Internet je geniální nástroj. Umožňuje takřka z ničeho vytvořit velké a známé věci. Vzpomeňte si na řadu svých oblíbených blogerů a youtuberů. Samozřejmě každé dílo vyžaduje na začátku spoustu práce, ale jak uvidíte v následujících 30 způsobech, jak začít podnikat i bez peněz, některé jsou opravdu jednoduché a rozhodně vám nezaberou moc času. Nepotřebujete tak téměř žádné speciální znalosti, a už vůbec ne peníze. Začít podnikat tak může každý a to okamžitě.

Přečtěte si také: Geniální trik, díky kterému se naučíte, jak ušetřit peníze

30 nápadů, jak začít podnikat bez peněz

podnikáníFoto: pixabay

1. Affiliate marketing

Už máte svou webovou stránku a chcete díky ní začít vydělávat? Umístěte na své stránky (blog) banner určité společnosti, které se váš webový prostor bude hodit a inkasujte za prokliky na stránku. Zkuste kontaktovat e-shopy a firmy, jestli namají affiliate program a zda ho nemůžete využít. Je to taková vzájemná služba, protože tak uděláte reklamu i právě té společnosti. Je to jedno z nejčastějších vydělávání, když máte svojí webovou stránku.

2. Blogování

Pokud máte jakýkoliv koníček nebo znalost, pravděpodobně o dané věci víte víc než většina našeho obyvatelstva. A na internetu určitě každodenně hledá váš koníček spoustu lidí. Proč o něm nezačít zdarma blogovat? Způsobů, jak začít vydělávat blogem, je pak celá řada, třeba affiliate marketing.

Berte to ze začátku jako koníček, mělo by vás to bavit, pak to bude bavit i vaše čtenáře. Vytvořte si sociální sítě, sdílejte své články a čím vyšší budete mít čtenost, tím spíš můžete začít vydělávat. Třeba právě zmíněným affiliate marketingem, spoluprácemi nebo reklamami.

3. Online kurzy

Rozumíte Excelu? Umíte v Canvě vytvářet úchvatné grafiky? Umíte fotit? Umíte psát? Perfektně se staráte o své psy? Vytvořte online kurz. Perfektní zázemí pro školitele nabízí třeba Naučmese.

Alternativou k online kurzům mohou být třeba e-booky, které jsou psané. Obojím můžete vydělávat třeba po celý život, když to bude žádané. Jednou to vytvoříte a pak z toho budete mít takzvaný pasivní příjem.30 nápadů, jak začít podnikat bez peněz

Přečtěte si také: 15 způsobů jak vydělat peníze online a pracovat na dálku

4. Video

Jak začít podnikat

Zdroj: Unsplash

V dnešní době, kdy všichni máme smartphony, už ani do začátku natáčení videí nepotřebujete kameru. Buďte osobití a jedineční a publikum si vás určitě najde, stejně tak jako společnosti, které ocení vaší schopnost natáčet dobrá videa. Pokud vás baví video a YouTube, tohle je ideální způsob, jak začít podnikat. Zkuste nejdříve natočit třeba malé video na Instagramu, poté se můžete pustit do velkých videí na Youtube. Naučíte se stříhat, mluvit do kamery a předávat cenné rady a zkušenosti. Chce to čas, trpělivost a taky velkou odvahu.

5. Tvorba e-produktů

Vytvořte ebook o něčem, o čem víte víc než ostatní, a prodejte jim ho. Natočte videokurz. Znalosti jsou dneska to nejlepší, co můžete prodat. Znáte třeba dobré cviky, po kterých se dobře hubne? Umíte sestavit dobrý jídelníček? Nebo rozumíte líčení a stylingu oblečení? Dejte si s tím práci a rozhodně se vám to vyplatí.

6. Dropshipping

Služba, u které fungujete jako maloobchodník. Vy zboží prodáte, ale zákazníkovi jej neposíláte, pouze přepošlete jeho objednávku velkoobchodníkovi a ten už se postará o doručení. Prodávat tak můžete i třeba produkty z Amazonu. Můžete si tak vydělat dobré peníze. Funguje to hlavně se zahraničím. Uděláte si tu svůj obchod, zájemci dělají objednávky a vy kontaktujete prodejce například z Ameriky, to je velmi časté. Dropshipping je skvělý způsob, jak si přivydělat.

7. Prodej věcí

Jak začít podnikat

Zdroj: Unsplash

Pokud máte příliš mnoho věcí, využijete Aukro nebo eBay, pokud máte příliš mnoho oblečení, prodejte je na Vinted, pokud něco vyrábíte, prodávejte na Fler nebo na Etsy. Výhodou je, že si uděláte doma pořádek a zbavíte se věcí, které už nepotřebujete nebo nenosíte. Pokud jste hodně kreativní, můžete zkusit doma vyrobit pár produktů a zkusit prodat. Může se vám to hezky rozjet a můžete si tak přijít na hezké peníze a ještě dělat lidem radost.

8. Instagram

Cože? I na Instagramu se dá vydělávat? Více info najdete v článku Jak vydělávat na Instagramu. Spolupráce, produktové fotografie nebo videa, to jsou celkem jednoduché práce, které můžete dělat na Instagramu. Začněte barterovými spoluprácemi, kdy budete za svoji práci dostávat produkty a až budete mít více sledujících, můžete přejít v klasickou spolupráci za peníze. Nečekejte na to, až vám někdo napíše a kontaktujte vaše oblíbené firmy sami. Víte, jak se říká: líná huba, holé neštěstí.

9. Správa sociálních sítí

Baví vás Instagram, Facebook nebo Twitter? Ne všechny společnosti/restaurace/kavárny mají dobře spravované sociální sítě. Vyhledejte je a nabídněte jim pomoc. Odprezentujte se aktivní a nápaditou timeline. Pro společnosti je v dnešní moderní době správa sociálních sítí hodně důležitá, mohou tak přilákat hodně potenciálních zákazníků.10. Grafický design

Pokud vám nechybí alespoň špetka vkusu, zkuste grafický design. Do začátku nepotřebujete ani žádný Photoshop, vystačíte si se základním grafickým online programem Canva. Zkuste nějaké jednoduché grafiky, přihlaste se někam na stáž nebo na kurz, zlepšete své schopnosti, získejte zkušenosti a můžete se někde nechat zaměstnat.

11. Podcasty

Jak začít podnikat

Zdroj: Unsplash

Podcasty jsou v současnosti velkým hitem a do budoucna je očekáván jejich velký růst. Máte zajímavé téma a podcast o něm ještě neexistuje? Neváhejte s jeho vytvořením. I v podcastu se dá využít affiliate marketing. Pokud máte příjemný hlas, umíte mluvit a dobře se posloucháte, vrhněte se do toho. Můžete si do začátku přizvat ještě někoho a být na to dva. Můžete namluvit třeba nějaké vtipné příběhy nebo se můžete pustit třeba do rozhovorů.

30 nápadů, jak začít podnikat bez peněz

12. Fotobanky

Fotíte? Nezapomeňte svoje fotky umístit do různých fotobank a vydělávejte na prodeji fotek, aniž byste museli vynaložit další námahu. Zkuste české i zahraniční fotobanky. Pokud jste opravdu dobrým fotografem, můžete fotit profesionální fotografie a prodávat je.

13. Žurnalistika

Baví vás psaní? Dobrých autorů článků není nikdy dost. Napiště pár ukázkových článků a zasílejte spolu s nimi nabídky webovým stránkám i novinám. Můžete zkusit kontaktovat třeba takové lifestylové magazíny jako je ten náš. Můžete se pustit do jednoduchých článků, které se týkají zdraví, vaření nebo třeba cestování a nebo psát opravdu těžké náročné vědecké články, které ale vyžadují značnou dávku zkušeností, vědomostí a schopností.

14. Mikroslužby

Jak začít podnikat opravdu jednoduše? Už znáte Fiverr? Jedná se o webovou stránku, kde za 5 a víc dolarů můžete prodat jakoukoliv službu, která vás napadne. Od výše zmíněného psaní článků po zaslání pohlednice z Prahy. Opravdu jednoduchý způsob, jak začít podnikat. Nevyděláte si moc, ale malý přivýdělek to je a získáte tak cenné zkušenosti, které můžete využít v budoucnosti. Zkuste mikroslužby!15. Doučování

Jak začít podnikat

Zdroj: Unsplash

Umíte jazyky nebo matematiku? Někdo další určitě shání doučování. Webových stránek plných poptávek vygooglíte spoustu. Doučujte přes Skype, ať netrávíte zbytečně čas na cestách. Můžete doučovat děti, dospělé a to cokoliv, co umíte a o co je zájem. Příprava na maturitní nebo přijímací zkoušky? O to je opravdu velký zájem, tak to zkuste. Můžete si to zapsat do životopisu a pokud byste v budoucnu chtěli doučovat na vyšší úrovni, bude se vám tato zkušenost hodit.

16. Asistent(ka)

Znáte služby virtuálních asistentů? Jedná se o práci administrativní povahy, který usnadňuje zaneprázdněnějším život. Jedná se o organizaci schůzek, e-mailů, vyřizování pošty, meetingů, ubytování, vše okolo cestování apod. Každý chce zařizovat něco jiného ale tohle je nejčastější. Občas se můžete sejít, ale jinak se jedná o práci odkudkoliv.

Přečtěte si také: Jak vydělávat na Instagramu: podrobný návod krok za krokem

17. Překlady

Umíte jazyky? Začněte překládat. Třeba články, knihy, popisky produktů apod. V dnešní době jsou jazyky nutností a čím více jich umíte, tím lépe.

18. Korektura

Neumíte jazyky, zato umíte dobře česky? Nabízejte služby korektora a opravujte texty. Můžete zkusit opravovat seminární práce, bakalářské a diplomové práce nebo obyčejné články. Základem je mít dobrý pravopis, dobře napsané čárky a aby gramatika byla správná. Je to velmi žádaná práce, protože to nikdo moc neumí na 100 %. Pokud vám to jde a jste v českém jazyce nebo třeba v cizím jazyce opravdu dobří, zkuste to.19. Programování

Jak začít podnikat

Zdroj: Unsplash

Naučte se programovat! Na internetu najdete celou řadu kurzů od programování webových stránek, aplikací atd. Programování je celkem náročná věc, ale pokud ji ovládáte, můžete si přijít na docela hezké peníze.

30 nápadů, jak začít podnikat bez peněz

20. Ilustrace

Jak začít podnikatZdroj: Unsplash

Umíte kreslit, ale grafiku ne? Jak začít podnikat? Nabídněte svoje kresby vydavatelstvím jako ilustrace do knih a časopisů. Nebo pro ně můžete kreslit na zakázku. Jestli je kreslení vaše záliba a koníček, zkuste ti tím začít vydělávat. Není super, když je vaše práce vaším koníčkem?

21. SEO

Všimli jste si, kolik SEO specialistů firmy každodenně shání? Naučte se SEO z online kurzů a začněte nabízet svoje služby. Nebo jestli už jste odborník na SEO a umíte dobře vyladit článek, tak hurá do toho, můžete začít! Divili byste se, kolik lidí tuhle službu vyžaduje a neumí.

22. PPC

To samé platí i pro PPC specialisty. Klíčová slova zkrátka a dobře vládnou online profesím. Klíčová slova jsou v článku a na webových stránkách jednou z nejdůležitějších věcí. Jestli tohle ovládáte, máte vyhráno, bude to po vás velká sháňka.

22. Monitoring médií

Zejména velké firmy potřebují neustále vědět, co se o nich píše v médiích. Najděte takové firmy a procházejte každodenně média za ně. Může to být náhodou docela zábavná práce, občas třeba můžete najít i nějaké pikantnosti.

23. Email marketing

Naučte se pořádně psát a zacházet s emailovými nástroji a nabídněte své služby firmám, které potenciál email marketingu nevyužívají na maximum (a znáte jich určitě hodně).

Jestli nevíte, co to je, jedná se o pravidelné e-maily, které vám chodí třeba z různých e-shopů. Ale pozor, nejsou to spamy, tak si to s nimi nepleťte.

24. Přepisy textů

Jak začít podnikatZdroj: Unsplash

Pokud vám po klávesnici prsty létají rychlostí blesku, najděte si brigádu s přepisy textů z audio záznamů. Bude se vám hodit, pokud umíte psát všema deseti! Je to pro někoho možná trochu nudná a manuální práce, ale vyděláte si tím a hlavně, něčím se začít musí a tohle je pro začátek ideální.

25. Rozhovory

Znáte nějaké zajímavé osobnosti? Nemusí se zrovna jednat o celebrity, ale třeba osoby důležité ve vašem regionu atd. Udělejte s nimi rozhovor a zkuste ho udat v novinách a časopisech. Například rozhovory s youtubery, food blogery, specialisty na zdravou stravu, na cvičení, na hubnutí, lidé, kteří rozumí osobnímu rozvoji atd.

26. Recenze

Spoustu webových stránek hledá recenzenty svých produktů. Zkuste si takovou práci najít a psát komentáře a recenze pro jejich web. Jestli jste objektivní kritici a máte tohle v malíčku, budete se jim hodit. A pokud jste osoba, která ráda kritizuje a hodnotí, ale negativně i pozitivně, pak je to pro vás pravá volba.jak začít podnikatFoto: pexels

27. Copywriting

Psaní reklamních textů je potřeba dnes a denně. Můžete psát obsah pro webové stránky, tiskové zprávy, popisy produktů, články nebo vymýšlet názvy a slogany. Ideální pro ty, kteří mají cit pro slova, věty, slovní spojení a mají dobrou slovní zásobu  a také znají různá synonyma atd. Věřte tomu, že po pár řádcích se rozepíšete a půjde to samo, i když se vám to teď možná nezdá. Copywriting dělá dneska kde kdo, ale málokdo dobře.

30 nápadů, jak začít podnikat bez peněz

28. Online průzkumy

Tímhle způsobem sice nezbohatnete, nicméně pokud opravdu nemáte žádný nápad, jedná se o dobrý přivýdělek k práci. Budou vám posílány dotazníky, které budete vyplňovat. Zadáte, o jaká témata se zajímáte nebo se kterými máte zkušenost a budete jen vyplňovat. Můžete třeba poslouchat hudbu a hodnotit, jestli byste si ji v rádiu poslechli nebo ne. Může vám to vydělat až tisícovku měsíčně a to přece není špatné. Můžete pak povýšit a zvednout se na vyšší level tak, že budete chodit vyplňovat osobně, za to jsou pak větší odměny.

29. Poznámky

Jak začít podnikat

Zdroj: Unsplash

Studujete vysokou školu? Choďte na přednášky a poctivě si zapisujte (ideálně do počítače). Na školních webech nebo na Facebooku prodejte své poznámky dál. To je stejné jako s prodejem už použitých učebnic, sešitů nebo pracovních papírů. Dalším mladších studentům se to může hodit stejně tak, jako se to hodilo vám.

Přečtěte si také: Tento pár si vydělává 200 000 Kč za jednu instagramovou fotku a tady zjistíte, jak na to.

30. OSVČ

To, co děláte, proměňte ve své podnikání. Umíte účetnictví/programování/finance? Opusťte svého zaměstnavatele a vydejte se cestou živnostníka. Je to sice těžká a trnitá cesta, hlavně co se týče začátků, ale můžete si tak dobře vydělat, zejména pak ve chvíli, kdy budete trpěliví. Čas a trpělivost totiž přináší ovoce.

Jak začít podnikat: založení podnikání krok za krokem

Abyste mohli začít podnikat, musíte učinit určité kroky, které nejsou složité, ale abyste na nic nezapomněli, pro přehled je tu uvádíme.

  1. Abyste mohli být OSVČ, tedy osoba samostatně výdělečně činná, musíte mít živnostenské oprávnění, které můžete znát pod pojmem živnostenský list, tak se tomu říkalo dříve.
  2. Existuje více druhů živností: volné, vázané a řemeslné. Pokud chcete živnost volnou, stačí přijít na živnostenský úřad (každý kraj má svůj, stejně tak každá část Prahy), předložit občanský průkaz, živnost nahlásit a zaplatit poplatek, ten je pro tento rok 1000 Kč. U zbylých dvou je potřeba předložit odbornou způsobilost, to znamená například potřebné vzdělání.
  3. Na živnostenském úřadě většinou stačí vyplnit registrační formulář a zaplatit již zmíněný poplatek. Pokud si nevíte rady, rádi vám pomohou přímo na úřadě.
  4. Určete si, zda bude vaše podnikání jako hlavní či vedlejší činnost ke klasickému zaměstnání. Pro začátek je skvělé zvolit vedlejší, protože nemusíte řešit odvody a můžete se učit za pochodu s tím, že stále budete mít nějakou jistotu.
  5. Osoba samostatně výdělečně činná má povinnost platit daně, tedy odvody (sociální a zdravotní pojištění). To se odvíjí od výše vašeho zisku. Pokud máte podnikání jako vedlejší činnost, zálohy začnete platit až druhý rok činnosti.
  6. Jako OSVČ platíte také daň z příjmu. Musíte se také zaregistrovat na finančním úřadě v místě vašeho bydliště.
  7. Pokud si vyděláte za rok do 30 000 Kč příležitostnými službami, nemusíte platit daně, ani se registrovat. Znamená to, že občas někomu něco prodáte, ušijete svetr známému nebo třeba pronajmete nějakou vaší věc.

Napadá vás ještě nějaký způsob, jak začít podnikat, který nevyžaduje na začátku moc peněz?

Dejte nám vědět v komentářích.