Jak žít šťastný život?

Jak žít šťastný život? Otázka, která lidstvo trápí už od nepaměti. Vědci z Harvardu nedávno zveřejnili výsledky první rozsáhlé studie štěstí, která odhalila tajemství toho, jak žít šťastně!

V dnešním moderním a hektickém životě jsou velmi důležité naše priority. Každý má jiné – kariéra, rodina,… a co třeba psaní statusů na Facebooku? Najdou se lidé, kteří toto upřednostňují před jinými věcmi. Naučte se, co upřednostňovat.

Harvardský výzkum

Přes 75 let Harvardská studie sledovala psychickou a fyzickou pohodu dvou skupin obyvatel: 456 chudých mužů, kteří vyrůstali v Bostonu mezi lety 1939-2014 a 268 mužů – absolventů Harvardu v letech 1939-1944. Vzhledem k délce trvání výzkumu, zkoumání vyžadovalo několik generací výzkumníků. Došlo k analyzování vzorků krve nebo ke skenování mozků.



Závěr zkoumání? Podle profesora Roberta Waldingera (ředitel Harvardské studie vývoje dospělých), jedna hodnota vyčnívá nad ostatními: Dobré vztahy nám udržují radost a zdravější období života. Odpověď na otázku jak žít šťastný život je tedy jednoduchá: Udržovat si dobré a láskyplné mezilidské vztahy.

Nezáleží na tom, kolik blogových příspěvků jste napsali a kolik lidí je četlo nebo v kolika společnostech jste pracovali a jakou jste tam měli pozici. Nejde o to, na kolika konferencích jste mluvili. Ne, největší faktor, který vám předurčuje štěstí a naplnění života je LÁSKA. Láska mezi lidmi.

Studie tvrdí, že mít někoho, na koho se můžeme spolehnout, pomáhá nervovému systému relaxovat, pomáhá mozku zůstat zdravější a snižuje jak psychickou, tak fyzickou bolest. Získané údaje mluví jasně. Ti, kteří se cítí osamělí mají zdravotní problémy a umírají dříve.
Nezáleží na tom, jestli máte obrovskou skupinu kamarádů, zda jste v romantickém vztahu (existuje snad?) nebo trávíte každý víkend mezi lidmi. Záleží na kvalitě vztahů a jejich hloubce. Jak silné je sdílení pocitů s těmi druhými  a jak moc jste si blízko. Záleží na tom, jak moc se dokážete před lidmi uvolnit a zda jste sami sebou.



Podle George Vaillanta, Harvardského psychiatra, který řídil studii od roku 1972 do roku 2004, existují dva základní principy: „Jeden je láska v životě, druhý je způsob, jak se vyrovnat se životem, který není plný lásky“.

Takže pokud jste našli lásku (třeba ve vztahu nebo u rodičů), ale trpíte nějakou úzkostí, například ztráta zaměstnání, rodičů nebo dětí a s touto úzkostí nic nehodláte dělat nebo se s ní nějak vyrovnat, pomalu ale jistě vytlačíte lásku ze svého života pryč.Pokud budete mít spoustu peněz, skvělou práci a budete zdraví a v super kondici, ale bez láskyplných vztahů, nikdy, ale nikdy nebudete plně spokojeni.

Co tedy dělat?

Příště, až budete prohlížet novinky na facebooku namísto toho, abyste byli s ostatními u stolu a jedli dobrý oběd, nebo až budete pozdě večer sedět v kanceláři a pracovat místo, toho abyste se sešli s blízkými, nebo až radši půjdete v sobotu do práce, než abyste se šli se sestrou podívat na farmářské trhy, uvědomte si, že máte možnost jiné volby. LEPŠÍ volby. Trávit čas s těmi, které máte rádi, zapomenout na povinnosti a utužovat a podporovat vztahy, to je v životě nejvíc. Tak teď už víte jak žít šťastný život a být v životě úspěšný.

Podívejte se na 25 kroků, které vás učiní šťastným a spokojeným.

„Dobrý život je postaven na dobrých vztazích.“