí podle právních předpisů firmy, které zaměstnávají více než 25 osob, získat vládní osvědčení, takzvanou certifikaci, která prokazuje rovnost v odměňování. Jinak dostanou četné pokuty.

Island vznik tohoto zákona oznámil 8. března roku 2017 na Mezinárodní den žen. Jde o součást projektu, který má docílit maximální rovnosti mezi ženami a muži. Zkrátka eliminovat všechny nerovnosti a dokázat, že jsou si všichni rovni, bez ohledu na pohlaví. Nezáleží tedy na tom, zda skvělou práci odvede muž nebo žena. Odměna se musí odvíjet od kvality práce, ne od pohlaví.



Tento zákon zajistí to, že všichni budou odměňováni stejně. Předpisy říkají, že lidé, kteří pracují stejně kvalitně, mají dostat totožný plat, což se po spoustu let nedělo, stále byly velké platové rozdíly.

Severská země, v níž žije více než 334 tisíc lidí, byla zařazena mezi nejlepší země na světě pro rovnost žen a mužů. Tato genderová rovnost se hodnotí pomocí ukazatelů, kam patří například ekonomické příležitosti.

platit ženámFoto: pixabay

O již zmíněné rovnosti se mluví čím dál tím více a tak se doufá, že se tato myšlenka bude rozšiřovat a sdílet dál a podobné kroky budou podstupovat i jiné země a části světa. Takové metody, jako je právě tento zákon, může rovnosti výrazně pomoci.



Ženy o své nespokojenosti s ne/rovností mluví již velmi dlouhou dobu a konečně to vypadá, že se dočkaly a budou moci využívat naprosto stejných benefitů jako muži, není to skvělé? Tohle by mělo být všude, a tak doufáme, že se brzy toto rozhodnutí rošíří.

Co na tohle rozhodnutí říkáte? Chtěli byste stejný zákon u nás, v České republice?

Přečtěte si také: Německá firma zavádí 5hodinový pracovní týden a zároveň nechává stejný plat.