Během našeho života přichází spousta neočekávaných situací, které ověřují sílu naší psychiky. Psychicky silní jedinci se ale nepoznají podle toho, co dělají a jak se chovají. Silná psychika se nejlépe pozná podle věcí, které odmítáme dělat.

Je těžké zůstat psychicky silný, zvlášť když máte pocit, že jste na dně. Schopnost překračovat meze a vydávat se odvážně novým směrem mají jen psychicky nejsilnější jedinci. Thomas Edison je pro to dobrým příkladem. Když v roce 1914 zcela shořela jeho továrna a unikátní prototypy a škoda byla 23 miliónů dolarů, jeho odpověď byla jednoduchá:

“Díkybohu, že shořely všechny naše chyby. Nyní můžeme začít s čistou hlavou od znovu.”
Edison by se nikdy neutápěl ve vlastním neštěstí. Místo toho reagoval jako psychicky silný jedinec. Ve špatných věcech viděl vždy příležitost.

psychicky silníFoto: bigstockphoto.com

10 věcí, které psychicky silní jedinci nikdy nedělají

Svou psychiku se můžete naučit jednoduše posílit. Můžete začít tím, že si přečtete těchto 10 věcí, které psychicky silní jedinci nikdy nedělají.

1. Nezabývají se vlastními chybami

Psychicky silní lidé jsou si vědomi toho, že náš psychický stav se odráží od toho, na co se soustředíme. Pokud se neustále soustředíte na problémy, které vás v životě potkávají, vytváříte si uvnitř sebe negativní emoce a stres, které ve vás přetrvávají a brání vašemu výkonu. Pokud se ale budete soustředit na to, jak můžete zlepšit sami sebe, svou situaci nebo život, začnete nad věcmi přemýšlet víc pozitivně a budete schopni neustále zlepšovat svůj život a výkon.

Psychicky silní jedinci se nezabývají vlastními chybami, ale berou si z nich ponaučení. Díky tomu, že si drží od svých minulých chyb zdravý odstup, jsou schopni se lépe přizpůsobovat novým věcem a směřovat postupně k úspěchu.
2. Neobklopují se negativními lidmi

Negativní lidé jsou špatní, protože se utápí ve svých problémech a neumí nebo nechtějí najít jejich řešení. Chtějí, aby je ostatní lidé litovali a přikláněli se na jejich stranu, protože ze sebe pak mají lepší pocit.

Často nasloucháme negativním lidem, protože nechceme být neslušní, ale je rozdíl mezi tím občas někomu naslouchat a nechávat se vtáhnout do jeho negativní emoční spirály. Emocionálně inteligentní lidé si umí nastavit hranice a distancovat se od negativních lidí, když je to nutné. Je to podobné, jako kdyby vedle vás celé odpoledne někdo kouřil cigaretu a vy byste vdechovali jeho kouř. Také byste to nevydrželi a odsedli si. Stejně tak byste to měli dělat s negativními lidmi.

psychicky silníFoto: bigstockphoto.com

3. Nevzdávají se

Psychicky silní jedinci se nevzdávají, když v něčem selžou, a nevzdávají se, ani když jsou unavení nebo se na něco necítí. Umí se soustředit na své cíle a ne na přechodné pocity. To jim pomáhá jít si za svým i v těch nejtěžších situacích. Když v něčem selžou, neberou si to osobně. A nikdy se nenechají odradit názory ostatních, když si jdou za svými sny. Když jim někdo řekne, “to nikdy nezvládneš”, berou to jako názor jednoho člověka a nenechají se tím zastrašit.
4. Nečekají na vaši omluvu, umí odpouštět i bez ní

Psychicky silní lidé ví, že život je mnohem jednoduší, když se dokážete přenést přes zášť a odpustíte lidem, kteří se vám nikdy neomluvili. Zášť a negativní zážitky z minulosti brání našemu štěstí. Nenávist a vztek jsou emoční parazité, kteří nám kazí radost ze života.

Negativní emoce, které v sobě držíme, vytváří napětí v našem těle. Tento stres má zničující důsledky pro naše psychické i fyzické zdraví. Když někomu odpustíte, neomlouváte tím jeho chování, ale osvobozujete sami sebe od toho, že budete navždy jeho obětí.
5. Nelitují se

Když se litujete, jste nejen otravní pro ostatní, znamená to především, že nad sebou ztrácíte kontrolu. Litovat se v podstatě znamená říkat, že jste se stali bezmocnou obětí okolností. Psychicky silní jedinci se nikdy nelitují, protože by to znamenalo, že se vzdávají a nejsou dostatečně silní.

psychicky silníFoto: bigstockphoto.com

6. Nedrží v sobě zášť a vztek

Negativní emoce vznikající kvůli tomu, že v sobě držíme zášť a vztek, jsou známkou stresu a podepisují se negativně na našem zdraví. Průzkumy ukazují, že stres zvyšuje náš krevní tlak a způsobuje onemocnění srdce. Když v sobě držíte zášť, držíte v sobě i stres, a tomu se psychicky silní lidé snaží za každou cenu vyvarovat.
7. Nenechají nikoho, aby jim kazil radost

Pokud vaše spokojenost závisí na názoru jiných a na poměřování se s ostatními lidmi, tak nejste pánem svého vlastního štěstí. Když mají psychicky silní lidé dobrý pocit z něčeho, co udělali, nenechají se o něj okrást tím, že budou poslouchat názory ostatních.

Ačkoliv není možné izolovat se od názorů ostatních, neznamená to, že je musíte poslouchat a brát je vážně. Psychicky silní lidé si nikdy nenechají kazit radost a vědí, že nikdy nejsou tak špatní ani dobří, jak jim ostatní říkají.

psychicky silníFoto: bigstockphoto.com

8. Nekazí radost ostatním

Psychicky silní jedinci nikdy nesoudí ostatní, protože ví, že každý člověk má co nabídnout a že nepotřebují ponižovat ostatní, aby si připadali dobře. Porovnávání se s ostatními lidmi je velmi omezující. Závist a vztek nám ubírají spoustu energie.

Psychicky silní lidé neplýtvají časem a energií, aby se poměřovali s ostatními. Místo aby lidem záviděli, dokážou je ocenit. Umí se radovat z cizího úspěchu, protože ví, že tím prospějí nejen ostatním, ale i sami sobě.
9. Nejsou líní

Studie z výzkumného institutu Eastern Ontario Research Institute dokázala, že lidé, kteří cvičili dvakrát týdně po dobu 10 týdnů se cítili více společensky, intelektuálně a fyzicky fit. Také se cítili lépe ve vlastním těle a měli větší sebevědomí.

A nebylo to tím, že by měli lepší pocit ze své postavy, ale tím, že se jim díky cvičení vyplavovaly do těla endorfiny, díky kterým se cítili šťastnější a sebevědomější.

psychicky silníFoto: bigstockphoto.com

10. Nejsou negativní

Pokud sledujete zprávy a čtete noviny, asi sami víte, že je to jen nekonečný cyklus různých válek, útoků, násilných činů, politických afér, slabých ekonomik, krachujících firem a ekologických katastrof. Snadno tak získáte pocit, že všechno na světě jde z kopce. A kdo ví? Možná tomu opravdu tak je.

Ale psychicky silným jedincům je to jedno, protože ví, že se jedná o věci, které nemohou ovlivnit. Místo toho, aby nadávali nad negativními zprávami, snaží se soustředit jen na to, co je v jejich silách.

Máte pocit, že v našem seznamu chybí nějaké další důležité body? Prosím, napište nám vaše podněty do komentáře.