Až polovina obyvatelstva se potýká se závislostí. Jsou to závislosti banální, které má spoustu lidí a možná je někteří za závislost ani nepovažují (cukr, mobilní telefon) i závislosti závažnější (omamné látky, videohry nebo třeba lechtivé snímky). Možná byste se divili, kolik závislostí vůbec existuje. Je jich totiž opravdu hodně. Možná se právě vy snažíte nějaké závislosti zbavit, proto právě teď čtete tento článek. Pokusíme se vám poradit a dát vám 13 rad a tipů, jak se závislosti zbavit. Každopádně to není jednoduché a měli byste mít silnou vůli a hodně trpělivosti, když se do boje se závislostmi pustíte. Držíme vám palce!

Přečtěte si také: 10 příznaků, že máte únavový syndrom13 rad a tipů jak se zbavit závislosti

závislosti
Foto: pexels

1. Přiznejte si závislost

Úplně nejtěžší pro závislé lidi je moment přiznání si, že závislí jsou. Pokud neustále tvrdíte, že máte vše pod kontrolou, ale mezitím máte problémy v práci, ve vztahu, v rodině, v běžné komunikaci nebo třeba s jídlem, zamyslete se, zda není něco špatně.

2. Přiznejte se svým nejbližším

Komu jinému byste se měli svěřit než rodině? Partnerovi? Sourozenci? Seberte všechnu odvahu a i když se budete cítit špatně, jděte s pravdou ven. Uleví se vám a pravděpodobně se vám dostane nabídky pomoci. Přijměte ji!

3. Najděte si parťáka

Nejhorší je, když jste na to sami. Zkuste si najít někoho, kdo má stejný problém jako vy, může to být jiná závislost a zkuste se z toho dostat spolu. Jen pozor, abyste se vzájemně nepotápěli. Pokud se tak stane, radši spolupráci ukončete.

4. Nahraďte závislost něčím jiným

Žvýkačky, zmrzlina, bonbony.. zkuste cokoliv, co by mohlo pomoci.5. Přijděte na jiné myšlenky

Začněte číst knihy, běhat, chodit na procházky, hrajte hry, buďte kamarády, zkrátka pořád něco dělejte, abyste nemuseli myslet na vaší závislost a nutkání zase jí propadnout.

Foto: pexels

6. Začněte navštěvovat psychologa

Závislost pramení většinou v nějakých psychických problémech, které si člověk často nemusí ani uvědomovat. Promluvte si s psychologem a pravidelně docházejte na terapie.

Přečtěte si také: 8 důvodů proč přestat pít alkohol! Budete se cítit skvěle

7. Odstraňte ze svého okolí lákadla

Jste závislí na marihuaně, alkoholu nebo cigaretách? Všeho se zbavte a vyhoďte! Nesmíte nic z toho mít doma, jinak tomu zase propadnete.

8. Vyčistěte okruh lidí kolem sebe

Možná máte kolem sebe špatné lidi. Pokud berete drogy a máte kolem sebe lidé, kteří je také berou, rozhodně se od nich distancujte, bude to pro vás jedině dobře a nebude vás to tolik lákat.

9. Zbavujte se závislosti postupně

Každý je jiný a každý potřebuje jiný přístup. Zkuste od závislosti upouštět pomalu a postupně třeba kouřit méně a méně, až nebudete vůbec.

10. Zbavte se závislosti ze dne na den

Tohle je ta druhá varianta, která také někomu funguje. Prostě přestaňte ze dne na den a už se k tomu nikdy nevracejte. Začátek bude možná těžký, ale musíte mít pevnou vůli a věřit si.

11. Buďte co nejméně sami

Pokud budete trávit čas o samotě, nikdo vás nebude hlídat a pravděpodobně se vám nepodaří uspět. Stále buďte s někým.

závislosti
Foto: pexels12. Svůj problém sdílejte

Můžete jít s kůží na trh a podělit se se svým bojem se závislostí. Je to těžké, ale také to může pomoct. Může vás někdo podpořit online, dodat vám sílu a také vám bude „blbé“ zklamat vaše fanoušky a sledující, kteří vám věří.

13. Podstupte léčbu

Pokud nic ze zmíněných tipů nepomáhá, netrapte se s tím sami a jděte do léčebny. Chápu, že nechcete, ale je to možná to jediné, co vám může pomoct.

Přečtěte si také: Chcete být opravdová dáma? Pak se vyhněte těmto věcem