Zarostlý nehet může být velmi bolestivá věc a pokud vás potká, dáte mi za pravdu, že se musí okamžitě řešit, protože se tak dlouho nedá fungovat. V botách vás to tlačí, mnohdy teče krev, hnis a místo je celé zarudlé a oteklé, může být i horké a pulzovat. Nejčastější radou je navštívit chirurga, ten vám to ale maximálně rozřeže nebo strhne nehet a věřte mi, že se to dá vyřešit i bez těchto děsivých věcí.

Přečtěte si také: Tohle musíte začít konzumovat, pokud máte slabé nehty i vlasy3 účinné tipy na zarostlý nehet

zarostlý nehetFoto: pexels

1. Dezinfekce

Je velmi důležité udržet místo v čistotě, aby se vám do toho nedostala nějaká bakterie, která způsobí zánět a v horších případech i otravu krve. Často tedy aplikujte na dané místo dezinfekční sprej a můžete si dělat koupele z řapíku nebo heřmánku. Stačí i z heřmánkového čaje. Jednoduše připravte čaj z byliny a namíchejte ho se studenou vodou tak, aby to bylo snesitelné, ale stále teplé. Nohu do této koupele položte a nechte působit 20 minut. Poté osušte a nechte dýchat, hlavně ničím nepřelepujte.2. Žádné dotýkání

Lidé mají tendenci vymazávat hnis, odstřihávat nehty, kůži a co nejvíce místo vyčistit. To je ale velice špatně. Jen dezinfikujte, místa se nedotýkejte a nic netrhejte, jen si uškodíte a bude to vás to bolet. Hojení bude také o to déle trvat.

3. Tejpování

Tohle je velmi účinná metoda, která se říká náplasťová. Stačí vám silný tep a medicinální benzín. Než půjdete spát místo omyjte a osušte, dejte trochu benzínu na tamponek a kůži otřete, je to z toho důvodu, aby tep držel a nepadal. Poté ustřihněte kus tejpu a jeden konec nalepte těsně k postiženému místo. Tejp natáhněte tak, aby se kožní val odtáhl od nehtu a pořádně zatejpujte. Nenatahujte ani moc, ani málo, zkrátka tak akorát, to poznáte. Funguje to hlavně v noci, protože nechodíte a tep se neposouvá.

často se doporučuje aplikovat černou mast nebo například Bepanthen, to je ale to nejhorší, co můžete udělat. Místo se dusí, kůže nemůže dýchat a akorát vám to o to více bude mokvat. Naopak je cílem místo vysušit, vytvořit strup, který se časem bude zmenšovat, až půjde lehce odloupnout nebo sám upadne.

Pokud chcete účinně zarostlým nehtům předejít, zastřihávejte nehty do rovna, nikoliv do kulata a nestříhejte je příliš, aby nehet nedráždil okolní kůži. Pokud se vám zarostlý nehet objeví, začněte to okamžitě řešit, protože pokud to řešit nebudete, jen se to bude zhoršovat.

Přečtěte si také: 8 potravin, které jíst, abyste měli zdravé nehty