Intuice je to, když najednou znáte správnou odpověď a tak nějak tušíte, co se zřejmě stane, aniž byste znali fakta, říká Gerd Gigerenzer. Pokud se svou intuicí řídíte, nejspíše jste velmi inteligentní osoba.

Jak souvisí intuice a inteligence?

intuice
Foto: pexels

Gigerenzer tvrdí, že je sám intuitivní a racionální osobnost. V jeho vědeckém díle nemá vždy vysvětlení, proč si myslí, že je určitá cesta správná, ale zkrátka tomu důvěřuje. V soukromém životě se spoléhá na instinkt. Například, když se poprvé setkal se svojí manželkou, nedělal žádné výpočty, ale zkrátka se řídil svou intuicí.Jeho čtenářka mu jednou položila otázku: A co intuice? Nikdy nebyla nazvána jako forma inteligence, ale myslíte si, že ten, kdo má výbornou intuici, je více inteligentní?

Ve své knize, tvrdí, že ano, zvlášť pokud mluvíme o lidech, kteří jsou intelektuálně zvědaví a důslední při hledání nových znalostí.

Zjednodušeně: Pokud jen sedíte na židli a spoléháte na svojí intuici, inteligentní nejspíš moc nejste. Ale pokud se ponoříte do předmětu zkoumání a hledáte různé možnosti, vaše intuice vám říká, co je a co není důležité, značí to vysokou inteligenci.

Většina webových stránek je dnes organizována intuitivně, což znamená, že lidé snadno pochopí, jak ji ovládat a jak na ní najít to, co potřebují. Tento přístup se vyvíjel po mnoha let, dříve byly stránky plné chaosu a to právě proto, že lidé nevěděli, co je důležité a co není. Dnes to vědí a intuitivně dokážou odvodit, co a jak lidé budou hledat.

Říká se tomu intuitivní design, který může být popsán jako „srozumitelný bez použití instrukcí“.Gigerenzer říká: Věřím v sílu disciplinované intuice. Dělejte svoji práci, použijte mozek, sdílejte logické argumenty a budu vaše intuitivní schopnosti respektovat a věřit jim. Ale pokud jen sedíte v houpací síti a chcete, abych věřil vaší intuici, zapoměňte na to.

Říkám to ze svých osobních zkušeností, čím více výzkumů provádím, tím lépe funguje moje intuice.

„Intuitivní mysl je posvátný dar a racionální mysl je věrný služebník. Vytvořili jsme společnost, která ctí služebníka, ale zapomíná na dary“. Albert Einstein

Někdy touha po určitém výsledku může způsobit, že vaše racionální mysl jde špatným směrem. Intuice je to, co vás chrání. Je to ten špatný pocit, který vám říká, že bez ohledu na to, jak se cítíte, byste měli změnit směr.

Chytří a inteligentní lidé naslouchají těmto pocitům.

Jak je vidět, intuice a inteligence spolu velmi souvisí. A co vy? Máte dobrou intuici?Podívejte se na 10 známek toho, že jste extrémně inteligentní, ikdyž vám to nepřijde.

Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.