Severské národy se v poslední době staví na hlavní příčky žebříčků nejšťastnějších národů světa a Dánsko se až do letošního roku, kdy mu místo přebralo sousední Norsko umísťovalo a prvním místě. Co dělá Dány šťastnými? A čím se liší jejich životy od těch ostatních? Dánsko je nejšťastnější národ světa!
Dánové umějí Hygge

O tomto výrazu jste už určitě slyšeli. Hygge je dánský výraz pro „útulné“ prostředí a moment, kdy odpočíváte – ať už sami, nebo s partou přátel. Možná i proto je Dánsko jedním z národů, kde se prodává nejvíce svíček a kde dostat pod stromeček designovou deku není žádný trapas. I hygge má ale svá „nepsaná“ pravidla. Dánové se tak vyhýbají tématům jako je politika – to, aby se vyvarovali možných konfliktů.  To je chytré, nemyslíte?

Umění bydlet

V článku o dánském bydlení jsem četla, že moment, kdy otevřete dveře domů by ve Vás měl vyvolat pocit štěstí a pohody.  Většina Dánů si potrpí na design a žít „útulně“ je v Dánsku trendy. Typický dánský byt je většinou hodně jednoduchý – charakteristické jsou světlé barvy a zemité tóny a také používání přírodních materiálů jako je dřevo a mramor.

nejšťastnější národ světaFoto: pexelsObklopeni nádhernou přírodou

Dánský národ hledá inspiraci přírodě. Rozlehlé pláže kolem pobřeží, klidné a průzračné fjordy nebo borové lesy. Příroda je tak místem, kde lidé tráví hodně volného času a kam chodí za odpočinkem a inspirací. Dánové ale také dbají na ekologii – ať už v zemědělství, oděvním průmyslu nebo třeba samotné domácnosti.

Aktivní život

Většina obyvatel žije aktivně – ať už se to týká jízdy na kole, různých sportů nebo třeba turistiky. Sport a zdravý životní styl je v Dánsku velmi populární téma a není výjimkou, že ve fitness centru natrefíte i na skupiny seniorů. Ke sportu jsou Dánové vedeni už od malička – ve škole mají širokou nabídku sportů a kromě těch klasických tam můžete najít třeba i plachetnické kluby.

nejšťastnější národ světaFoto: pexels

Důležitost rodiny

Dánové jsou národ, který umí oddělit profesní a osobní život. Rodina je v Dánsku velmi důležitá součást kultury, a tak se všechno točí kolem ní. Rodinné oslavy, výlety nebo třeba akce, pořádané firmami, které si tak „hýčkají“ své zaměstnance. Rodiny mají také možnost využít různých sociálních benefitů od samotného Království.Inovativní vzdělávání

Co se týče vzdělávání, Dánsko má moderní systém vzdělávání. Není tak výjimkou, že se během výuky používají moderní technologie a pomůcky. Studium je taky zaměřené na individuální potřeby studentů a také na to, aby ve studentech vzbudilo „zvídavost“ a neodradilo je. Učitel je v Dánsku osoba, na kterou se žák může obrátit aniž by se musel bát, že je jeho dotaz špatný. Špatná otázka v Dánsku prostě neexistuje.

Sociální systém

Díky vysokým daním, které tu každý aktivní pracující odvádí si Království může dovolit nabídnout benefity různým cílovým skupinám obyvatel. Studenti tu mají možnost získat stipendium, cizinci mají možnost učit se dánsky a lidé bez zaměstnání mají možnost získat podporu od státu. Dánsko také velmi podporuje to, aby mladí lidé a studenti žili ve vlastní domácnosti a osamostatnili se. To mi přijde jako velmi strategický krok – šťastní jsou pak nejen rodiče, ale i děti které tak mohou čerpat speciální benefity od státu.

Volný čas a dovolená

Každý pracující v Dánsku má nárok na placenou dovolenou a není tomu jinak ani v případě odchodu na mateřskou dovolenou. Dánové tak hodně cestují – jedna z oblíbených destinací je poslední dobou třeba i Praha. Nejenže je naše hlavní město dobře dostupné, ale také Dány láká svou kouzelnou historií a také cenovou dostupností. Mladí Dánové pak dávají přednost různým „dobrovolnickým“ misím, a tak je můžete potkat třeba v Africe či jižní Americe.Dánové se zkrátka nebojí nových věcí a v tom bychom si od nich měli vzít příklad. Uvědomit si, co všechno vlastně jenom vnímáme jako samozřejmost, aniž bychom si toho vážili. Zkuste si užít „hygge“ i u sebe doma – nic v tom není 🙂

Už chápete, proč jsou Dánové nejšťastnější národ světa? Zkuste to taky!

Blogerka Lenny Mali píše o šťastném životě v Dánsku

Lenny je slečnou žijící v Dánsku a také autorkou tohoto článku.

Podívejte se na její blog a inspirativní fotky z Dánska.

Blog –> lennymali.com

Fotky z Dánska

Kodaň a Ny Havn (1) (1)Kodaň a Ny Havn

Město-kde-bydlím-je-obléváno-Fjorden.-compressor (1) (1) (1) (1)Město, kde bydlím, je obléváno fjordem.

Horsens-Fjord-compressor (1) (1) (1)Horsens Fjord

Horsens Fjord (1) (1) (1) (1) (1)Horsens Fjord

dansko nejstastnejsi narod sveta (1)

Každý měsíc máme v práci společné akce. Tahle fotka je z velikonoc, kdy jsme ochutnávali dánskou specialitu Smor Brod, což je taková dánská verze českého chlebíčku.

Skagen, moje oblíbené místo. Chystám se tam také znovu v létě. (1) (1)Skagen – moje oblíbené místo. Chystám se tam také znovu v létě.

V Dánsku jsem se stala i součástí školní kapely a v létě 2015 měla možnost jet do Číny (2) (1)V Dánsku jsem se stala i součástí školní kapely a v létě 2015 měla možnost jet do Číny.