Říká se, že jedinou jistotou v životě jsou daně a smrt. Inflace by se však dala označit za třetí životní jistotu, protože se s ní v životě setká každý z nás. Je neviditelná, je nenápadná, ale musíme se vyrovnat s jejími následky. Inflace snižuje kupní sílu peněz, jinými slovy zdražuje ceny produktů a služeb v naší ekonomice.

5 tipů, jak ochránit peníze před inflací

inflace

Pokud se snažíte šetřit, tak si každý rok z vašich peněz nemilosrdně ukrojí svůj díl. Když máte na spořícím účtu úrokovou sazbu 1 % a roční průměrná inflace je 3 %, tak reálně chudnete o 2 %. V nejisté době koronaviru a karanténních opatřeních bijí ekonomičtí odborníci na poplach a věští nám v blízké budoucnosti zvyšování inflace.

Co tedy můžete udělat pro ochranu svých úspor v době, kdy se úroky na spořících účtech blíží k nule? Přinášíme vám tipy, jak se postarat o své osobní finance.

Investujte a tvořte pasivní příjem

Investování a pasivní příjem spolu úzce souvisí, protože prostřednictvím investování můžete získat pasivní příjem. Jeho budování je jeden z nejlepších způsobů, jak se ochránit před inflací a zároveň dostávat pravidelně peníze bez toho, aniž byste pro ně museli pracovat. Naopak peníze budou pracovat pro vás.

Zní vám možnost vydělávat peníze bez práce jako sen? Vybudovat pasivní příjem je možné, ale je potřeba na něm průběžně pracovat. Nezískáte jej ze dne na den, ale první krok k jeho vytvoření můžete udělat již dnes.

inflace

Investujte do akcií

Nákup akcií je záchranná brzda proti účinkům inflace. Některé typy společností mají v období zvýšené inflace růstové tendence. Inflace jim totiž umožňuje zvyšovat ceny produktů a služeb. Jedná se o společnosti poskytující výrobní zdroje pro spotřební výrobky, jako jsou například olej, obilí nebo kovy. Alternativně můžete zkusit investovat do komoditních nebo farmaceutických firem. Tyto společnosti mají vysoké marže, poměrně nízké výrobní náklady a většina lidí se nákupu jejich produktů nevyhne. Zaměřte se také na dividendové akcie. Dividendy zvyšují celkovou návratnost investice a ve hře proti inflaci jsou na vaší straně.

Inflace: jak se jí vyhnout?

Investujte do nemovitostí

Nemovitosti představují bezpečnou investici už celá staletí. Můžete si je pořídit buď pro vlastní potřeby nebo na pronájem. Přestože i nemovitostní trh zažil několik poklesů, v dlouhodobém měřítku roste. Investici do nemovitostí je proto vhodné pojmout jako dlouhodobou, protože pak může chránit vaše peníze i desítky let.

Pokud nemáte na koupi hotovost, budete si pravděpodobně brát hypoteční úvěr. Když budete mít dobře nastavenou fixaci úrokové sazby, může se vám snadno stát, že rostoucí inflace bude váš úvěr zlevňovat. Nominální splátka sice zůstane pořád stejná, ale v reálně bude klesat.

Investujte do sebe

Možná vám tato forma investice připadá poněkud netradiční, ale v nejistých dobách se jedná o nejlepší investici, kterou můžete udělat. Investice do vzdělání vám může v budoucnu přinést vyšší výnos než mnohé finanční nástroje. Nemusí se jednat jen o vzdělání v oblasti ekonomiky a financí. Můžete si udržovat a prohlubovat stávající profesní znalosti nebo se naučit něco nového a získat tak konkurenční výhodu. Díky průběžnému vzdělávání zvýšíte svoji cenu na trhu práce nebo získáte nové zákazníky, kteří vám budou přinášet další peníze. Navíc znalosti, vědomosti a schopnost je uplatnit v praxi vám nikdy nikdo nevezme, ani inflace.

Tohle jsou způsoby, jak se jednoduše vyhnout inflaci.