Jak by se vám líbilo chodit do práce jen 4 dny v týdnu? Podle mě je to naprosto báječný nápad 🙂 Naštěstí se nejedná o žádnou šílenou nereálnou představu! Vědci čím dál častěji prokazují, že pracovní týden, který se skládá z 5 dnů a 8hodinových směn není zrovna ideální pro naši pracovní produktivitu. Stále více společností, zejména zahraničních, ale i českých, se snaží o to, aby do práce chodili šťastní a odpočatí zaměstnanci, kteří jsou odhodlaní v práci opravdu pilně pracovat.

do práceFoto: pexels

Vědci už několik let zkouší různé psychologické experimenty týkající se produktivity práce. Postupně dospěli k závěru, že lidé dokážou pracovat produktivně pouze 4 až 5 hodin denně a jsou mnohem výkonnější než když pracují 8.

Zamyslete se a spočítejte si, kolik hodin denně v práci opravdu pracujete. Do pracovní doby tak nepočítáme vaření kafe, pokec v kuchyňce, mrknutí tu a tam na sociální sítě, ani návštěvy záchodů, svačení apod. Pokud vás opravdu zajímá, kolik času denně reálně v práci pracujete, zkuste si někdy reálně odpracovaný čas zaznamenávat, třeba pomocí Togglu.


Co se tedy stane potom, co naše produktivita dosáhne svého denního maxima, tedy po 4-5 hodinách? Naše produktivita se zastaví se, a potom… začneme trpět. A podle odborníka na psychologii práce, K. Anderse Ericsona, začneme dokonce hledat „špatné“ návyky, tedy jakékoliv jiné než pracovní činnosti. Co je horší, tyhle návyky se postupem času překlenou do naší produktivní části dne.

do práceFoto: pexels

A co je asi úplně nejhorší, lidé, kteří pracují příliš, podle studií dělají víc chyb. Jedná se ale zejména o ty, kteří pracují víc než 40 hodin týdně.


Dobře, produktivita je jedna věc, ale co teprve naše zdraví? Ve studii provedené v Japonsku v malých a středních firmách vědci zjistili, že lidé, kteří pracují víc než 10 hodin denně a v noci spí jen 6 hodin, mají o 97 % větší šanci, že budou trpět depresí než ti, kteří pracují 6-8 hodin denně.

 

Koneckonců, s přepracováním souvisí i syndrom vyhoření, a za ten nemůže pracovník, ale firma, kde pracuje.

Teorie v minulosti představovaly myšlenku, že s rozvojem technologií se pracovní týden bude zkracovat. Je tomu ale opravdu tak? Klasický 40hodinový týden je stále ve většině firem standardem. Ovlivňuje však tento fakt pozitivně celkovou produktivitu?


Měli bychom chodit do práce jen 4 dny v týdnu?

Řekněte nám váš názor v komentářích.