Narození dítěte je krásná věc, ale pro maminku také dost náročná, nejen porod, ale doba po něm, tzv. šestinedělí. Občas se může stát, že maminku potkají poporodní deprese, které nejsou vůbec příjemné. Žena má pocit, že jí nic nejde, je emocionálně na dně, nepříjemná, bez nálady a energie, unavená a nemá z ničeho radost. Většinou to bývá krátkodobá záležitost, kterou je někdy obtížné zvládnout. Jestli vás to potkalo nebo se bojíte, že vás to taky čeká, podívejte se, jak depresi po porodu zvládnout.

Přečtěte si také: Jak otěhotnět? 15 rad, kterými byste se měla řídit, pokud chcete počít10 rad jak zvládnout poporodní depresi

poporodní depreseFoto: pixabay

Přečtěte si také: Těhotenství: vše, co jste chtěli vědět, ale bály jste se zeptat

1. Nesnažte se být dokonalá

Každá matka chce vše zvládat na 100 % a pokud to není tak, jak si plánovala, je zdrcená a připadá si neschopná. Je to pro vás novinka a není možné, aby vám vše šlo. Smiřte se s tím, že nebudete dokonalá a buďte s tím úplně v pohodě.

2. Nechte si pomoci

Určitě máte kolem sebe spoustu lidí, kteří vám mohou pomoci. Rodiče, přátelé, odborníci.. nechte si pomoci a nebojte se, vůbec to není ostuda.

3. Zkuste si udělat čas sama pro sebe

Pokud máte možnost hlídání aspoň na chvilku, užijte si čas pro sebe. Pohoda, wellness, čtení knihy, nákupy, spánek.. cokoliv vám pomůže.

4. Svěřte se

Nezvládáte? Neduste t v sobě a naopak se svěřte, uleví se vám.

5. Odborník dokáže pomoci

Laktační poradkyně, psycholog nebo jiný odborník, který vám předá cenné rady a vám se uleví, že jste to někomu řekla.

6. Dopřejte si relax

Jakýkoliv. Oddechněte si a uvolněte se.7. Opřete se o partnera

Dítě nemá jen jednoho rodiče, ale dva. Tatínek by se také měl zapojit a pomoci vám a vy byste v něm měla mít oporu a spolehnout se na něj.

8. Maminka vždy pomůže

Máte k dispozici maminku, která je zkušená a ráda vám pomůže? Využijte toho a budete mnohem víc v klidu.

9. Zkuste se uklidnit přírodní cestou

Už jste zoufalá a nemůžete? Hormony lítají a dítě ne a ne přestat brečet? Udělejte si meduňkový čaj, který vás uklidní a pomůže trochu relaxovat. Můžete také využít volně prodejných léků v lékárně.10. Prožijte to

Podrážděnost, únava a boj s novým životem k tomu všemu prostě patří. Nesnažte se z toho dostat a prožijte to. Brečte, když potřebujete a užijte si to, jednou na to budete s úsměvem vzpomínat, i když si to teď nemyslíte.

Poporodní deprese je nepříjemná, ale dá se zvládnout.

Přečtěte si také: Pít či nepít kávu v těhotenství? Tady je odpověď!