Lanýž je velmi vzácná houba, která sice na první pohled nevypadá vzhledně, ale je chuťově velmi dobrá a zaslouží si vaší pozornost. Máme tři druhy lanýžů – černý letní, černý zimní a poté nejvzácnější – bílý. Je to drahá záležitost, a proto se říká, že se jedná o nejdražší houbu na světě! Schválně nám dejte vědět, jestli jste už měli možnost lanýž ochutnat a zda vás zaujal nebo vám naopak vůbec nechutná. Většinou ho můžete ochutnat v podobě čokolády nebo třeba v hlavním jídlu – znáte třeba lanýžové těstoviny?

Lanýž je tajný zázrak: 7 důvodů, proč ho ochutnat

lanýž
Foto: pixabay1. Má široké využití

Lanýž můžete najít v nejrůznějších jídlech – existují sladké lanýže v čokoládě, lanýžové chipsy, lanýžový olej, sýry s lanýžem, lanýžová salsa nebo třeba těstoviny s lanýžem. Vše chutná naprosto úžasně, proto pokud budete mít možnost, určitě ochutnejte.

2. Působí jako afrodiziakum

Protože lanýže rostou pod zemí, nasávají tu nejsilnější energii z kořenů stromů a proto působí jako nejlepší afrodiziakum – tedy vhodné pro všechny, kteří postrádají sexuální energii.

3. Je vhodný v dietě

Má málo tuků, málo sacharidů a dokonce i málo cholesterolu. Co víc si přát? Dejte si ho tedy, i když jste zrovna v dietě.4. Má vysoký obsah bílkovin

Sportujete nebo vám záleží na tom, co jíte? Lanýž je skvělá potravina, kterou byste měli zařadit do avšeho jídelníčku pro vysoký obsah bílkovin!

5. Má v sobě spoustu energie

Lanýže jsou plné energie, kterou všichni potřebujeme. Pokud si to můžete dovolit, konzumujte ho často!6. Nenarazíte na něj na každém rohu

Lanýž není běžná potravina, kterou bychom našli klasicky v regálech v obchodě. Někdy se dokonce přirovnává k diamantu – až tak je vzácná. Nejlepší lanýže najdete v Itálii! Je to opravdu vzácná delikatesa, takže pokud můžete, určitě ochutnejte.

Lanýž roste i u nás, ale nesmí se sbírat – je chráněn zákonem. Věděli jste, že existují takzvaní profesionální sběrači lanýžů?

Podívejte se na 15 skvělých vychytávek do kuchyně, které vám usnadní vaření.