Pokud máte nějakou zkušenost akné tak víte, že je to neuvěřitelně nepříjemná věc, která bolí, snižuje vám sebevědomí a nevypadá to vůbec dobře. Spousta žen, ale i mužů (i starších) jsou z toho zdrcení, už zkusili všechno a nic nefunguje. Cystické akné patří ke komplikovanějším formám akné, které vyžaduje stálou a důkladnou péči a hlavně léčbu. Pokud vás to potýká už dlouho nebo se vám to objevilo nově, poradíme vám, jak s tím zatočit.

Přečtěte si také: Kokosový olej na pleť: zaručený tip, jak být krásná

10 tipů jak konečně vyzrát na cystické akné

cystické aknéFoto: pixabay1. Nestřídejte kosmetiku moc často

Koupíte si nějakou kosmetiku s představou, že vám konečně pomůže, ale po 14 dnech zjišťujete, že to byl omyl a zkoušíte jinou. Vidíte se v tom? Jestli ano, přestaňte to dělat. To, jak kosmetika funguje se projeví až třeba po měsíci, ne po kratší době, dejte ji tedy šanci trochu delší dobu.

2. Starejte se o svůj obličej

Odličujte se 2x denně, používejte krémy, masky a séra a věnujte svému obličeji dostatek péče. Jedině tak bude vypsat dobře a zbavíte se akné.

3. Jezte vyváženě

Nevěřili byste, jak moc strava a skladba jídelníčku ovlivňuje stav pleti a obecně kůže. Měli byste dbát na dostatečný příjem čisté vody, mít dostatek vitamínů a minerálů a samozřejmě také sacharidů, bílkovin a tuků. Je známé, že mléčné výrobky a cukr na pleť většinou reagují negativně, proto je zkuste omezit a uvidíte, zda se vaše pleť zlepší.

4. Investujte do kvalitní kosmetiky

Pokud trpíte závažnějším akné, zapomeňte na kosmetiku z drogerie. Investujte do kvalitní kosmetiky z lékárny nebo ze specializovaných obchodů.

5. Zapomeňte na levnou kosmetiku

Tohle souvisí s bodem číslo 4. Jestli vám je 14, tak chápeme, že nemáte finance a navíc nemáte žádné zkušenosti, takže nejprve zkusíte to levné a až pak to dražší. Asi zjistíte, že levná kosmetika nefunguje a akorát za co vyhazujete peníze. Investujte do kvalitní péče o pleť i do poradenství a váš obličej vám za to poděkuje.

Přečtěte si také: Trápí vás suchá pleť? Vyzkoušejte těchto 7 triků!6. Zajděte si k dermatologovi

Pleť potřebuje pravidelnou odbornou péči, proto si najděte dermatologa a každý měsíc k němu choďte. Bude možná trvat delší dobu, než si najdete toho pravého, který vám sedne a doporučí vhodný postup pro vás, ale vyplatí se zkoušet a být trpělivý.

7. Choďte pravidelně na kosmetiku

Kosmetika je méně odborná, ale také hodně důležitá. Kosmetička vás přímo neléčí, není to doktor, ale pořádně vám do hloubky vyčistí pleť tak, jak to vy sami doma nedokážete.

8. Nedávejte si na obličej obyčejnou vodu

Tohle je problém, který nevidí spoustu lidí a právě to bývá velký problém. Vstanete a opláchnete si obličej vodou, to ale může způsobovat akné proto, že dnešní voda není až tak čistá, jak byla dřív.

9. Pozor na cukr a mléčné výrobky

Dopřáváte si často dorty, jogurty a sýry? Možná to je kámen úrazu. Tyhle potraviny nejčastěji způsobují akné a pokud si je dopřáváte ve velké míře, může to být právě ta příčina. Zkuste to omezit.10. Nesahejte si na obličej

Schválně si zkuste uvědomit, kolikrát za den si sáhnete na obličej, uvidíte, že je to hodněkrát a tím si neustále na obličej zanášíte nové bakterie.

Cystické akné může být opravdu nepříjemné, ale vy na něj vyzrajete! 

Přečtěte si také: 8 tipů jak si udržet čistý obličej při nošení respirátoru