To, co vám kdy kdo řekl o penězích, není většinou pravda. Zamyslete se, kdo vám tyhle rady dával. Hádám, že ve většině případů tihle lidé sami zrovna moc velké finanční nezávislosti nedosáhli. To, že budete hodně vydělávat, vám peníze nepřinese, a jedničkáři rozhodně nemají úspěch zaručen. Vezměte si k srdci následujících 8 tajemství, jak dosáhnout finanční nezávislosti, a zkuste si sami svou situaci ještě před příští výplatou vylepšit.

Foto: pexels

1. Příjem není bohatství

Hodně lidí si myslí, že klíčem k bohatství a finanční nezávislosti je dobře placená práce. Jasně, je jednodušší hromadit peníze, pokud nám jich na účet měsíčně přijde velké množství. Nicméně základem je utrácet míň, než vyděláme. Trochu otřepaná fráze, ale je to základní a absolutní pravda o podstatě bohatství.

Bohatstvím se dá nazvat to, jak dlouho jsme schopni udržet svůj životní standard bez získání další výplaty. U většiny lidi to moc dlouho není, protože ihned utratí to, co vydělají, nebo dokonce ještě víc. Pokud vás zajímá, jak dosáhnout finanční nezávislosti, měli byste opravdu začít nejprve u sebe a podívat se, jak zacházíte s penězi.

2. Na investování musíte mít přebytek

Tento bod samozřejmě souvisí s předchozím bodem. Možnosti pro investování existují, jen je potřeba mít peníze, které můžete investovat. Je to ale běh na dlouhou trať. Na začátku začneme tím, že si každý den odepřeme nějakou útratu, nebo vytvoříme dodatečný příjem. Ušetřené peníze investujeme. Ty pak budou postupně přinášet zisk, nejprve malý, po čase ale lze díky investicím získat poměrně hodně peněz, a to již bez dodatečné námahy.


Je to vlastně dost jednoduché. Pokud chceme mít před výplatou víc peněz, je potřeba snížit výdaje, nebo vydělat dodatečné příjmy. Pro inspiraci se podívejte na náš Geniální trik, jak ušetřit každý večer peníze. Mít dostatečné úspory je jedním z hlavních způsobů, jak dosáhnout finanční nezávislosti.

Přečtěte si také náš související článek Co jsou to kryptoměny a lze na nich zbohatnout?

3. Hlídejte si daně

Pokud podnikáte, hlídejte si daně a daňové odpočty. Mohou vám ušetřit až desetitisíce ročně (a ty můžete investovat!). Například nezapomeňte, že pokud spoříte na penzi, nebo si platíte životní pojištění, můžete si o zaplacené příspěvky za určitých podmínek ponížit základ daně.

4. Opravdové bohatství je, když máte kontrolu nad tím, jak trávíte svůj čas

Nezáleží na tom, kolik peněz vyděláte. Opravdové bohatství je to, když trávíte každý den přesně tak, jak chcete. Pokud totiž nemáte kontrolu nad tím, čemu se přes den věnujete, nejste skutečně bohatí. Pokud najdete takovou práci, která vás těší, a zároveň zvládáte krotit své výdaje, máte neskutečnou výhodu oproti konkurenci. Nebude vám vadit pracovat klidně 10 hodin denně, ne proto, že chcete nové auto, ani proto, že musíte, ale jen proto, že máte rádi samotnou práci. Skutečné vášni se nic nevyrovná.


5. Známky nijak nesouvisí s bohatstvím a neovlivňují finanční nezávislost

Ne, že by vzdělání nebylo důležité, ale podle výzkumů prováděných po desítky let, známky, které jste měli ve škole, nijak nesouvisí s úspěchem. Tedy pokud nejste doktor nebo právník.

Rodiče, přestaňte vtloukat svým dětem do hlavy, že nedosáhnou úspěchu, pokud dostanou trojku. Kreativní inteligence je totiž pro úspěch a bohatství mnohem důležitější než ta analytická. Na rozdíl od analytické se ale kreativita v jedničkách na vysvědčení neodrazí.

6. Finanční nezávislosti pomůže i výběr partnera

Krutá pravda. Je úplně jedno, jak úspěšní jste, pokud vaše partnerka či partner nebude mít stejnou disciplínu a zájem na finanční nezávislosti jako vy. Vy se snažíte budovat život, zatímco on/ona rozhazuje vaše pracně ušetřené peníze? To asi fungovat nebude…


7. Mezery na trhu nejsou moc sexy, ale jsou výnosné

Peníze paradoxně leží většinou v podnikání jako jsou odpadové systémy, pizza řetězce, oblečení, kempy, svíčky, dopravní společnosti apod. Architekti, majitelé jachtařských společností, doktoři… nic moc. Ti si navíc musejí svůj status kupovat, musí mít dobré auto a drahé oblečení, aby jim ostatní jejich povolání věřili. Majitel malého obchodu nebo instalatér naopak může investovat do penzijního fondu, což se mu samozřejmě za pár let vyplatí mnohem víc, než drahé auto.

8. Nesponzorujte své neproduktivní dítě

A teď ruku na srdce. Myslíte si, že má smysl cpát stejné peníze do dětí, které jsou schopny si je vydělat sami a do těch, kteří jen sedí doma na gauči a prosí o ně? Ne, určitě ne. Tím, že budete povalečům dávat peníze, z nich pracovité lidi neuděláte. Naopak, vytvoří si na vás závislost podobnou té na drogách. Nedělejte to. Buďte sobečtí, a tak je naučte finanční nezávislosti, kterou jste si vy tak pracně vybudovali.

Máte také nějaké další tipy, jak dosáhnout finanční nezávislosti?

Podělte se o ně v komentářích k článku.

TIP: Chcete nastartovat svoji cestu k finanční nezávislosti? Začněte třeba kurzem na Naučmese.cz, kde se dozvíte možnosti jak začít budovat svoji budoucnost.