Pro to, aby byl člověk dobrý řečník a uměl mluvit, je potřeba mít talent. Záleží samozřejmě na osobnosti člověka, ale i na způsobu mluvení. Největší výhodou je narodit se jako extrovertní osoba, to znamená být společenský, otevřený a nestydět se. To ale rozhodně není záruka dobrého vystupování před lidmi. I introvertní člověk, který nerad mluví před publikem, se může vypracovat ve výborného rétorika. Největší roli zde hrají zkušenosti, čím více vystoupení před lidmi člověk absolvuje, tím méně bude ve stresu a začne si projevy spíše užívat. Čeká vás výstup nebo projev třeba v práci nebo ve škole a vy nevíte, na co se zaměřit a na co si dát pozor? Podívejte se na to, jak být dobrý řečník, vypadat dobře a získat si pozornost od publika.



Jak být dobrý řečník?

řečníkFoto: pexels

Naučit se profesionálně vystupovat a dobře mluvit je dlouhodovou záležitostí. Jde o trénink a neustálé snažení a zlepšování.

1. Příprava

Ať máte prezentovat na poradě v práci nebo ve škole, dobrý výstup vyžaduje opravdu důkladnou přípravu. Měli byste pečlivě prostudovat téma, o kterém budete hovořit a dokonale ho znát a pochopit. To je základ dobrého projevu. Až budete téma opravdu dobře znát, sepište si základní body a připravte si poznámky, které budete při projevu držet v ruce. Jsou opravdu důležité, budete díky nim mít jistotu a bude to taková vaše opora. Dobré je mít uvedené pouze body, pokud si připravíte dlouhé texty, lehce se v nich ztratíte a budete mít tendenci je číst. Poznámky mějte na menším papíře. Velký papír může způsobit to, že pokud se vám budou klepat ruce (a že budou), tak se bude papír třást také a to nevypadá vůbec dobře.

řečníkFoto: pexels

2. Jak zlepšit mluvení

Váš slovní projev velmi závisí na šíři vaší slovní zásoby. Pokud máte problémy s vyjadřováním, neustále ztrácíte slova a nemůžete se vymáčknout, rada číslo jedna zní: čtěte! Čtěte knížky, alespoň každý večer patnáct minut před spaním. Poznáte nová slova a budete znát synonyma ke slovům, vaše řeč bude mnohem květnatější. Pokud si chcete projev co nejlépe nacvičit, stoupněte si před zrcadlo a mluvte, mluvte, mluvte. Postupem času můžete poprosit někoho z rodiny a zkusit říct celý projev před ním. Druhý člověk vám totiž může říct, co děláte špatně nebo co byste mohli zlepšit. Dejte si pozor zejména na přehnanou nebo žádnou gestikulaci.

řečníkFoto: pexels



3. Jak se zbavit trémy

Tréma a nervozita k vystoupení před lidmi zkrátka patří. Bez toho by to ani nešlo. Je to ten adrenalin, který vám pomůže maximalizovat váš výkon. Nezapomeňte se před tím hodně napít a zhluboka dýchejte. Pokud jste si vše trénovali, máte připravené opěrné poznámky, nemusíte mít strach. Nikdo vám hlavu neutrhne, pokud se zaseknete, zakoktáte nebo něco vynecháte. Na internetu si můžete najít nejrůznější relaxační cvičení, která fungují nebo si pořídit povzbuzující nápoj, který se jmenuje Kratom. Je to bylina, která svou chutí připomíná silný zelený čaj. Zlepšuje náladu, přidává energii a uklidňuje. Velmi doporučuji.

řečníkFoto: pexels



4. Před vystoupením

Připravte si dopředu oblečení, ve kterém budete vystupovat. Mělo by být pohodlné a nemělo by vás ničím rozptylovat. Pokud se tedy necítíte dobře v podpatcích, neberte si je. Je důležité se před výkonem najíst, i když vím, že někdy je to těžké. Není ale nic horšího, než když vám uprostřed projevu začne nahlas kručet v břiše. Tak to nepodceňte.

5. Samotný projev

Soustřeďte se na způsob mluvení a také na řeč těla. Mluvte nahlas, artikulujte, usmívejte se, buďte sebevědomí (ale ne moc) a otevření. Rozhodně si dejte pozor na oční kontakt. Neměli byste koukat do země ani do stropu, ale do lidí. Je to někdy nepříjemné, ale zkuste si vytipovat pár lidí, kteří jsou vám sympatičtí a koukejte se na ně. Můžete zkusit chodit po místnosti, ale pokud zasebou máte plátno, na které vám běží prezentace, dejte pozor, aby na něj posluchači viděli.

Pokud vás čeká již několikáté vystoupení a jste si jistější, zkuste zavtipkovat a tím i udržet pozornost publika. Ocení to. Nebojte se je také zapojit do vaší prezentace a ptejte se na otázky, vyžadujte po nich názory, tímto se vám lépe povede začlenit je přímo do výkladu.

Vyvarujte se křížení rukou i nohou, hraní si s vlasy, s prsty a už vůbec si nedávejte ruce před obličej.

Co se týče řeči, vyvarujte se parazitním a výplňovým slovům jako: takže, vlastně, prostě, jakoby. Do projevu se nehodí, ale pokud je vyslovíte pouze párkrát, jistě vám bude odpuštěno.

řečníkFoto: pexels

Postupujte podle výše zmíněných kroků a určitě z vás jednou bude výborný řečník.

Jste stydliví? Tohle je 25 nejlépe placených profesí právě pro vás.