Dnes si dáme něco z kategorie „Problémy vyspělého světa“ 🙂 Víte, že pracovat ráno před 10. hodinou se považuje za jednu z novodobých forem mučení? Paradoxně tak zaměstnavatelé mučí drtivou většinu našeho obyvatelstva…

Naše tělo funguje na bázi biologických hodin, resp. tzv. Cirkadiánního rytmu. Jedná se o předem naprogramovaný cyklus, který upravuje naši mozkovou aktivitu, úroveň energie, produkci hormonů a vnímání času. A vstávání před 10:00 a snaha o jakoukoli aktivitu je v naprostém nesouladu s naším Cirkadiánním rytmem.


Jak k tomu došlo?

8hodinnový pracovní den zavedený na začátku 20. století byl navržen tak, aby bylo maximálně využito 24 hodin v 7 dnech týdne. Takže na nějaké lidské biologické hodiny se tak trochu zapomnělo. Naše podstatně dříve existující tělo ale ovlivňuje zejména denní světlo, ne obchodní strategie a pracovní efektivita!

pracovat ránoFoto: pexels

Dr. Paul Kelley, který myšlenku nemožnosti pracovat ráno prosazuje, navrhl v jedné britské škole přesunout začátek vyučování z 8:30 na 10:00 (taky vzpomínáte na ty hodiny „na sedmou“?). Poněkud nepřekvapivě se výrazně zvýšila školní docházka, spolu s ní ale vzrostla produktivita celé školy, a dokonce se zlepšily známky studentů!



Co se může změnit zákazem pracovat ráno?

Zavedením tohoto pravidla do ostatních sfér, zejména do firem a podniků, můžeme docílit výrazného zlepšení napříč naší populací. Namísto přepracovaných, unavených a kávou poháněných zombies získáme přirozeně produktivní, soustředěné a šťastné pracovníky.

 

Společnosti, které dokonce nutí své zaměstnance pracovat ráno před 10:00, přispívají k emocionálnímu i psychickému stresu svých zaměstnanců a díky těmto špatným pracovním návykům podporují riziko ohrožení zdraví.


Pokud máte tu možnost, rozmyslete si příště ty tři kafe denně, a raději se pořádně vyspěte. A pokud máte pocit, že potřebujete spát celý jeden pracovní den, přečtěte si náš článek o 4denním pracovním týdnu.