Tvrdá práce přináší ovoce. Tuto větu většině z nás vštěpovali odmala do hlavy a díky ní jsme si utvořili jistou představu o práci. Je to ale opravdu ta nejlepší strategie? Hodně lidí si tuto radu bere k srdci a až v pozdním věku si zpětně uvědomuje, že v životě (a úspěchu) jde o víc, než jen být co nejvíc zaneprázděn prací. Důležité věci v kariéře – přečtěte si je právě teď.

Dali jsme dohromady 10 pracovních lekcí, které byste si měli vzít k srdci, než bude pozdě. Podívejte se na těchto 10 důležitých věcí v kariéře, která nám v životě dochází až příliš pozdě.Důležité věci v kariéře

1. Život je krátký

Život je moc krátký na to, abyste ho strávili v práci, kterou nenávidíte, poslouchali šéfa, který vás ponižuje, a pracovali ve firmě, která nemá žádnou duši. Hodně lidí samo sebe přesvědčuje, že musí nadále zůstávat v práci a budovat kariéru, která je dělá nešťastnými. Obhajují se tím, že potřebují mít pravidelný zdroj příjmu nebo že se bojí, že nenajdou lepší práci. Pravdou ale je, že nikdo nevíme, kolik času nám ještě zbývá, a pokud strávíte většinu života v nenaplňující práci nebo v situaci, se kterou nejste spokojeni, budete se cítit čím dál hůře a na konci života všeho budete litovat. Pokud máte pocit, že jste s něčím ve vašem životě nešťastní, je načase s tím něco udělat.

2. Sociální vazby jsou důležité

psycholické triky
Foto: bigstockphoto.com

Možná si myslíte, že teambuildingy a networkingové akce jsou k ničemu, že je to jen o tlachání s vašimi kolegy a lidmi, na kterých vám nezálěží, ale většina studií potvrzuje, že sociální vazby jsou nezbytné pro náš úspěch. Čím více času a úsilí vložíte do budování svých sociálních vazeb, tím více máte šancí na úspěch.

3. Obětovat své zdraví pro úspěch a bohatství je nesmysl

Důležité věci v kariéře – tohle je jedna z nich. Mnoho ambiciózních a úspěšných lidí si nedokáže nastavit hranici mezi prací a volným časem a končí často se zdravotními problémy a syndromem vyhoření způsobenými stresem a přepracovaností. Pravdou zůstává, že je daleko jednodušší udržovat si dobré zdraví než se léčit z problémů a nemocí – a ani ten největší úspěch a peníze vám nenahradí zdraví. Nevnímejte své zdraví jako samozřejmost a učiňte vše možné, abyste odbourali stres a vyvarovali se tak budoucím problémům.
4. Ty nejlepší okamžiky našeho života se nedějí u monitoru

I když to vypadá, že moderná technologie udávají směr našich životů, na konci života si nikdy nebudete říkat, že byste si přáli strávit víc času kontrolováním mailů na vašem mobilu. Proto je dobré pravidelně odkládat mobil stranou a užívat si skutečný život.

jak si vzít v klidu delší dovolenou a nemít stres v práci
Foto: bigstockphoto.com

5. Nikdy se nepřestaňte učit

Pokud si v dnešní době, kdy se technologie vyvíjí dopředu neskutečným tempem, řeknete, že už jste “skončili” s učením se nových věcí, budete během pár let naprosto mimo a nepoužitelní. Názor, že starého psa novým kouskům nenaučíš je naprostý nesmysl. Nikdy se nestane to, že se probudíte a budete litovat nových věcí, které jste se naučili.

6. Pěstujte v sobě různorodost

Různorodost souvisí úzce s učením. Pokud se zaměříte v životě jen na to, co už umíte a v čem jste dobří, můžete brzy narazit na to, že umíte jen jednu věc. Musíte být svižní a zajímat se to mnoho různých věcí. Jinak se vám lehce stane to, že uvíznete v práci, která vás nebaví nebo která už dávno nejde s dobou. Krásný příklad jsou například taxikáři, které vytlačuje Uber nebo zákaznické linky, které nahrazují chatboti.

7. Sám můžeš dojít daleko, ale v týmu dojdeš ještě dál

Jinými slovy, týmová práce přináší ovoce. Hodně lidí si stěžuje, že nemají rádi pracovat v týmech, ale schopnost pracovat v týmu je důležitá, pokud chcete úspět. Sólo prací úspěchu nedosáhnete, každá velká myšlenka vyžaduje týmovou práci, abychom ji dokázali zrealizovat.

komfortní zóna
Foto: bigstockphoto.com
8. Strachováním se ničeho nedosáhnete

Protikladem strachu a starostí je akce a tempo. Pokud marníte čas, protože se bojíte uskutečnit nápad, mít proslov, nebo protože se bojíte, co na to řeknou ostatní, nikdy nedosáhnete svých cílů.

Pokud se ale dokážete přenést přes strach a uděláte nutný krok, téměř vždy si řeknete, že jste se vlastně báli úplně zbytečně.

9. Chyba neznamená konec

Pokud se vzdáte pokaždé, když uděláte chybu, tak se v životě nic nenaučíte. Snažte se koukat na chybu jako na příležitost, jak se poučit a začít novou cestu. Pokud se toto naučíte, budete zkoušet další a další věci a nakonec v něčem jiném uspějete.

10. Štěstí je cesta, ne cíl

Mnoho lidí neustále odkládá své štěstí. Říkají si, že budou šťastní, až dostanou dobrou práci, až zhubnou, až budou mít spokojený vztah, až ukončí špatný vztah atd. Ale my sami si určujeme, kdy budeme šťastní. Štěstí je zvyk a volba. Nezáleží, v jaké jste situaci. Pokud k ní budete přistupovat tak, že jste šťastní, budete úspěšnější.

Jaké další body byste přidali do tohoto seznamu? Zajímá nás váš názor v komentářích níže. Přidejte další důležité věci v kariéře