Přemýšlíte někdy nad tím, že byste chtěli odejít ze stereotypní práce a začít podnikat? Ale bojíte se, jestli je to správné rozhodnutí? Že se vám nepovede dobře a že zklamete vaše blízké, kteří se vám to snaží rozmluvit a tvrdí, že podnikáním se v dnešní době nedá uživit?

Bojíte se, že zklamete i sami sebe a nebudete schopni naplnit svá očekávání?

Každý nechce být podnikatelem, málokdo má na to, mít vlastní business a hlavně začátky jsou vždycky těžké a to všude. Někomu vyhovuje jít z práce domů a celý víkend mít čistou hlavu a užívat si svého volna. Podnikatel to má jinak, pracuje pořád, protože záleží jen na něm, kam se bude se svou prací posouvat.

A proč začít podnikat?

začít podnikatFoto: pixabay

Peníze nejsou jediná výhoda podnikání. Mimochodem, většina podnikatelů na začátku peníze dlouho nemá a trvá, než se vše naučí a jeho business začne vydělávat.

Pojďte se podívat, proč by rozhodnutí začít podnikat mohlo být tím nejlepším ve vašem životě.

Věřte mi, že po přečtení tohoto článku se vším seknete a půjdete do toho naplno!

1. Vymažte „co kdyby“ ze svého života.

Každý z nás má nějakou vášeň. A pokud jsme dostatečně talentovaní, může se nám dařit tak dobře, že se vášní začneme živit. Ale konkurence může být často velká a silná. Držíme se tedy zpátky, protože se bojíme, co když nebudeme dost dobří. Ležíme večer v posteli a přemýšlíme nad tím, co by bylo, kdybychom všeho nechali a pustili se naplno do toho, co nás baví. Budeme dost dobří? Máme na to?Co kdyby jste odešli z práce, protože vás nudí? Co kdybyste začali podnikat a byli pánem svého času?

Začít podnikat zní možná strašidelně, ale pokud jste mladí, není co řešit. Nemáte co ztratit, zkuste to. Za pokus to přece stojí a pokud to nevyjde, nevadí, dali jste do toho vše.

Samozřejmě to ale neznamená, že začít podnikat můžete jenom mladí. Rozhodně ne, jen je to jednodušší, většinou nemáte závazky, ale na druhou stranu ani zkušenosti.

2. Naučíte se toho víc, než kdy jindy.

Jednou z věcí, které se naučíte při podnikání, je to, že se naučíte spoustu nových věcí. Budete šéfem sami sobě a musíte se naučit vše ve svém vlastním zájmu – od marketingu až po účetnictví. Budete muset držet krok s konkurencí a neustále se vzdělávat o nejnovějších technologiích, nástrojích a zprávách. Naučíte se toho tolik a využijete to i v praxi (ve škole se většinou naučíte pouze teorii).

Stanete se celoživotním žákem, budete se neustále vzdělávat a budete chytřejší.

3. Naučíte se být nezávislý a budete věřit svému instinktu.

Naučíte se rozhodovat. Sami za sebe. Nedělat s nikým kompromisy, ani nečekat, že to někdo rozhodne za vás. Naučíte se věřit svému instinktu, protože nikdo jiný nezná vaší vizi lépe, než vy.

Je to úžasný pocit, být nezávislý a vědět, že se můžete rozhodnout, jak chcete vy. Možná že budete dělat chyby, to je ale v pořádku, chybami se člověk učí! Pokud se rozhodnete špatně, můžete za to vy, ne nikdo jiný, což je lepší, než kdybyste měli ze špatného rozhodnutí vinit někoho jiného.

4. Každý den budete motivováni k práci.

Tohle je jeden z důvodů, proč lidé začínají podnikat. Necítí se být motivováni, pokud pracují pro někoho jiného, mají za to pouze finanční odměnu, ale nic víc. Nevidí za sebou žádný kus odvedené práce.U podnikání je to jinak! Vše, co uděláte, vás ovlivní. Podnikáte sami pro sebe a čím více budete dřít a makat, tím bude odměna sladší a bude stát za to.

5. Víte, jaké to je, jít si za svou vášní a prožívat ji.

začít podnikatFoto: pixabay

Často si klepete na čelo a říkáte si, proč někteří lidé studují medicínu, proč se každý den trápí v tělocvičně nebo proč jsou zavření doma a kreslí? Proč nedělají něco smysluplnějšího?

Když začnete podnikat, pochopíte tyhle lidi. Ucítíte, jaké to je následovat své sny a srdce. Odměnou nemusí být nutně peníze, může to být to, že jste pánem svého času a sami sobě šéfem. Že vytváříte něco, co milujete a co vás naplňuje.

Samozřejmě zisk je ten výsledek, který dokazuje schopnost být dobrým podnikatelem, ale to, co vás opravdu pohání a žene dopředu nejsou peníze, je to vášeň a plnění si svých snů a cílů.

6. Stanete se odvážnějším a nebudete se tolik bát.

Začít podnikat znamená začít riskovat. Musíte činit odvážná rozhodnutí, která vás budou posouvat dál. Vystoupíte ze své komfortní zóny a zjistíte, že se nemusíte bát. Že čím více se vystavujete stresovým situacím, tím více jste uvolněnější. Naučíte se se seznamovat s důležitými lidmi a udělat na ně dobrý dojem. Zvyknete si na to a budete mít v sobě odvahu.

7. Naučíte se proměňovat slova ve skutečné situace.

Znáte to, lidi mají spoustu řečí, že udělají tohle nebo tamto, ale skutek utek. Jsou to jen prázdná slova. To si vy jako podnikatel nemůžete dovolit. Nemůžete o něčem jen tak mluvit, ale nikdy to nezrealizovat. Nemůžete poprosit kolegu nebo požádat někoho jiného, ať to udělá za vás. Musíte to udělat vy! A protože máte odvahu, nebojíte se a prostě to uděláte. Žádná slova, ale skutečné činy.

8. Otevřete oči a uvědomíte si, kolik ambiciózních lidí kolem sebe máte.

Být podnikatelem někdy znamená být osamocený. Ale pokud se budete přátelit s dalšími podnikateli v České republice nebo ve světě, dojde vám, kolik talentovaných lidí je kolem vás. Nejste sami. A tyhle lidé s vámi budou s radostí sdílet své zkušenosti, rady a doporučení.

Svět najednou není tak malý. Mluvte s lidmi, co dělají podobné věci jako vy, otevřou se vám dveře nových příležitostí!

začít podnikatFoto: pixabay

9. Už o sobě nikdy nebudete pochybovat.

Jak už bylo zmíněno, začít podnikat chce jistou dávku odvahy. Abyste byli schopni v sobě tu odvahu najít, musíte o sobě přestat pochybovat. Musíte si začít věřit, jinak nikdy nic nedokážete.Nebudete se bát do sebe investovat a pokud uděláte chybu, přijmete ji, ale půjdete dál.

10. Budete to chtít udělat znovu.

Možná, že se vám váš business nevydařil, možná to všechno selhalo, ale to všechno stojí za to, kolik jste se na své cestě naučili. Radost, vzrušení, strach, slzy, pocit naplnění, nespočet nocí strávených u notebooku. Jsou to pozitivní, ale i negativní zkušenosti, které vám už nikdo nevezme. Jsou to zážitky, které byste nikdy, nebýt podnikání, neměli.

Tak co? Začnete podnikat? Věřte mi, že za ten pocit svobody a nezávislosti to stojí!

 

Podívejte se na pár, který podniká tak, že cestuje po světě a vydělává 4 miliony ročně.