Popularita kryptoměn v poslední době roste raketovým tempem. O bitcoinu a dalších měnách dnes slyšíte v podstatě všude. I pro média jsou kryptoměny velmi populární téma. Ale proč? Co je na nich tak zajímavého? Pravděpodobně osudy lidí, kteří do nich v počátcích investovali a následně závratně zbohatli.

Raketovým růstem jejich cen udělali z mnoha lidí milionáře či dokonce miliardáře. To je velmi lákavým tématem, a proto se začalo o kryptoměnách mluvit po celém světě, což vyvolalo přiliv nových investorů a tím i rostoucí ceny kryptoměn. A tak to je neustále dokola.

Co jsou to kryptoměny?

Když se řekne kryptoměna, většina z nás si představí jen Bitcoin. Tedy nejpopulárnější kryptoměnu světa. Je nejznámější, ale ne jediná. A jak vznikl bitcoin? Anonymní programátor, který si říká Satoshi Nakamoto položil základ pro budoucí vznik bitcoinu. Jeho původním záměrem bylo vytvořit virtuální peníze, kterými budou lidé platit malé částky na internetu.

Bitcoin nikdo nevlastní a nikdo není jeho jediným správcem. Kryptoměny jsou založeny na sdílení všech informací o transakcích. Bezpečnost je zajištěna složitým šifrováním (tj. kryptografie = od toho je odvozen nazev kryptoměna).


TIP: Kde nakoupit bitcoiny? Podívejte se na srovnání bitcoin burz

Jak to funguje?

Základní myšlenka kryptoměny je, že nepotřebuje žádnou banku nebo centrální banku. Tedy někoho, kdo dohlíží a zastřešuje všechny zúčastněné strany. Bitcoin nikdo nevlastní a nikdo není jeho jediným správcem. Jednoduše řečeno, když v bance provedete převod ze svého účtu, tak banka provede záznam ve své databázi a zašle informaci o tom, že došlo k převodu peněz druhé bance.

Když provedete platbu bitcoinem, tak vaší platbu neověřuje jedna instituce, ale miliony dalších uživatelů v síti, kteří ověřují transakce, které se poté ukládají do tzv. blockchainu (to si lze představit jako obří účetní knihu, ve které jsou záznamy o všech provedených transakcích od úplného začátku bitcoinu).

Pokud všichni ověřovatelé (pozn.: těmto ověřovatelům se říká mineři, neboli těžaři) platbu ověří, tak se platba uloží do již zmíněneho blockchainu. Bitcoin je tedy decentralizovaný – řízený sítí uživatelů. Více technických detailů můžete zjistit třeba na specializovaném webu http://www.bitcoinman.cz/


Jaké jsou kryptoměny?

Kromě Bitcoinu však existují i další kryptoměny. Jsou jich stovky a neustále vznikají nové a nové. Několik významných se ale dostalo do povědomí veřejnosti podobně jako Bitcoin.

Litecoin (LTC)

Kryptoměna Litecoin vznikla v roce 2011 a je tedy ověřena časem. Funguje na podobném principu jako Bitcoin, ale má nižší náklady za transakce než u Bitcoinu a již mnoho obchodníků ji využívá k platbám.

Ethereum (ETH)

Ethereum je kryptoměna, kterou vytvořil Vitalik Buterin v roce 2015. Od té doby si Ethereum dokázalo získat spoustu příznivců. Ethereum je také decentralizovaná měna, ale navíc je využívána k ověřování takzvaných chytrých kontraktů (smart contracts).

Monero (XMR)

Kryptoměna Monero se liší od známějšího Bitcoinu tím, že je zcela anonymní a její rozvoj je financován na bázi sponzorství.

Ripple (XRP)

Ripple je další kryptoměna založena na principu blockchainu jako Bitcoin. Má však nižší transakční náklady a je využívána i pro mezibankovní styk.

Zcash (ZEC)

Často nazývaný „bezpečnější bitcoin“, protože využívá větší bezpečnosti a nezveřejňuje všechny údaje, jako jsou odesílatel, příjemce či zůstatek.

Lze na kryptoměnách vydělat?

Odpověď je jednoznačně ANO. Ale pokud si položíte otázku: Lze na kryptoměnách totálně zbankrotovat? Tak odpověď je opět ANO. Je to nový trh, který nemá dlouhou tradici a za pár let existence šly trhy s kryptoměnami mnohokrát nahoru i dolu jako na horské dráze. Ve většině případů ani největší odborníci netuší, co za vysokými výkyvy stojí.

kryptoměny

Zařízení na těžení bitcoinu, Zdroj: Pixabay

Investování do kryptoměn je velmi riskatní a vyžaduje důkladnou přípravu a přehled. A dokonce ani pak není výsledek jistý. Ostatně jako u jakékoliv investice. Samotný výdělek je pak výsledkem obchodu s kryptoměnou, kdy ve správný čas měnu nakoupíte a až se její kurz zvedne, tak měnu zase prodáte. Rozdíl z nákupní a prodejní ceny je pak váš zisk (nebo ztráta).

Právě takto se z mnoha lidí stali milionáři. Před několika lety nakoupili několik bitcoinů v ceně nekolika set korun a dnes je mohli prodat za miliony. Opravdu tak nastaly situace, kdy si někdo pořídil elektromobil Tesla za 2000 Kč (koupil bitcoin za 2000 Kč a po několika letech ho prodal za 5 milionů korun!).


Naopak nepříjemnou situaci zažil jeden mladík, který bitcoiny těžil na svém počítači, který nakonec vyhodil, protože byl starý. Bohužel i počítačem vyhodil i 7500 bitcoinů, které měl na disku počítače (pozn.: bitcoin nikde uložený nemáte, pouze přístupové heslo). Na skládce tedy skončilo cca 2 miliardy korun! Že by šance pro novodobé lovce pokladů?

 

Jak je získat?

Kryptoměny lze získat několika způsoby. Asi nejsnadnější je koupit je v takzvaném bankomatu na Bitcoiny, neboli Bitcoinmatu (https://www.wbtcb.com/bitcoinmaty) Není to nic jiného než samoobslužná směnárna, kde si zvolíte částku, kterou chcete směnit za bitcoiny. Koupit bitcoiny v automatu je sice nejjednodušší, ale kurz není tak výhodný.

Pokud chcete investovat více peněz, dalším způsobem, jak získat bitcoin, jsou burzy specializované na kryptoměny. Po registraci převedete peníze na účet burzy a pak již stačí nakupovat či prodávat. Populární burza založená Čechy je coinmate.io, kde po poněkud složitější registraci můžete začít obchodovat.

Registrace na většině burz probíhá takto:

  1. při registraci zadáte svoji emailovou adresu a heslo
  2. doplníte své kontaktní údaje
  3. ověříte svoji pravou totožnost naskenováním dokladů, (někde proběhne vidohovor s operátorem, který vás procesem provede).
  4. Převedete prostředky na účet burzy (v případě, že má burza český účet, tak v korunách. V opačném případě provedete zahraniční platbu v eurech).
  5. Nakoupíte kryptoměnu za peníze, které jste na účet vložili.

Varování:

  1. Obchodování s kryptoměnami může být velmi riskantní pokud nevíte co děláte. Pokud přece jen budete mít zájem obchodovat s kryptoměnami, zjistětě si předtím dostatek informací.
  2. Burzy často podléhají útokům hackerů. Při registraci na burzy proto volte silná hesla a neinvestujte všechen svůj majetek. Začněte s menším obnosem, a až si vše ozkoušíte, začněte s vyššími částkami.

 

Přečtěte si také náš související článek Jak dosáhnout finanční nezávislosti