Pokud jste někdy měli zánět močového měchýře, tak víte, jak obrovsky nepříjemné to je. Pálení při močení, časté nutkání jít na toaletu, tlak v břiše nebo dokonce krev, to jsou všechno příznaky. Nediagnostikujte si ho sami, ale vždy se nechte odborně vyšetřit u lékaře. Ti, kteří tento zánět mají již opakovaně vědí, že jediná věc, která pomáhá při rozjetém zánětu, jsou antibiotika, která do svého těla nechceme vdávat příliš často ani ve velkém množství. Ukážeme vám, co používat jako prevenci a jak se z toho konečně jednou provždy dostat! Zánět močového měchýře není sranda a neměli byste ho přecházet.

Přečtěte si také: 10 důvodů proč dodržovat správný pitný režim10 tipů jak na zánět močového měchýře: prevence i léčba

zánět močového měchýřeFoto: pexels

Přečtěte si také: Recept na léčivý hovězí vývar

Jak se vyhnout zánětu močového měchýře aneb prevence je lepší než léčba

1. Správně se oblékejte 

Toto je rada hlavně pro slečny v pubertálním věku, které mají oblibu nosit krátká tílka a mít odhalená záda a to třeba i v zimě. Důležité je mít záda v teple, nesedat si na studenou podlahu a pokud se někde koupete, hned po výletu z vody si vyměňte plavky za suché.

2. Dodržujte hygienu

Zánět močového měchýře můžete dostat z nesprávné hygieny. Po toaletě se utírejte zezadu dopředu, po pohlavním styku si hned dojděte na záchod, čímž vyplavíte bakterie a pokud na záněty trpíte a jdete se koupat například do bazénu či řeky, vezměte si pro jistotu tampon, aby se vám dovnitř nic nedostalo.

3. Dbejte na pitný režim

Bakterie se v močovém měchýři množí ve chvíli, kdy jsou tam přítomny delší dobu a nevyplachují se. Hodně pijte, tím pádem budete chodit na záchod a bakterie se budou vyplavovat.

4. Zkuste doplňky stravy s brusinkami

Obecně brusinky i doplňky stravy s brusinkami pomáhají, ale opravdu jako prevence. Nepomůže vám to, pokud u vás již zánět začal.

5. Jezte probiotika

Pokud máte často antibiotika, váš organismus je oslabený a náchylný ke vzniku nového zánětu. Proto jezte probiotika a posilujte tak obranyschopnost vašeho těla.

zánět močového měchýřeFoto: Heureka

Koupit probiotika.Jak léčit zánět močového měchýře

6. Dostatečně pijte a to nejen vodu

Pokud máte zánět močového měchýře, nezapomeňte zvýšit příjem čisté vody, zařadit pití urologického čaje, který je močopudný a také není od věci udělat si vývar, který je zdravý a plný vitamínů a také se počítá do pitného režimu.

7. Omezte příjem sladkého

U žen jsou záněty močového měchýře spojeny se záněty kvasinkovými. Kvasinky vznikají a lépe se množí, když mají k dispozici hodin cukru. Proto ho omezte, protože mít oba záněty najednou je opravdu velmi nepříjemné a nebudete vědět, co řešit dříve.

8. Dejte si intimní absenci

Toto je samozřejmostí. Pohlavní styk hlavně nebude ani příjemný, možná naopak bolestivý, budete si to tam dráždit a můžete nakazit partnera.

9. Nechte zkontrolovat vašeho partnera

Je možné, že váš partner v sobě má bakterii, která jemu nevadí, ale vám způsobuje neustálé záněty. Nechte ho, ať si dojde na testy a případně se přeléčí.10. Nevyhýbejte se antibiotikům za každou cenu

Přírodní léčba je samozřejmě vždy nejlepší, ale někdy vám zkrátka nepomůže nic jiného než antibiotika. Nebraňte se jim, doplňte je probiotiky a dodržujte body výše.

Nikdy nezkoušejte zánět řešit sami a vždy jděte k lékaři. Z vaší moči snadno zjistí přítomnost bakterií a určí léčbu. Neléčené záněty navíc způsobují mnohem horší zdravotní problémy jako například srůsty, nepodceňujte to.

Měli už jste někdy zánět močového měchýře nebo se s ním trápíte? Jistě víte, jak to dokáže obtěžovat a omezovat život. Zkuste naše tipy.

Přečtěte si také: Nemoc jménem celiakie: 10 faktů i mýtů