Už jste někdy slyšeli, že by někdo chtěl slaný dort? Většina dortů je sladkých, ale pokud máte oslavence, který sladké nemusí, přichází na řadu slaný dort. Je hodně hutný, takže ho stačí trocha a je vzhledově opravdu nádherný a také nenáročný, takže si může troufnout i začátečník. Tedy chce to udělat si čas a mít trpělivost, není hotový za 10 minut. Ale stojí za to! A pokud nemáte moc času, zkuste jednoduchý slaný koláč, tzv. quiche, na který chystáme recept, tak se můžete těšit.

Přečtěte si také: 10 receptů na veselé jednohubky pro děti, které je budou bavit jístVynikající recept na slaný dort pro všechny příležitosti

slaný dortFoto: pixabay

Přečtěte si také: Nejlepší pomazánky, které zachutnají celé rodině

Výhodou tohoto dortu je, že si ho můžete poskládat z věcí a potravin, které máte vy nebo dotyčný rád. Pokud miluje sýry, klidně ho udělejte celý ze sýrů. Zdobení už je pak na vás a proto si můžete opravdu vyhrát. Tento slaný dort se nepeče, takže nemusíte čekat, až se vám upeče nějaký korpus, ale začít hned s přípravou.

Doporučujeme ale nekombinovat příliš mnoho ingrediencí, protože víme z vlastní zkušenosti, že to nebude chutnat až tak dobře. Spíše si vyberte pár ingrediencí a z těch to sestavte, nedoporučujeme míchat několik různých druhů pomazánek.

Přečtěte si také: Avokádová pomazánka je zdravá a chutná: vyzkoušejte ji!

Co budete potřebovat?

  • toastový chléb
  • lučinu či nějaký jiný sýr nebo pomazánku
  • tvrdé sýry
  • šunka
  • salám
  • klobáska, párky
  • zelenina (rajčata, okurka, paprika)
  • vajíčko uvařené natvrdo
Postup

Začněte tím, že z toastového chleba odříznete kraje, dáte je k sobě a vyválíte do tenké placky, kterou vykrojíte do takového tvaru, ve kterém chcete mít váš slaný dort. Placku umístíte na spod, namažete zvoleným sýrem, pomazánkou či krémem (můžete použít klidně i mascarpone, udělat vlastní pomazánku nebo ji samozřejmě koupit), klidně proložit nějakou zeleninou, ale nemusíte. Takto stavte dort, až budete dostatečně vysoký a obložte ho opět něčím, co máte rádi. Sýr, šunka, salám nebo jen zelenina. Na vršku dortu si můžete vyhrát a ozdobit ho více. Uvidíte, že takový dort bude mít úspěch a už nemusíte kupovat například chlebíčky. Navíc všechny parádně zasytí, takže nikdo nebude mít hlad a naopak bude mít chuť na něco malého sladkého. Přejeme dobrou chuť a ať se vám slaný dort povede.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Eva Stolarčuk Salabová (@eva_pece_rada)

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Janča (@mumu.sweets)

Čemu dáváte přednost vy? Raději sladký nebo slaný dort?

Přečtěte si také: 30 receptů na úžasné jednohubky: klasické, rychlé, zdravé, veganské i luxusní