Co uděláte, když vás něco bolí nebo máte nějaký zdravotní problém? Většina si asi vezme nějaký prášek. To ale vašemu zdraví moc nepřidá, ba naopak. Víte, že můžete zdravotní problémy řešit i přírodně pomocí bylin? Nebo pokud jim chcete předejít, léčivé byliny mohou působit také jako prevence. Dáme vám tipy na 10 bylin, díky kterým bude váš život delší a spokojenější, protože vás třeba nebudou tolik trápit nemoci. Léčivé byliny, které zde uvedeme, si můžete koupit v tabletách, některé přidat do jídla nebo si udělat odvar. Samozřejmě funguje i čaj, který můžete popíjet teplý i studený. Zařaďte některé do svého života a buďte zase o chlup blíže zdravému životnímu stylu! Uvidíte, že vám za to vaše tělo poděkuje!

Některé rostliny, které příznivě ovlivňují lidský organismus, mohou být používány také jako omamné látky, ty zde neuvádíme.

Přečtěte si také: Echinacea: zázračná bylinka, která vás ochrání před viry a chřipkou

10 tipů na léčivé byliny, které vám prodlouží život

léčivé bylinyFoto: pixabay

1. Lichořeřišnice

Tohle je možná bylina, kterou neznáte, přitom je výborná, pokud se objeví chřipka, nachlazení nebo na vás jen něco leze. Pomáhá také při zánětu močových cest a prý je stejně silná jako antibiotika. Lichořeřišnice působí proti virům, bakteriím, plísním a také dezinfikuje. Pokud vás bolí v krku nebo vám začíná rýma, sáhněte po ní! Nejčastěji se prodává ve formě kapek. Jako každou bylinu byste ji neměli užívat dlouhodobě, to znamená déle než 6 měsíců. Pokud byste ji rádi užívali dál, stačí udělat pauzu, která by měla být minimálně měsíční. To platí pro všechny bylinky a doporučujeme to opravdu dodržet, jinak si můžete přivodit vážné zdravotní problémy a celá kúra by byla kontraproduktivní.

2. Meduňka

Meduňka rozhodně patří mezi léčivé byliny! Zklidňuje a pomáhá při usínání, pokud s ním máte problém nebo se třeba často budíte. Nejlepší jsou čerstvé lístky, které zalijte horkou vodou a nechte vylouhovat, získáte tak skvělý a chuťově vynikající meduňkový čaj. Přidejte třeba trochu medu a citron a když si dáte šálek před spaním, budete spát jako miminko. Navíc takového čaje můžete vypít tolik, kolik chcete.

léčivé bylinyFoto: Heureka

Koupit bylinný čaj – mateřídouška.

3. Ostružiník

Jeho plody, ostružiny, určitě znáte, ale účinné jsou i listy. Působí příznivě na dýchací cesty, zklidňuje krk při angíně (kloktáním) a používá se proti průjmu a dokonce ke zmírnění menstruačních potíží. Můžete si udělat obklad nebo čaj.

4. Mateřídouška

Mateřídouška patří mezi léčivé byliny, které skvěle fungují na kůži. Používá se k rychlému hojení ran, proti infekcím, zklidňuje kůži po opalování nebo po štípnutí hmyzem. Také příznivě ovlivňuje činnost dýchacích cest a dokonce ho můžete použít jako přírodní deodorant. Dezinfikuje ústní dutinu.

5. Čekanka

Určitě znáte v poslední době velmi oblíbený čekankový sirup. Řekneme vám něco o bylině, ze které se vyrábí. Je bohatá na vitamín B1, podporuje dobré trávení a vylučování. Působí proti bolesti jater a ledvin a cukrovinkáři si s ní mohou osladit třeba čaj. Obsahuje také hodně beta-karotenu a vitamín A. Čekanku můžete najít také jako listy v salátových směsích, to si nepleťte s čekankovým kořenem, ze které se dělá dnes tak oblíbené sladidlo.

Přečtěte si také: Bylinky na spaní: 7 účinných pomocníků z přírody

6. Medvědí česnek

Medvědí česnek můžete sbírat na jaře a určitě si ho někteří přidáváte do jídel, třeba do nádivky nebo si z něj děláte pesto. To kvitujeme, protože děláte dobře! Pokud ho srovnáme s klasickým česnekem, není tak dráždivý a jeho účinky jsou mnohem silnější. Pomáhá při nadýmání, bolestech břicha a při průjmu. Také snižuje krevní tak a příznivě působí na trávicí trakt.

7. Echinacea (třapatka)

Echinacea je krásná růžová květina, známá jako přírodní lék, který dokáže zvyšovat imunitu. Doporučuje se všem, kteří trpí na častá nachlazení a chřipky. Prodává se často jako sirup, který můžete dát i vašim dětem. Působí na bolest v krku, při kašli a dokonce i na bolest zubů. Doporučuje se jako doplněk k antibiotikům.

léčivé byliny

Foto: Heureka

Koupit extrakt z kořene Echinacey.

8. Heřmánek

Heřmánek se používá hodně v kosmetice, ale je skvělý i pro naše zdraví. Po heřmánkovém čaji se vám bude krásně spát, uleví vám od stresu, nervozity a menstruačních potíží, podporuje trávení a je skvělý pro diabetiky.

Pokud máte blond vlasy a rádi byste měli hezkou studenou barvu bez použití barvy, udělejte si heřmánkový odvar a tím vlásky polévejte, budou krásně hladké a lesklé. Skvělý tip pro dětské vlasy. 🙂

9. Kopřiva

Kopřiva detoxikuje, podporuje vylučování (je močopudná) a čistí krev. Působí také dobře na ledviny, čistí je, proplachuje a vyplavuje nečistoty, jako jsou kameny nebo písek. Pokud se rozhodnete pít kopřivový čaj, po třech měsících pití ukončete, protože ředí krev.

10. Jahodník

Jahodník obsahuje velké množství vitamínu C a má protizánětlivé účinky. Může se kloktat a pak působí dezinfekčně, používá se proti průjmu a nemocných ledvinách.

Přečtěte si také: 14 způsobů jak se zbavit bolesti hlavy přírodní cestou bez prášků