Znáte ten nepříjemný a zákeřný hlásek ve vaší hlavě, který vám neustále říká, že nejste dost dobří, dost chytří, dost hezcí, dost bohatí, dost štíhlí nebo dost cokoliv dalšího? To je vaše sebekritika. A někdy nadměrná sebekritika

Jde o to, že všichni jsme do určité míry sebekritičtí – jediným rozdílem je, že někteří lidé se naučili svou sebekritiku zvládat, zatímco u ostatních se vymkla kontrole a negativně ovlivňuje jejich život.

 

Zde je pět signálů, že se vaše sebekritika vymkla kontrole neboli nadměrná sebekritika:



 1. Neustále se srovnáváte s jinými lidmi.

„Nikdy nebudeš tak úspěšná jako ona.“ „Jsi mnohem tlustší než ona.“ „Proč nemůžeš být tak cool jako je ona, místo toho, aby ses pořád chovala trapně?“ Někdy sami sobě říkáme pěkně hnusné věci, co? Pokud víte, že vám takovéto věty často probíhají hlavou, musíte se naučit, jak je ovládnout.

Tip: Uvědomte si, že to, že máte tyto myšlenky, ještě neznamená, že jsou pravdivé. Pro mnoho z nás platí, že ve chvíli, kdy se nám hlavou začnou honit negativní myšlenkami o tom, jak jsme neschopní, je automaticky považujeme za pravdivé. Ale tak to prostě není. To, co o vás říká vaše sebekritika, není pravda.

nadměrná sebekritikaFoto: bigstockphoto.com

 2. Nikdy nemáte čas jen „existovat“.

Vaše sebekritika si libuje v zaneprázdněnosti a neustálé aktivitě. Proč? Protože když jsme zaměstnaní, jsme příliš rozptýlení na to, abychom si všimli, že si s námi hraje. Místo toho jen slyšíme kritiku a považujeme ji za pravdivou, aniž bychom se nad tím pozastavili a zamysleli se, jak to doopravdy je.

Tip: Udělejte si čas na klid. Skvělým způsobem, jak utišit svou sebekritiku, je například meditace.






 3. Jste pořád na sociálních sítích.

Tento bod se vztahuje k oběma předchozím bodům. Sociální sítě jsou skvělým prostředím pro srovnávání se s ostatními lidmi. Jsou také prostředkem, který nám pomáhá vyhnout se klidu – vždycky najdete nový příspěvek na Facebooku nebo obrázek na Instagramu. Což ze sociálních sítí dělá ideální živnou půdu pro vaši sebekritiku.

Tip: Dopřejte si „digitální detox“. Vyčleňte vždy jeden den v týdnu na to, že vypnete telefon a počítač a nepřihlásíte se na e-mail nebo na sociální sítě. (Poproste svého partnera, aby vám schoval váš mobil, pokud je to nutné.)

nadměrná sebekritikaFoto: bigstockphoto.com

 4. Pořád se strachujete.

Úkolem vaší sebekritiky je udržet vás ve vaší komfortní zóně. Přesně z tohoto důvodu vám ráda plní hlavu starostmi. Naneštěstí má tendenci drasticky přehánět, co všechno by se mohlo pokazit. Proto trvá na nasměrování neustálého proudu negativity vaším směrem – protože vám to zabrání stát si za svým a zjistit, jak úžasní jste. A pak by sebekritika neměla co na práci.

Tip: Když se dostaví starost, pozorujte ji, oddělte se od ní a nechte ji odejít. Pokud vám to na začátek přijde hodně, tak se snažte jemně tlumit závažnost té starosti, abyste omezili její dopad.






 5. Cítíte se nejistě ve vztahu.

Jistě, někdy se lidé cítí nejistí ve vztahu, protože chodí s někým, kdo není tím, koho si vysnili. Ale většinu času je to z toho důvodu, že náš vnitřní kritik je přesvědčen, že si nezasloužíte lásku, takže neustále hledá důkazy, které dokážou, že má pravdu.

Tip: Všímejte si, co vám váš vnitřní kritik říká o vašich vztazích. Pak se sami sebe zeptejte „Je to vážně pravda? Mám na to důkaz?“ Dost často těmito jednoduchými otázkami dokážete svou sebekritiku odzbrojit a zamítnout její starosti.




Jak jste si vedli? Pokud jste poznali jeden nebo všechny tyto signály, je to celkem dobrý indikátor, že musíte něco podniknout, abyste usměrnili svou sebekritiku, abyste mohli začít žít život, který si doopravdy zasloužíte.

 

Nadměrná sebekritika – už ji dokážete mírnit?

 

Převzato z Mindbodygreen.