Asi každý z nás si někdy stanovil určitý cíl: pravidelně cvičit, správně jíst, zbavit se lenosti. Většina z nás stanovený záměr brzo vzdá. Odložili jsme předsevzetí stranou a řekli si, že to zvládneme příští měsíc nebo příští rok. Neúspěch však nespočíval v tom, že bychom nebyli připravení, jako spíš v tom, že jsme chtěli docílit příliš mnoho za příliš krátký čas. Nová zodpovědnost nás jednoduše zahltila.

Naštěstí v japonské kultuře existuje technika Kaizen. Jak se podle ní zbavit lenosti?

Pouhou jednu minutu denně

Princip metody Kaizen spočívá v tom, že děláme určitou činnost jen jednu minutu každý den ve stejný čas. Je to jednoduché, i ta nejlínější osoba se donutí dělat daný úkol po tak krátkou dobu. Velmi snadno se dá najít výmluva, proč se aktivitě nevěnovat 30 minut, ale 1 minutu zvládne každý z nás.


A proč je tedy metoda tak úspěšná a pomáhá zbavit se lenosti? Provádět určitou aktivitu jednu minutu, ať už jde o čtení knížky v cizím jazyce nebo dělání kliků, nebereme jako „nutné zlo“, spíš jako každodenní radost. Pomalu se v aktivitě také budeme zlepšovat, což nám dodá sebevědomí na další cestě. Důležité je zbavit se pocitů viny a bezmoci, které se dostavují pokaždé, když nějaké předsevzetí nesplníme.

Je pochopitelné, že pokud se v dané aktivitě budeme zlepšovat, bude nám přinášet stále větší radost a budeme chtít být stále lepší. Tady už nám nic nebrání prodloužit si libovolně čas, který chceme splnění našeho cíle denně věnovat. Vrátit se zpět k jedné minutě můžeme přece vždy.

zbavit se lenosti
Foto: pexels

Změna a moudrost

Japonská technika Kaizen, kterou vynalezl Masaaki Imai, ve svém názvu obsahuje dvě slova – „kai“ (změna) a „zen“ (moudrost). Masaaki věří, že metodu lze aplikovat nejen na osobní rozvoj člověka, ale také na pracovní prostředí. Nám Evropanům může znít princip Kaizen trochu zvláštně, protože jsme vychovávání v názoru, že pro dosažení úspěchu musíme vynaložit velké úsilí.


Nicméně pokud se zamyslíte, zní to celé dost jasně. Komplikovaný a náročný program k seberozvoji většinou jen člověka vyčerpává, a proto často končí selháním a nulovými výsledky. Například právě lidé, kteří pátrají po tom, jak se zbavit lenosti, jsou několikahodinovými denními plány většinou naprosto ohromeni. Kaizen je malinký prvek, který do svého života může aplikovat kdokoliv v kterékoliv fázi života, který může v dlouhodobém horizontu přinést podstatně větší úspěch.

Nejdůležitější je uvědomit si, čeho chceme opravdu docílit. To je zásadní krok na správné cestě k úspěchu.