Zdravý životní styl je v našem životě více než důležitý a ovlivňuje to, jakého věku se dožijeme a jak bude náš život kvalitní. Všichni víme a je nám to vštěpováno od malička, že zdraví by mělo být na prvním místě a je nejdůležitější. Proto bychom se měli soustředit na to nastartovat zdravé návyky, žít kvalitně a vyváženě. Neznamená to, že se nikdy nesmíte napít alkoholu nebo si dát dort. Naopak! Potěšení je v našem životě také významné. Jde o to, najít rovnováhu a my vám nyní ukážeme 7 tipů na to, jak s tím začít.

Přečtěte si také: Psychika je základ zdraví: 5 hlavních způsobů, jak si ji udržet7 efektivních tipů, jak nastartovat zdravý životní styl

zdravý životní styl
Foto: pixabay

1. Uvědomit si smysl

Žít zdravě je v dnešní době trendy a spoustu lidí se o to snaží proto, protože se chtějí někomu podobat nebo proto, že si to přečetli na internetu. Samozřejmě se o to snažte, ale musíte si uvědomit, že to děláte hlavně pro sebe a pro nikoho jiného. Ani pro svůj protějšek, ani pro nikoho na sociálních sítích, ale hlavně pro sebe a je důležité si uvědomit, jaké následky bude váš zdravý životní styl mít. A věřte, že bude mít ty nejlepší!

Jestli je vám třeba 35 a říkáte si, že když jste nezdravě žili doteď, tak teď už to nemá cenu, není to pravda! Smysl to má vždy a nikdy není pozdě. Nevadí, když to zkusíte a ono to poprvé nevyjde. Cesta ke zdravému životnímu stylu je těžká a trnitá, a proto stojí za to zkoušet to pořád znova, když to tentokrát nevyšlo.

2. Změnit jídelníček

Zdravá strava je zásadní! Neměňte jídelníček ze dne na den, ale dělejte pomalé změny, ať si tělo zvykne. Pomalu přidejte každý den kousek ovoce a zeleniny, zkoušejte nové druhy, místo dvou sklenic sladkého džusu si dejte jen jednu a tu druhou nahraďte čistou vodou. Uvidíte, že se budete cítit lépe. Rozhodně ale nemusíte vynechávat dortíky nebo čokoládu, jen si je dejte občas, za odměnu. Více si to užijete a nebudete mít výčitky.3. Zapojit pohyb

Pohyb je pro náš důležitý. Pro naše fyzické i psychické zdraví, protože navozuje dobrou náladu. Nemusíte se ale zbytečně nutit do pohybu, který vám je cizí. Nesnášíte běhání? No tak neběhejte. Najděte si to, co vyhovuje vám. Procházky, turistika, brusle, kolo, jóga, gymnastika, běh, plavání, posilování tanec.. je toho spoustu na výběr a my věříme, že si vyberete něco, co vám sedne. A také je důležité poslouchat své tělo a hýbat se jen ve chvílích, kdy na to máte chuť. Nenuťte se, pokud vám není dobře nebo prostě zrovna nechcete.

4. Neomezovat se striktně

Upravit svůj životní styl je správné, ale nesmíte se příliš omezovat. To povede k tomu, že nebudete šťastní a dlouhodobě to nevydržíte. Začněte pomalu a občas upusťte uzdu a třeba nic nedělejte nebo si dejte svíčkovou se šesti. Rovnováha je důležitá!

Přečtěte si také: 11 osvědčených rad jak přibrat

5. Pravidelně navštěvovat lékaře

Abyste si zajistili zdraví, choďte k lékaři na pravidelné prohlídky. Pokud vás nic nebolí, je to skvělé, ale prevence je důležitá a neměla by se podceňovat. A jestli máte nějaké problémy, začněte je řešit co nejdříve. I když se vám nechce, bojíte se, rozhodně stojí za to se překonat.6. Dbát na duševním zdraví

Psychika je velice důležitá! Odpočívejte, věnujte nějaký čas jen sobě, zkoušejte nové aktivity, sportujte, udržujte dobré vztahy s rodinou a kamarády a pokud máte nějaký psychický problém (za který se rozhodně není třeba stydět), vyhledejte odborníka a choďte na terapie. Pomůže vám žít spokojený život.

7. Umět se potěšit a odměnit

Život není jen o dodržování pravidel. Někdy si dejte pauzu a odměňte se tím, co vaše tělo žádá. Jak už bylo zmíněno, vše je o rovnováze!

Zdravý životní styl je důležitý a měl by být i zábava. Nastartujte ho!

Přečtěte si také: Zaručený trik jak rychle zhubnout