Znáte nebo slyšeli jste o někom, kdo je osobní kouč? Je to člověk, který dělá koučink. Což je velmi účinná metoda osobního rozvoje. Nepleťte si to s psychoterapií, ani ničím jiným. Osobní kouč by měl pomoci nalézt cestu, navést nás k určitému cíli. Pouze pomáhá, samotnou cestu si již vybíráme sami. Spousta lidí ale tvrdí, že osobní kouč je k ničemu. Kdy bychom měli využít osobního kouče a k čemu nám může pomoci, to se dozvíte v dnešním článku.Osobní kouč – kdy a proč ho vyzkoušet?

osobní koučFoto: pixabay

Když se řekne osobní kouč, možná si vybavíte poradce, trenéra, učitele nebo instruktora.. To ale není to samé. Trenér, poradce i učitel vám ukáží a řeknou, jak dělat určité věci – například jak zhubnout. Vy už víte, co máte dělat, ale i přesto, že znáte všechny kroky, nejde vám to. Máte nějaký problém ve své hlavě, který nedokážete pojmenovat. V tuto chvíli přichází na řadu osobní kouč! Může to být problém vztahový, pracovní nebo jiný osobní.

Osobního kouče potřebujete ve chvíli, kdy si nejste schopni pomoci sami a potřebujete nasměrovat. Osobní kouč vám pomůže změnit myšlení, ukáže vám všechny možnosti cesty a volby a vy si vybíráte.Možná, že nejste ve svém životě spokojení a chcete provést určitou změnu. Nevíte ale, jak na to. Třeba víte, co přesně chcete změnit, ale nedokážete jednotlivé kroky podniknout. Osobní kouč vás podpoří v přáních, snech a touhách a také se situacemi, ve kterých si nevíte rady.

 

A co o osobním koučinku říká specialistka Marta Ventrubová?

 

Kouč Marta Ventrubová provádí osobní koučink

Podívejte se na její web a vyzkoušejte tuto osvědčenou metodu!
Více na koucnlp.cz

Co je to koučink?

Koučink je účinná metoda osobního rozvoje. Na rozdíl od poradenství nebo konzultování kouč vede rozhovor tak, aby vám pomohl utřídit si myšlenky, podívat se na věci s odstupem a z různých úhlů pohledu, najít důvěru v sebe sama. Je to o našem posunu vpřed, nezabýváme se tím, co bylo, jsme zaměřeni na výsledek. Koučování se využívá nejen v profesní, ale i v osobní rovině.

Proč osobní koučink?

V současném rychle se měnícím světě je i pro nás důležité dělat změny. I my se potřebujeme adaptovat, což není tak jednoduché, jak se o tom mnozí z nás přesvědčili. Je třeba změně věnovat pozornost a pevnou vůli. Na této cestě nás právě může provázet kouč, který nás podporuje, abychom se stali nejlepším, jakým se jen můžeme stát.Pomůže nám srovnat si náš pohled na svět, co je a co není prioritní a nevysilovat se malichernostmi. Přijít na nové možnosti a vytyčit si cíle. Zorientovat se v různých oblastech svého života, sám najít  efektivní řešení a rychlejší cesty vedoucí k jejich dosažení. Kouč pomáhá najít klientovi skryté rezervy a maximálně využít jeho vlastní schopnosti a potenciál.

Doporučuji vybrat si takového svého průvodce nejen podle odbornosti, ale tak, abychom si lidsky sedli. Koučink je založený na vysoké míře důvěry a klient se musí cítit v tomto vztahu v bezpečných rukách. 

V jakých situacích kouče využít? – Podle své životní situace, např.:

  • řeším partnerský vztah či naopak single život
  • chci se ve svém životě někam posunout
  • v mém životě nastala nějaká situace a potřebuji nalézt její řešení, vyrovnat se s ní
  • potřebuji zlepšit své vztahy
  • chci se dále rozvíjet a zdokonalovat
  • mám cíl a toužím k němu nalézt tu pro mě nejvhodnější cestu
  • lépe vybalancovat svůj život
  • chci ve svém životě realizovat změnu

Vyzkoušíte osobní koučink? My ho doporučujeme!

30 tipů, jak být šťastný a produktivní, najdete tady!