Čína vytváří rozsáhlý hodnotový sociální systém, který bude sledovat chování všech obyvatel a hodnotit je. Sociální kreditový systém byl poprvé představen v roce 2014 a má za cíl posílit myšlenku, že udržování důvěry je důležité. Lidé budou opravdu velmi pečlivě hlídáni a trestáni za vše, co udělají špatně. Sociální systém má učit lidi poslušnosti. Není to ale už za hranice? Co si o tom myslíte?Čína a její sociální systém

Program má být plně funkční v roce 2020, ale je pilotován již nyní. V současné době je systém řízen městskými radami, jiné zase soukromými platformami, které uchovávají osobní údaje.

Foto: pexels

A co vše sociální systém zahrnuje?

1. Může vám zakázat létat nebo jezdit vlakem

sociální systém
Foto: businessinsider

Čína začala lidi trestat například tak, že je omezí v cestování. Až devět milionů lidí nebylo puštěno do letadla. Další tři miliony lidí nemohou získat jízdenku na vlak v první třídě. Sociální ssystém bude také trestat cestující, kteří porušují pravidla – například jezdí načerno, kouří v nekuřáckých oblastech atd.2. Zpomalí vám internet

sociální systém
Foto: businessinsider

Systémy sledují, zda lidé platí včas faktury, nehrají videohry až příliš dlouho nebo zda lidé nezveřejňují na sociálních sítích to, co by neměli. Trestným činem bude také šíření zpráv o teroristických útocích.

3. Zakáží vám studovat (nebo vašim dětem) na nejlepších školách

sociální systém
Foto: businessinsider

17 lidem, kteří v loňském roce odmítli vojenskou službu, bylo zakázáno studovat vysokou školu, ucházet se o střední školu nebo pokračovat ve studiu.

4. Bude vám bránit ve výkonu vysokých pracovních pozic

sociální systém
Foto: businessinsider

Nedůvěryhodným jedinců, bude zakázáno vykonávat řídící funkce nebo pracovat ve státních firmách a velkých bankách. Trestné činy, jako je podvod nebo zpronevěra, bude trestány obzvlášť zle.

5. Nesmíte se ubytovat v nejlepších hotelech

sociální systém
Foto: businessinsider

Lidé se špatným hodnocením si nebudou moci rezervovat pokoj v lepších hotelech, naopak ti, kteří dopadli nadprůměrně, budou odměněni a mohou cestovat například po Evropě a být ubytováni prakticky kde chtějí.6. Být veřejně pojmenován jako špatný občan

sociální systém
Foto: businessinsider

Pomluva nebude nic zvláštního. Vláda chce po společnostech, aby na takzvaný černý list zapisovala všechny, kteří poruší jakýmkoliv způsobem pravidla. Není ale jasné, kdy bude listina začleněna do systému.

Jistá černá listina již existuje. Li Xiaolin, právník, byl zapsán během své služební cesty a nemohl si tak koupit letenku ani používat kreditní kartu.

Existuje také listina, kde jsou zapsáni dobří občané s dobrým skórem.

Mohou získat slevy na energie, získat výhodnější podmínky při půjčkách a získat lepší úrokové sazby u bank.

sociální systém
Foto: businessinsider

Lidé jsou ale spokojení, chování se prá zlepšilo a ze strachu plní vše tak, jak mají. Zdá se, že to tedy funguje.

Co myslíte vy, je tento sociální systém přes čáru, narušuje demokracii nebo je to správně, pomáhá dodržovat pravidla a zavedli byste ho i u nás?

Podívejte se na 14 nádherných míst, kvůli kterým navštívit Asii!

Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.