Psychopaty z filmů známe jako masové vrahy, nicméně realita je samozřejmě trochu jiná. Ne všichni psychopati páchají strašlivé zločiny, naopak, někteří z nich jsou dokonce úspěšní šéfové ve firmách. Studie, uveřejněná v roce 2010 v časopise Behavioral Sciences & the Law, tvrdí, že 1 % celé populace jsou psychopati, nicméně v obchodním světě se jedná o 3 %. Existuje tak velká šance, že jste se s psychopatem už setkali, ale nepoznali jste ho. Přečtěte si 5 jednoduchých signálů, jak poznat psychopata, a příště už budete vědět lépe!1. Jsou neskutečně okouzlující.

Psychopati nikdy nepůsobí na okolí jako špatní lidé, naopak. Obvykle jsou oblíbení, protože vždy přesně ví, co mají říct. Mají pohotové vtipy a vypraví zábavné historky. Sami v nich samozřejmě vždy vystupují v tom nejlepším světle. Používají lichotky a komplimenty, aby si získali důvěru ostatních.

jak poznat psychopata

Zdroj: Unsplash

2. Postrádají empatii.

Jak poznat psychopata stoprocentně? Ostatní lidé jsou jim jedno, a to včetně jejich rodiny. Pokud někoho zraní, nijak netrpí. Jejich pocity vůči bolestem ostatních lidí jsou otupělé.

Tím pádem mohou ostatním říkat a konat cokoliv, aniž by hnuli brvou. Pokud se někdo odváží a chce s psychopatem diskutovat o špatných pocitech, které mu psychopat způsobil, nesetká se s úspěchem, protože psychopat svou odpovědnost odmítne.3. Pasou se na emocích druhých lidí.

Psychopati rozumí lidským emocím na intelektuální úrovni, a také toho využívají. Využívají pocitů viny a lichotek, aby donutili udělat ostatní něco, co by normálně neudělali. Také se snaží získat pochopení od ostatních. Dělají ze sebe oběť, aby jim ostatní pomohli a postarali se o ně.

jak poznat psychopata

Zdroj: Unsplash

4. Nemají svědomí.

Psychopati lžou, podvádí a kradou, aniž by se nad svými činy pozastavili. Pokud jim někdo jejich špatné činy připomene, mají připravený dlouhý seznam výmluv. Odmítají přijmout odpovědnost za své chování a vše svádí na ostatní.

Psychopatům je jedno, že někoho psychicky zraní, jen aby se dostali výš. Jsou ochotní udělat vše pro splnění svých cílů. Takže, jak poznat psychopata? Nemá svědomí.5. Vidí se v dokonalém světle.

Psychopati si myslí, že se na ně obvyklá pravidla pro nás ostatní nevztahují. To je vede k tomu, aby páchali zločiny, a přitom se nebojí, že je někdo chytí. Myslí si, že jsou chytřejší než ostatní a že jim projde úplně všechno. Záleží jim víc na tom, čeho chtějí dosáhnout než na způsobu, jak svého cíle dosáhnou.

jak poznat psychopata

Zdroj: Unsplash

Jak se s psychopatem vypořádat

Jak poznat psychopata už víme, ale co dělat, když někoho takového máte ve svém okolí? Samozřejmě nemůžete psychopata jen tak změnit promlouváním do duše. Spíš se soustřeďte na rozhovory s nimi a vnímejte dopady jeho chování. Snažte se uvědomováním svých reakcí o to, aby na vás jejich toxický vliv měl co nejmenší účinek. Už fakt, že budete vědět, že jednáte s psychopatem, vám pomůže se jeho manipulacím bránit.

Setkali jste se někdy s psychopatem? Jak jste situaci řešili?

Dejte nám vědět další rady v komentářích.

Tyhle rituály vás udělají šťastnými!