Postcovidový syndrom se objevuje nejen u dospělých, ale i u dětí, akorát s tím rozdílem, že cokoliv se u dětí hůře poznává a často i léčí, to mi jistě dáte za pravdu. Dětské tělo si mnohdy s čímkoliv dokáže poradit velice dobře a často i lépe než dospělý, ale i u postcovidového syndromu to tak být ani nemusí. Jsou to jemné či vážnější znaky, které o syndromu vypovídají a my vám ukážeme některé typické znamení.

Postcovidový syndrom u dětí se může objevit ihned po prodělání nemoci nebo klidně s odstupem několika týdnů či měsíců. Pokud si nejste jisti, sami nic nediagnostikujte, ale zajděte s dítětem k lékaři a klidně si vyžádejte i rentgen plic, pokud má problémy s kašlem a dechem. Může to totiž znamenat i něco jiného, takže to určitě nenechte být.

Přečtěte si také: 13 tipů jak rychle porazit nachlazení5 rad jak poznat postcovidový syndrom u dětí

postcovidový syndrom u dětíFoto: pixabay

1. Únava

Všimli jste si zvýšené únavy u vašeho dítěte, které se projevuje tak, že jakmile přijde domů, chce si jít lehnout a velice špatně se mu vstává? Tak buď potají čte do noci knížku pod peřinou nebo je to příznak postcovidového syndromu. Je třeba dítě šetřit a hlídat, aby mělo dostatečný pitný režim a vyváženou stravu, včetně aktivního a pravidelného pohybu. Jedině tak se z toho postupně dostane, ale nebude to hned.2. Málo energie

Pokud se dítěti nechce s kamarády ven, najednou se vyhýbá kroužkům a pokaždé, když má jít něco dělat, vám přijde, že na to nemá energii, také to může souviset se stavem po prodělaném covidu.

3. Nechuť k jídlu

Nechuť k jídlu je u dětí celkem častá a typická, ale jestli dítě odmítá i to, co dříve mělo rádo, něco je špatně.

4. Neustávající kašel

Kašel, zadýchávání se a problém s dýcháním obecně, to vše může znamenat postcovidový syndrom u dětí.5. Zhoršení výsledků ve škole

Covid má vliv na různé oblasti, například i na myšlení, přemýšlení a soustředění se. Takže pokud má vaše dítě problémy ve škole, špatně se učí a nebo má dokonce i problémy se spolužáky, může to být také onen syndrom.

Pokud vaše dítě prodělalo covid, zajděte na základní vyšetření k lékaři. Všechny zmínění příznaky nemusí znamenat nic vážného nebo také naopak a také se může jednat právě o tolik častý a tak trochu skrytý postcovidový syndrom.

Postcovidový syndrom u dětí je celkem častý a rozhodně není důvod k panice. Většina příznaků do pár měsíců sama zmizí.

Přečtěte si také: Jak mírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?