Je vám 40 a začínají vám v práci slábnout síly? Cítíte, že se nejste schopni soustředit tak, jako dříve? Nejste sami. Vědci si myslí, že by lidé na čtyřicet let měli pracovat jen 3 dny v týdnu. Proč?

Nedávná studie provedená odborníky z Melbournského institutu aplikovaného hospodářského a sociálního výzkumu přinesla zajímavé poznatky.

Pracovat okolo 30 hodin týdně přispívá k dobrému fungování kognitivních funkcí, ale jakékoliv další přetížení způsobí pokles výkonu.

Líbilo by se vám pracovat jen 3 dny v týdnu?

pracovat jen 3 dny
Foto: pexelsU lidí, kteří pracovali 55 hodin týdně a více, byl zpozorován větší kognitivní úpadek než u těch, kteří neměli práci, odešli do důchodu nebo vůbec nepracovali.

Byly zahrnuty aktivity jako čtení slov nahlas, zkoušení čísel atd. Testy čtení jsou „vědomým“ prvkem schopnosti, zatímco „myšlení“ zahrnuje paměť, výkonnost a abstraktní uvažování.

Je známo, že luštění křížovek a sudoku v pozdějším věku vede ke zlepšení mozkových funkcí. Při nadměrné stimulaci má ale opačný účinnek. Podobné je to i s prací.Stupeň intelektuální stimulace může záviset na pracovní době. Práce může na jednu stranu vyvolat aktivitu mozku, ale příliš dlouhá práce může zároveň vést k únavě a stresu, což poškozuje kognitivní funkce. Práce na částečný úvazek může mít význam při zachování funkce mozku ve středním a vyšším věku.Samozřejmě se musí zvážit jednotlivé druhy práce, některé jsou méně náročné a jiné zase více. „Profese, které zahrnují dlouhodobou práci ve stresu, v konkurenčních náročných oblastech, obecně poškozují zdraví.“

Ale lepší práce na 40 hodin týdně, než žádná práce. 

Bohužel toto jsou pouze doporučení odborníků, k ničemu takovému se ale neschyluje, naopak. Státy neustále prodlužují věk, ve kterém se chodí do důchodu.

Co byste říkali na třídenní pracovní dobu vy?

 

Podívejte se na článek o syndromu vyhoření, za který nemůže člověk, ale firma, ve které pracuje.

Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.