Jak podnikat, když nemáte žádné zkušenosti ani finanční prostředky? V podnikání nejde jen o vydělání peněz. Ne vždy také vyděláte víc peněz než v klasickém zaměstnání. Mezi důvody, proč lidé končí v práci a začínají vlastní byznys, patří hlavně vytváření hodnot, nezávislost, a také realizování se v něčem, co máte rádi. Vždycky jste si přáli podnikat, ale nevíte, kde začít a jak na to? Přinášíme vám 21 nápadů, jak podnikat online a být pánem svého života času. Vyzkoušejte to a uvidíte, zda je to pro vás nebo ne.

V každém případě nečekejte, že vše půjde hned a bez snahy. Chce to trpělivost, žádné podnikání není úspěšné hned v počátku. Počítejte s tím, že budete třeba rok v mínusu a až potom se vám začne vracet to, co jste do toho vložili. Tak to je většinou, samozřejmě, že vy můžete být úspěšní okamžitě, ale raději myslete na horší variantu.

Přečtěte si také: 20 tipů jak vydělat na internetu a nemuset chodit do práce21 nápadů, jak podnikat online

podnikáníFoto: pixabay

Internet je mocný nástroj a pořád existuje spoustu možností, kde se uplatníte bez větších zkušeností či praxe v daném oboru. Nadšení pro věc je často důležitější a různé dovednosti se můžete naučit za chodu.

1. Prodejte to, co víte a znáte

Pokud máte znalosti z oblasti, které 90 % lidí v naší zemi nerozumí, máte vyhráno. A nemyslete si, že se jedná o jadernou fyziku. Můžou to být sociální média, práce s wordpressem, origami, účetnictví, zahradničení, výroba ghí, cokoliv. Napište o tom blog, vytvořte ebook nebo vytvořte podcast. Ebook je poněkud rychlejší, naproti tomu blogem nebo podcastem si vytvoříte jméno a ukážete světu, že jste na vámi zvolenou oblast opravdový profík. A způsobů, jak zajistit příjmy z blogování, je spoustu. Pokud chcete raději předávat vaše znalosti osobně, můžete využít třeba platformu Naučmese.cz, kde můžete pořádat své vlastní kurzy i jako neprofesionál. O tom ale až někdy příště, teď se bavíme o online světě.

2. Prodejte to, co máte

Drtivá většina lidí, co znám, má doma spoustu věcí, které nepoužívají, zato někdo jiný by byl ochotný za ně zaplatit. Určitě i vy. A vaše rodina. A vaši přátelé. Nikdo ale bohužel nemá čas na to, aby svoje věci protřídil, nafotil, umístil na aukro a ebay, spravoval aukce a potom vše předal nebo odeslal. Vy ano? Výborně. Že vás ještě nenapadlo, jak podnikat? Nabídněte svým známým a jejich známým pomoc a prodejte jejich věci. Určitě se rádi svého harampádí zbaví s tím, že vy z prodaných věcí utržíte provizi.

3. Dělejte grafiku

A pokud grafiku neumíte, naučte se ji. Začněte si všímat, kolik grafik denně vidíte. Fotka v reklamě, na které je umístěný nápis? Pravděpodobně ji vytvořil grafik. Denně vídám na facebooku inzeráty pro grafiky, někdy zkušené, většinou ale začátečníky. Grafiků je potřeba hodně a stále jich očividně není dost.4. Pište

I psaní je věc, která se dá naučit. A dobře prodat. Hádám správně, že už jste slyšeli o copywritingu? Ideální způsob prezentace je samozřejmě začí psát blog nebo magazín. Na něm můžete prodat své znalosti a díky blogu můžete prezentovat své psací dovednosti. Dvě mouchy jednou ranou! Své články můžete prodávat například copywriting.cz.

jak podnikatFoto: pexels

5. Nakupte domény

Nakupte webové stránky nebo domény, které jsou smysluplné a ještě volné. Časem je pravděpodobně někdo bude chtít využít a vy je budete moci prodat a říct si o větší částku, než za kterou jste je nakoupili. A nezapomeňte, že doménový svět se neomezuje pouze na koncovky „.cz“. Domény můžete vyhledat a nakoupit například na wedos.cz.

Jak podnikat online?

6. Vyrábějte

Jak podnikat? Vyrábějte a prodávejte na fler.cz. Že je vám Česká republika malá? Díky etsy.com se vám otevírá celý svět. Ať už umíte háčkovat, šít, vyrábět hrníčky na hrnčířském kruhu nebo dělat skvělé marmelády, na internetu je pro vás a vaše originální výrobky místo. Vyrobte a prodejte online!

Přečtěte si také: 20 nápadů na ručně vyrobené dárky pro jakoukoliv příležitost

7. Foťte

…a vaše fotky umístěte do fotobanky. Čím víc fotek máte, tím lépe. Časem můžete zapomenout, že některé fotky máte, ale pořád vám z nich potečou peníze, aniž byste se o ně výrazně starali. Říká se tomu pasivní příjem. Nejznámější zahraniční fotobanka je shutterstock.com. Z českých je známá například profimedia.cz. Pokud jste ve focení vážně dobří, můžete nabízet své fotografické služby třeba na sociálních sítích. Víte kolik lidí má zájem o dobrého fotografa na svatbě, narozeninách nebo o to se jen tak nechat vyfotit?

jak podnikatFoto: pexels

8. Staňte se influencerem

Ať už je to vaše oblíbená sociální síť nebo youtube, proměňte vaši vášeň ve zdroj příjmů. Není to zrovna nejrychlejší cesta, ale pokud máte co říct a nebojíte se ukázat svou pravou tvář, běžte do toho. Nezapomeňte na autentičnost a fakt, že pokud chcete postování příspěvků a videí proměnit ve váš zdroj příjmů, budete se muset dané činnosti věnovat každý den. Časem vás mohou začít oslovovat různé značky a firmy se zájmem o spolupráci. K této práci patří i notná dávka odvahy, tak pokud vám nechybí, na nic nečekejte a svoje oblíbené značky začněte oslovovat sami. Doporučujeme se zaregistrovat na Lanfluence.czMarketum.cz a sledovat, kdo hledá klienty ke spolupráci a k jaké.

9. Učte

Umíte španělsky nebo perfektně ovládáte vysokoškolskou matematiku? Na světě existuje spoustu lidí, kteří se chtějí nebo potřebují danou dovednost naučit. Doučujte a učte. A jak podnikat na internetu v této oblasti? Ideálně se domluvte na doučování po Skype, ať nejste závislí na místě. Tak můžete doučovat Brňáka i Pražáka z vašeho domu v Ostravě nebo třeba z Bali. Zkuste to třeba na Doučuji.eu.

10. Dělejte online marketing

Ve vašem okolí se nachází super pizzerie nebo opravna obuvi, kterou ale na Google Maps nikdy nenajdete? Často mají třeba facebook, který ale není moc aktivní. Pravděpodobně nikdo v okruhu majitelů neví, jak podnikat na internetu. Zeptejte se, jestli nechtějí pomoci s internetovou propagací a samozřejmě si řekněte o honorář. Pokud začínáte, nepřehánějte to s jeho velikostí.

jak podnikatFoto: pexels


11. Dělejte virtuálního pomocníka

Víte, že práce sekretářek se dnes často přesouvají online? Pokud máte s administrativou a podobnou prací zkušenosti, nebojte se je nabídnout online, ať už v příslušných facebookových skupinách nebo na vlastním webu. Pokud chcete pro začátek využít podporu firmy, abyste získali potřebné dovednosti a kontakty existuje například osobniasistentka.cz nebo virtualnipomocnik.cz

12. Hrajte hry

Pokud je vaše jedinečná schopnost hrát celé dny LOL, WOW nebo jiné MMORPG (zkratka z anglického „massively multiplayer online role-playing game“), proměňte vaši vášeň v podnikání. Vytvořte různé accounty, vylevelujte je a pak je prodávejte.

13. Buďte ještě aktivnější na sociálních sítích

Jak podnikat a dělat, co vás baví? Pokud milujete Instagram nebo Facebook, naučte se sociální sítě pořádně, včetně toho, jak na nich inzerovat a vydělávat peníze. Nabídněte svou službu firmám, které nemají o fanoušcích na Instagramu nebo správném vystupování na Facebooku ani páru.

jak podnikatFoto: pexels

Přečtěte si také: Jak vydělávat na Instagramu? 200 000 Kč za jednu fotku. Naučte se jak!


14. Překládejte

Pokud umíte dobře jiný jazyk než češtinu, překládejte. A ano, i slovenština se počítá. Překládat můžete sami na sebe, nebo si založit agenturu a najmout si lidi.

15. Točte videa

Pokud rádi točíte videa, ale nechcete se zrovna stát novou youtubeovou hvězdou, prodávejte svoje služby nevěstám a firmám, které nějaké video, nebo dokonce spravovat celý youtube kanál, potřebují. Případně můžete využít videobanky, které fungují na stejném principu jako fotobanky. Populární slžba je například Pond5.com.

16. Navrhujte trička

Existuje spousta internetových obchodů, které prodávají trička a jiné doplňky. Navíc umožňují kreativním lidem vytvořit si snadno vlastní eshop, a mohou prodávat své návrhy ve svém eshopu. Důležité ale je, že nemusíte umět programovat abyste si vytvořili vlastní eshop ani nemusíte mít vlastní sklad a výrobu triček. Internetový obchod to vše udělá za vás. Za to si pak s vámi rozdělí výdělek z prodeje triček. Tyto služby poskytuje například obchod t-shock.cz.

17. Dělejte korektury

Umíte skvěle češtinu a kamarádi si s vámi radši nepíšou, protože jste grammar nazi? Věřte, že i pro vás existuje způsob, jak podnikat. Prodávejte schopnost opravovat text těm, kteří mají s naším milovaným i/y větší problém než vy. Spoustu vysokoškoláků, kteří zrovna píší své bakalářské, diplomové nebo jiné práce stojí o korektury a jsou za to ochotni dát spoustu peněz. Tak jim pomožte a vydělejte si.

18. Kreslete

Pokud umíte dobře kreslit a malovat, závidíme vám. I vy samozřejmě můžete podnikat. Nabídněte ilustrace časopisům, knihám, ale i blogům, kterým se váš styl kreslení hodí. A pokud kreslit neumíte, ale toužíte se to naučit, pamatujte si, že nikdy není pozdě.

jak podnikatFoto: pexels

19. Dělejte prezentace

Umíte dobře Powerpoint a Prezi? Ano, i vás je v online světě potřeba. Ne všichni totiž v prezentacích válí. Najděte je a nabídněte jim, že za ně prezentace vytvoříte.

20. Instalujte CMS (Systémy pro správu obsahu)

Ne každý si umí nainstalovat WordPress a věřte nebo ne, lidé jsou ochotni za instalaci zaplatit tomu, kdo ji udělá za ně. Nabídněte se udělat to za ně za nějaké ty koruny.

21. Freelancujte

Cokoliv, co děláte pro svého zaměstnavatele, zkuste proměnit v podnikání. Dobře, pokud prodáváte párky v rohlíku, asi to jen tak nepůjde, ale pokud děláte třeba účetnictví nebo SEO, bude to hračka. Jen to chce se nebát.

Nenašli jste nic co by vám sedělo? Nebo si nejste jisti, že máte dostatek zkušeností či znalostí? Tak se dál vzdělávejte a naučte se vše co potřebujete pro vaše podnikání online. Pokud vám nedělá problém angličtina, zkuste Udemy.com, kde si můžete udělat obrovské množství kurzů online. Pokud byste se radši chtěli vzdělávat v čestině, zkuste například Vimvic.cz.

Personal Development Category (English)300x250

A pokud pořád nevíte, co vlastně na tom podnikání lidé vidí, přečtěte si článek 10 důvodů, proč byste měli začít podnikat.

Láká vás podnikání? A v jakém oboru?

Přečtěte si také: 18 způsobů jak vydělat peníze online a pracovat na dálku