Pandemie je sice naštěstí za námi, ale někteří z nás, kteří covid prodělali, byť v mírné formě, se potýkají s problémy i několik měsíců po tom, co onemocnění měli. Říká se tomu postcovidový syndrom a zahrnuje řadu příznaků, které třeba nedokážete přičíst jinému důvodu. Ukážeme vám, jak se takový postcovidový syndrom projevuje a vy si třeba uvědomíte, že ho máte.

Přečtěte si také: Jak mírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?5 znaků, které říkají, že máte postcovidový syndrom

postcovidový syndromFoto: pexels

1. Únava

Jste neustále unavení a nezvládáte to, co dříve? Jako byste ztratili fyzičku a skoro každé cvičení vám dělá problém a hned potom si musíte jít lehnout? Pravděpodobně trpíte postcovidovým syndromem.2. Špatná imunita

Lidé po covidu mají často horší imunitu a jsou tedy často nemocní a vše se jich déle drží.

3. Bolest těla

Mohou vás také z nepochopitelného důvodu bolest klouby, kosti a svaly a to mi minimální zátěži a námaze. Je to ale normální a pokud to cvičení dostanete svalovou horečku, nelekněte se, to jsou všechny příznaky syndromu.

4. Kašel

Po prodělání covidu by vás váš praktický lékař měl poslat na rentgen plic, aby se případně odhalily změny na plicích. Pokud trpíte kašlem, kterého se nemůžete zbavit, nechte si rentgen udělat.

5. Úzkost

Psychické problémy, deprese a úzkosti také trápí dnes každého pátého člověka a po covidu číslo ještě vzrostlo a nyní je to každý čtvrtý.Jak se ho zbavit?

Nijak, musíte se šetřit a čekat, než odezní. Bohužel vám nikdo nepoví, kdy to bude. Snažte se hýbat, zdravě jíst a nepřetěžovat se. Pokud máte nějaké obtíže, určitě zajděte k lékaři, ne všechno musí být postcovidový syndrom a pozná to jen lékař. Takže si ho sami nediagnostikujte a nechte to na odborníkovi.

Postcovidový syndrom se často objevuje u mladých lidí a je jedno, jak těžkou formu covidu prodělali. Klidně jste ho mohli v klidu zvládnout a teď se vám po několika měsících objevily problémy. Nepodceňte to a šetřete se.

Přečtěte si také: Superpotraviny, které vám pomohou předcházet vážným nemocem