Každý den čteme na internetu, jak být šťastný a co pro to dělat. Nikdo nám ale nezaručí, že to bude fungovat. Kdo nám to ale zaručit může, jsou neurovědci, kteří studují, jak funguje mozek a mají zajímavé poznatky, které mohou v našem životě vytvořit vzestupnou spirálu štěstí. Tohle jsou životní rituály, které když budeme dodržovat, můžeme dosáhnout úplného štěstí.

4 rituály, které musíte zařadit do svého života

rituályFoto: pixabay

4. Nejdůležitější otázka, kterou si klaďte, když se cítíte na dně.

Někdy prostě cítíte, že váš mozek chce, abyste nebyli šťastní. Můžete se cítit provinile a hanebně. Proč? Věřte nebo ne, vina a hanba aktivuje centrum odměňování mozku.

Děláte si taky často obavy? V krátkodobém horizontu starosti dělají dobrý pocit v mozku.

Vina, hanba a strach nejsou v dlouhodobém měřítku dobré řešení. Co říkají neurovědci, že byste měli dělat? Zeptejte se sami sebe na tuto otázku:

Za co jsem vděčný?

Vděčnost je úžasná a skutečně ovlivňuje náš mozek. Víte, co dělají antidepresiva? Vytváří hormon serotonin, který je zodpovědný za dobrou náladu a přispívá k formování odpovědí na otázku, za co jste vděční.

Často si myslíte, že život je těžký a není tu nic, za co byste měli být vděční. Víte co? Nemusíte cítit pocit vděčnosti. Počítá se i to, že hledáte věci, za které jste vděční a snažíte se na ně přijít.Vděčnost vás dělá šťastnými, může vytvořit i pozitivní vazbu ve vztazích. Vyjádřete vděčnost lidem, na kterých vám záleží!

3. Uvědomte si, co vás negativně ovlivňuje a pojmenujte své pocity.

Cítíte se hrozně? Dejte svým pocitům jméno. Smutný? Úzkostný? Rozzlobený?

Potlačení emocí nefunguje, naopak je nechte vyplout na povrch a dostat ze sebe. Pojmenujte je, mluvte o nich a popisujte je. Jen tak se z toho dostanete. Až budete naštvaní, zkuste to a uvidíte, jak to funguje!

Mimochodem označování emocí je jedním z hlavních nástrojů, které používají vyjednavači rukojmí FBI.

2. Dělejte rozhodnutí a zařaďte to mezi své rituály!

Vždy, když uděláte nějaké rozhodnutí, cítíte se v klidu? To není náhoda! Vědci dokazují, že rozhodování snižuje obavy a strach – a pomáhají vyřešit problémy.

Ale rozhodování může být těžké. To víme všichni. Tak jak bychom se měli správně rozhodovat? Neurovědci mají odpověď! Rozhodujte se podle svého srdce a nebojte, nikdy vaše rozhodnutí nemusí být 100 % správně! Chybami se člověk učí, tak to zkuste!

Když se pro něco rozhodnete, váš mozek cítí, že to máte pod kontrolou. A pocit kontroly snižuje stres. A víte co? Rituály rozhodování také zvyšují pocit potěšení!

A co je vtipné, že pocit potěšení je srovnatelný s důsledky používání kokainu! 😀


1. Dotýkejte se lidí.

Důležitá rada mezi rituály!

Pokud nemáte fyzický kontakt s lidmi, je to jako kdybyste zažívali bolest – psychickou! A ta je horší než fyzická!

Vztahy jsou velmi důležité pro pocit štěstí! Dotýkejte se lidí! Není to myšleno cizích lidí na ulici (to byste akorát měli problémy :D), ale svých přátel, blízkých, kamarádů!

Dotýkání je neuvěřitelně silné – zvyšuje přesvědčivost, týmový výkon, flirtování nebo dokonce matematické dovednosti!

Dotýkání se někoho, koho milujete, skutečně snižuje bolest.

Co z toho vyplývá? Jděte a dnes někoho obejměte!

Tohle jsou rituály, které vám pomohou cítit se opravdu šťastní! Zkuste je zařadit!

rituályFoto: pixabay

Shrnutí:

  • Zeptejte se sami sebe: Za co jsem vděčný? Žádná odpověď? Nevadí. Stačí hledání vděčnosti.
  • Označte negativní emoce. Pojmenujte je a nechte je vyplout na povrch. Váš mozek nebude tak zatížen.
  • Rozhodujte se. Nemusí to být správné rozhodnutí, hlavně, že nějaké!
  • Objímejte se s lidmi! 

Zkuste začít tak, že někomu, koho máte rádi, napíšete e-mail, ve kterém mu sdělíte, za co mu vděčíte. 🙂Podívejte se na 7 návyků extrémně šťastných lidí.