A je to tu, období, kdy jsme všichni náchylnější k nachlazení a obecně k onemocnění, protože nepřijímáme tolik vitamínu D a živin ze sluníčka a hlavně neustále přecházíme ze zimy do tepla a naopak a to nám moc nesvědčí. Pokud máte to štěstí, že máte dokonalou imunitu, a tak se vám nemoci vyhýbají, tak to vám gratulujeme. Většina lidí ale mezi tuto skupinu bohužel nepatří, a tak musí každoročně bojovat s nachlazeními a chřipkovými onemocněními. Ukážeme vám, jak nachlazení porazit a vyhnout se mu velkým obloukem. Zkuste zkombinovat co nejvíce níže uvedených tipů pro co největší účinnost.

Pokud se chcete vyhnout virovým onemocněním jako je covid, ale i obyčejná chřipka či nastydnutí, musíte těmto nemocem předcházet a něco pro to udělat. Zkombinujte co nejvíce našich tipů a nemoci se vám budou vyhýbat!

Přečtěte si také: Nemoc jménem celiakie: 10 faktů i mýtů13 tipů jak rychle porazit nachlazení

nachlazeníFoto: pexels

Přečtěte si také: 10 tipů jak na zánět močového měchýře: prevence i léčba

1. Pořádně se oblékejte

To jste možná jako malí poslouchali od rodičů, ale něco pravdy na tom bude. Nejvíce tepla odchází z hlavy a z nohou, proto hlavně tyto části udržujte v teple. Nezapomeňte tedy na čepici a teplé ponožky. Zejména ženy by se měly zaměřit na teplo na svých zádech, jinak nejen, že se budou trápit s rýmou, ale i se zánětem močových cest nebo ledvin. Nebojte se vzít si čepici i do postele v případě onemocnění.

2. Pijte teplé nápoje

Studené nápoje v zimě akorát způsobí ochlazení organismu a větší riziko vzniku nemoci. Pijte něco teplého, ideálně bylinkový čaj, klidně ale i kakao nebo horkou griotku, ale to jen pokud je vám více než 18 let a jen v případě prevence. V případě onemocnění se ale vyhněte alkoholu a pijte jeden černý čaj za druhým.3. Zaměřte se na jídelníček

V létě to není tak důležité, v zimě byste měli opravdu dbát na to, co jíte. Určitě zvyšte příjem ovoce a zeleniny, pijte hodně čisté vody a jezte potraviny, které vás zahřejí. Polévky, trochu ostřejší jídla a klidně přidejte i trochu chilli. Dopřejte si i nějaký ten sladký dezert, ale s mírou.

4. Choďte do sauny

Pokud vás skolila nemoc, potřebujete ji ze sebe co nejrychleji dostat. Sauna vám s tím pomůže. Přes potní žlázy se z těla dostanou škodlivé látky a vám se uleví.

5. Nesnažte se zbavit se teploty

Změřili jste si teplotu do 38 stupňů? Nemá cenu s tím něco dělat, protože to je známka toho, že tělo s nemocí bojuje. Jestli máte ale nad 38, to je jiná, tam už se snažte o snížení.

6. Vsaďte na zázvorové shoty

Kombinace zázvoru, medu a citronu je nesmrtelná a opravdu zázračná. Udělejte si celou sklenici tohoto nápoje a každé ráno i večer si dopřejte panáka. Zázvor oloupejte a odšťavněte (využijte i dužinu). Pokud nemáte odšťavňovač, nastrouhejte ho, přidejte citronovou šťávu a med. Pokud bude směs spíše tuhá, přidejte vodu. Tento nápoj vás z toho dostane. Bude to sice trochu pálit, ale věřte, že tak zabijete všechny bakterie a viry.7. Zkuste i česnek

Česnek má antibakteriální a antivirotické účinky. Nejlepší je, když ho budete jíst syrový. Vím, že to není žádná chuťovka, ale opravdu z toho za pár dní budete venku. Jestli to ale nezvládnete, namažte si chléb s máslem a teprve na to poklaďte plátky česneku. Vonět nebudete, ale na tom vám teď asi nezáleží, že?

8. Bylinky vás zachrání

Lichořeřišnice větší v extraktu je velmi silná a účinná proti různým virům. Ať už vás postihlo nachlazení nebo zánět močového měchýře, hned nasaďte právě lichořeřišnici.

lichořeřišniceFoto: Heureka

Koupit tinkturu lichořeřišnice větší.

9. Odpočívejte

Ne vždy je to možné, ale je to to nejlepší, co pro své tělo můžete udělat, aby se z toho mohlo v klidu dostat. Pokud mu odpočinek nedopřejete, přejdete nemoc moc rychle, buďte si jisti, že se vám vrátí a to mnohem silněji.

10. Dopřejte si čerstvý vzduch

Pomalé a krátké procházky na čerstvém vzduchu vám jedině prospějí. Choďte ale maximálně na 20 minut a pak zase zpátky domů odpočívat. Jestli je vám ale hodně špatně, vyvětrejte si alespoň v místnosti.11. Inhalujte

Pokud vás trápí plný nos a ucpané průdušky, udělejte si domácí inhalaci. Do lavoru nebo umyvadla nalijte horkou vodu, můžete přidat pár kapek nějakého eukaliptového oleje, přes hlavu si dejte bavlněnou utěrku a v klidu dýchejte. Uleví se vám.

12. Vsaďte na přírodní léky

Zapomeňte na chemické spreje do nosu, které akorát zapříčiní ztenčování sliznice. Stříkejte si vodu mořskou a můžete si s ní dělat i výplachy.

13. Větrejte a buďte v čistém

Pokud jste nemocní, místnost nebo byt je plný bacilů, které je potřeba vyvětrat a dostat pryč. Stejně tak jako je potřeba měnit vzduch, byste měli měnit i ložní prádlo, ve kterém se bakterie i viry drží a není divu, že jste pak nemocní stále dokola.

Trápí vás nachlazení? Vyzkoušejte naše tipy a rychle se ho zbavte.

Přečtěte si také: Maca peruánská – placebo nebo skutečný zázrak?