Prokrastinaci známe snad úplně všichni. Pokud nevíte, co to je, vysvětlím vám to. Prokrastinace je odkládání povinností a úkolů, které byste měli dělat a nahrazujete to jinou aktivitou, častěji více zábavnou. Pokud místo učení projíždíte instagram nebo místo toho, abyste pracovali, vaříte nebo možná neděláte vůbec nic, prokrastinujete.

Možná si někdy prokrastinaci vyčítáte, ale může být i prospěšná, například pro vaší kreativitu. Proč je dobré plnit deadliny až na poslední chvíli?

Přiznejte se – prokrastinujete? A jak často?



Prokrastinace může být i prospěšná!

prokrastinaceFoto: pixabay

„Prokrastinace nám pomáhá být kreativní“

Mnoho lidí se skvělými nápady prokrastinuje a nové a kreativní věci je napadají právě v době probíhající prokrastinace. Podvědomě totiž ve své hlavě přemýšlí o tom, co by mohli dělat jiného, než povinnosti nebo psychicky náročné úkoly = jsou kreativní. Prokrastinace nám dává čas na zcela jiné myšlení, než které je běžné a pomáhá nám nacházet kreativní nápady.

Když Martin Luther King připravoval svůj slavný projev v roce 1963 ve Washingtonu, který určitě všichni znáte, poslední úpravy a zároveň nejlepší slova přišla až pár minut před vyslovením projevu. Jeho legendární slova „I have a dream“ (Mám sen) nebyla v původním plánu, napadlo ho to až na poslední chvíli a byl to jeden z nejslavnějších projevů vůbec.



Takto ale prokrastinace nefunguje ve všech případech. Pokud máte důležitý úkol, který necháte na poslední chvíli, nečekejte, že bude mít úspěch. Naopak. Práce nebude kreativní, ale zoufale špatná. Až příliš dlouhé prokrastinování má opačné účinky, než které bychom chtěli. Přínosná bude jen mírná a občasná prokrastinace, ne dlouhá a častá.

Výzkum potvrdil, že lidé, kteří prokrastinovali pod 10 minut, byli stejně kreativní, jako lidé, kteří neprokrastinovali vůbec.



Nejlepší prokrastinace je taková, kdy začnete plnit úkol, ale nedokončíte ho. Při následném prokrastinování naleznete skvělé nápady jak práci dokončit a to opravdu kvalitně. Necháte si tak čas na rozmyšlenou a na utříbení myšlenek.

Opravdu tvůrčí lidé jsou zarytými prokrastinátory, protože vědí, že první nápady nejsou ty nejlepší a je potřeba dát mozku čas na to, přijít s jinými, lepšími, kreativnějšími.

Abyste tedy dosáhli něčeho jedinečného, potřebujete pořádnou dávku času a prokrastinace.

Pokud vás prokrastinace zajímá ještě více, neváhejte se podívat na video níže:

Jak často prokrastinujete vy? A myslíte si, že oddalování povinností vede k lepším a kreativnějším nápadům?

Uspěchaný styl života ničí kreativitu, přečtěte si více.