Všichni z nás chceme vypadat o 10 let mladší (nebo jednou chtít budeme) anebo chceme vědět, co dělat, abychom stárnutí předešli. Genetiku neovlivníme, ale naší životosprávu, která v tomto ohledu hraje důležitou roli, ano. Stravování je významnou součástí stárnutí, která ovlivňuje jeho rychlost, stejně jako další faktory.Zařaďte do jídelníčku těchto 11 potravin, které fungují jako prevence proti stárnutí a věřte, že jejich kombinace způsobí, že budete vypadat o 10 let mladší! Možná i víc. 😀

Ale POZOR! Berte rady s nadhledem, neznamená to, že pokud budete konzumovat pouze tyto potraviny, za měsíc budete vypadat o 10 let mladší. Jedná se pouze o doporučení superpotravin, které blahodárně působí na naše tělo a pomáhají jej chránit před stárnutím.1. Avokádo

vypadat o 10 let mladší
Foto: pixabay

Avokádo je superpotravina, která se v poslední době těší velké oblibě v „moderním“ světě, doporučují ho lékaři, výživoví specialisté, ale i známí foodblogeři.

Avokádo je známé pro vysoký obsah tuku, zdravého tuku! Jedno avokádo denně vám pomůže snížit hladinu cholesterolu a podporuje proces regenerace pokožky. Poskytuje tělu vysokou dávku vitamínu C, draslík, antioxidanty a je bohatý na kyselinu listovou, stejně jako každá zelenolistá zelenina.

Avokádo buď milujete nebo nesnášíte. Pokud je váš případ ten druhý, dejte mu ještě jednu šanci, nejezte ho samotné a zkuste oblíbený avotoast nebo guacamole.

2. Lesní plody

vypadat o 10 let mladší
Foto: pixabay

Borůvky, ostružiny, maliny, ale i jahody. Všichni je milujeme a měli bychom je jíst ve velkém množství a to hlavně kvůli obsahu cenných vitamínů a pro jejich antioxidační účinky, které zabraňují tvoření škodlivých buněk a mohou snížit otoky a bolesti kloubů.

Zvlášť doporučujeme konzumovat borůvky, které zlepšují kognitivní schopnosti a pomáhají předcházet onemocněním močových cest a Alzheimerově chorobě.

3. Mrkev

vypadat o 10 let mladší
Foto: pixabay

Mrkev známe jako zeleninu, která chrání oči, zejména kvůli obsahu beta-karotenu, což je látka, kterou tělo přeměňuje na vitamín A. Mrkev chrání kůži před jejím předčasným stárnutím.
Při tepelném upravování mrkve ji nevařte moc dlouho, aby se nevytratily cenné vitamíny a živiny.

4. Citrusy

vypadat o 10 let mladší
Foto: pixabay

Kdo by řekl, že po citrusech budeme vypadat o 10 let mladší? Jsou totiž hlavním zdrojem vitamínu C a pomáhají snížit hladinu cholesterolu a kyseliny močové v krvi. Pokud je budete konzumovat pravidelně, pomohou vám předcházet srdečním onemocněním a dně, což je nemoc, která způsobuje silnou bolest kloubů.

TIP! Pijte na lačno vlažnou vodu s vymačkaným citrónem a krásně si tím pomůžete detoxikovat tělo. Mimo to vaše tělo lépe absorbuje potřebné živiny a budete se cítit zdravě a svěže.

5. Česnek

vypadat o 10 let mladší
Foto: pixabay

Česnek není pouze zbraní, která odhání upíry, ale dokáže také dobře bojovat proti většině infekcí. Nevýhodou je česnekový dech, který nemáme rádi snad nikdo, ale výhody česneku jsou mnohem větší. Má antibakteriální schopnosti a může být používán jako přírodní antibiotikum. Vyvažuje cholesterol, zlepšuje krevní oběh a pomáhá snížit riziko některých rakovin.

Mám pro vás můj osobní tip! Namažte si chléb s máslem a na to nakrájejte na plátky česnek. Je to velká dobrota a dostanete do sebe čerstvý česnek.Chcete vypadat o 10 let mladší? Pomůže vám v tom…

6. …Hořká čokoláda!

vypadat o 10 let mladší
Foto: pixabay

Konečně je na řadě něco sladkého! Kvalitní hořká čokoláda přináší obrovské plusy pro naše zdraví. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit pokožku před UV zářením, bojovat proti volným radikálům a zlepšovat hydrataci pleti. Ale toto platí pouze pro minimálně 75 % čokoládu, Milku ani Kinder sem zařadit nemůžeme.

7. Olivový olej

vypadat o 10 let mladší
Foto: pixabay

Olivový olej léčí zvenku, i zevnitř. Používejte ho ve své péči o pleť a ta vám později poděkuje. Je to jeden ze zdrojů alfa-linolenové kyseliny, která udržuje pokožku hydratovanou a pružnou, což zabraňuje jejímu stárnutí.

TIP! Nanášejte pár kapek olivového oleje kolem očí a vmasírujte ho těsně před tím, než půjdete spát. Jak již víme, pokožka kolem očí je jemná a velmi citlivá. Olivový olej ji bude udržovat hladkou a hydratovanou.8. Rajčata

vypadat o 10 let mladší
Foto: pixabay

Rajčata jsou nejen šťavnatá a lahodná, ale také skvělá pro vaše zdraví. Jsou plná živin a obsahují velké množství vitamínu A, vitamínu C a kyseliny listové. Chrání kůži před UV zářením a působí jako prevence kardiovaskulárních a infekčních onemocnění. Rajčata obsahují lykopen, který je zodpovědný za červenou barvu této zeleniny. Pokud rajčata uvaříte, lykopen se snáze absorbuje.

9. Olejnaté ryby

vypadat o 10 let mladší
Foto: pixabay

Olejnaté ryby, jako je losos, tuňák nebo sardinky, jsou skvělým zdrojem omega 3 mastných kyselin, které pomáhají při regeneraci buněk a udržují nízkou hladinu cholesterolu. Látky obsažené v těchto rybách pomáhají pečovat o pokožku a zpomalují její stárnutí.

Například losos je navíc velmi chutný a jednoduchý na přípravu. Stačí ho ochutit pepřem, solí, plátkem citrónu a rozmarýrem. Pokapejte olivovým olejem a pečte v troubě. Delikatesa!

Bohužel tyto ryby jsou velmi špatně dostupné kvůli své ceně. Doporučuje se je konzumovat alespoň dvakrát týdně, ale to si málokdo může dovolit.

10. Kurkuma

vypadat o 10 let mladší
Foto: pixabay

Kurkuma je rostlina, která se při vaření využívá zejména ve formě prášku, jako koření. Je v poslední době velmi populární i u nás. Vůbec s ní nešetřete při dochucování, má totiž protirakovinové a protizánětlivé vlastnosti. Další výhodou je to, že zpomaluje proces stárnutí a zvedá náladu.

11. Sušená šunka

vypadat o 10 let mladší
Foto: pixabay

Sušená šunka obsahuje velké množství zdravých mastných kyselin, které posilují kardiovaskulární systém. Navíc je bohatým zdrojem minerálů, jako je železo, zinek nebo draslík, a vítamínů skupiny B. Ale příliš to s ní nepřehánějte kvůli vyššímu obsahu soli. 🙂

Tyto potraviny zařaďte v rozumném množství do svého jídelníčku a určitě vám pomohou vypadat o 10 let mladší.

Chcete si udržet imunitu i v chladném odbdobí? Podívejte se na superpotraviny, které vám v tom pomohou.

Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.