Víte, co je to motivační dopis, jak ho napsat a jaké jsou jeho nezbytné části? Pokud ne nebo byste se o něm rádi dozvěděli něco více, jste tu správně. Právě teď vám poskytneme nezbytné informace, které musíte znát, když chcete psát velmi důležitý a často opomíjený a podceňovaný motivační dopis.

Životopis známe dnes už nejspíše všichni a dokážeme ho také napsat. Jedná se o základní údaje o naší osobě, to znamená vzdělání, pracovní zkušenosti, zájmy nebo dovednosti. Motivační dopis je ale mnohem důležitější, ač se to nezdá. Vypovídá  o vaší motivaci dostat se na pozici, o kterou usilujete.

Zpravidla si zaměstnavatel nebo personalista přečte jako první motivační dopis a na jeho základě se rozhodne, jestli se podívá i do životopisu. Nyní vám ukážeme, jak napsat opravdu skvělý a přesvědčivý motivační dopis, co by měl a neměl obsahovat a na co si dát pozor. Budete umět ujistit zaměstnavatele v tom, že jste to právě vy, kdo se na danou pozici opravdu hodí!



Jak napsat opravdu skvělý motivační dopis?

motivační dopisFoto: pexels

Motivační dopis můžete poslat písemně nebo elektronicky, což je v dnešní době nejčastější forma.

Jaký je účel motivačního dopisu?

Účelem je přesvědčit zaměstnavatele či personalistu, že ten pravý kandidát na pozici jste vy. Že máte ty správné znalosti, zkušenosti a motivaci. Zkušenosti ale nejsou vždy potřebné, nejdůležitější je vaše motivace a zájem o danou oblast. Čím větší nadšení projevíte, tím lépe pro vás. Zkuste si odpovědět na otázku, čím byste mohli přispět a pomoci a co můžete přinést společnosti, to je to, co chtějí slyšet.

Oslovení

Pokud víte přesně, komu píšete a znáte jméno, případně titul, použijte ho (např. Vážený pane inženýre). Pokud ale dotyčného neznáte, což je častější případ, napište jen jednoduše dobrý den. Tím nic nezkazíte.

Motivační dopis by měl být stručný a gramaticky správný

Jde o to, umět v pár krátkých odstavcích vystihnout vaší motivaci. Pokud personalista otevře motivační dopis dlouhý dvě strany, asi se s ním nebude dlouho zabývat, má totiž takových dopisů k přečtení opravdu hodně. Držte se tedy stručnosti a vynechte zbytečnou omáčku okolo. Víte co se říká, méně je více a zde to platí dvojnásob. Pište zkrátka narovinu a vytyčte to nejlepší o vás. Držte se délky 3-4 odstavce.

Není nic horšího, než když se ve vašem dopise objeví hrubka. V motivačním dopisu se nesmí vyskytovat chyby, vypadá to hodně neprofesionálně. Chybu udělá každý, ale tady by se to stávat nemělo. Dejte svůj motivační dopis přečíst dalším lidem. Můžete se jich také zeptat, jestli je to oslovilo a jestli by něco změnili.



motivační dopisFoto: pexels

Neopakujte informace, které máte v životopisu

Je zbytečné něco psát dvakrát. Fakta a údaje o vás do motivačního dopisu opravdu nepatří, ty už jsou v životopisu. Jediné, co byste měli napsat, je vaše jméno, bydliště a kontakt. Tyto informace umisťte do pravého horního rohu.

Projevte zájem

Pokud máte v daném oboru zkušenosti, vypíchněte úspěchy a všechny věci, které vás v dané sféře posunuly dopředu. Můžete napsat, proč vám tato oblast přijde důležitá a co vás na ni baví. Vypište, co se vám v minulosti povedlo vyřešit za zajímavé a složité úkoly, prokážete tím svoji schopnost. Pokud zkušenosti nemáte, dejte najevo opravdový zájem i to, že jste si o oboru něco zjistili a že máte nějaké alespoň teoretické znalosti. Jestli máte za sebou praxi v příbuzném oboru, také to nezapomeňte vynechat. Vám to může připadat zbytečné, ale personalista v tom může vidět něco víc. Můžete také napsat, co by vás na práci bavilo a proč vás tolik láká.

Elektronický dopis pošlete ve formátu PDF

Pokud se chcete vyhnout tomu, že váš pracně napsaný dopis nepůjde otevřít, protože každý počítač má jiný systém, pošlete ho ve formátu pdf, což je formát, který lze otevřít téměř všude. Pokud byste ho poslali jinak a nešel by otevřít, můžete přijít o šanci získat tu skvělou práci, o které tak sníte. Tak neriskujte.

Čím přispějete společnosti?

Minulé úspěchy a zkušenosti jsou důležité, ale neměli byste vynechat pár vět o tom, čím budete prospěšní do budoucna. Zjistěte si, jaké jsou cíle firmy a co byste změnili, co byste přidali a připište i nové nápady, které máte v souvislosti s firmou. Zde zdůrazněte i své silné stránky.

Mluvte jazykem firmy! Pokud znáte jejich cíle a to, čeho chtějí dosáhnout a jaké metody používají, podpořte to a dejte jim najevo soulad.



motivační dopisFoto: pixabay

Nezmiňuje, v čem nejste dobří

Možná, že nesplňujete všechny podmínky a požadavky, ale máte zase jiné schopnosti. Nezmiňujte své slabé stránky, ani to, co neumíte a už vůbec se za to neomlouvejte. Vyzdvihněte to, v čem jste dobří a nepište o tom, co vám nejde. Motivační dopis by měl být pozitivní.

Vyprávějte svůj příběh (stručně!)

Co vás k firmě přivedlo? V dětství jste milovali jejich reklamy a doteď si je pamatujete? Nebo jste si koupili jejich produkt a to vám změnilo život? Máte k nim blízký vztah? Tohle všechno vám může pomoci.

 

Pár rad na závěr:

  • Nezačínejte psát motivační dopis tím, že se představíte. Jméno již máte v životopisu.
  • Vyzvěte osobu k prohlédnutí životopisu.
  • Napište, že budete rádi, když se uvidíte při pohovoru a dodáte podrobnosti.
  • Nevymýšlejte si, je to zbytečné.
  • Nezapomeňte na datum a podpis!
  • Používejte stejný druh písma pro životopis i motivační dopis
  • Vyjadřujte se jasně a přesně.




Pokud už jste někdy motivační dopis psali, tak víte, že to není nic jednoduchého. Doufáme, že vám naše tipy pomohou.

Přečtěte si článek o tom, proč bychom měli chodit do práce pouze 4 dny v týdnu.