„Jste to, co jíte“ je velmi známá fráze nám všem. Ale to, co děláme před jídlem s prázdným žaludkem má také značný vliv na naše zdraví.

Představujeme vám seznam 9 věcí, které byste neměli dělat, pokud máte prázdný žaludek. Na konci článku se jako bonus dozvíte jak si ideálně poradit s tím, pokud máte hlad.

1. Nejezte protizánětlivé léky na lačný žaludek

prázdným žaludkem
Foto: pexels

Léky na bolest jako je aspirin, paracetamol nebo jiné protizánětlivé léky nesmí být podávány na prázdný žaludek. Nejen, že nefungují tak, jak mají, ale také způsobují vážné zdravotní problémy (například žaludeční).

Rada: Zkuste před požitím prášku sníst alespoň malé množství jídla, například kousek pečiva. Pokud ani to nemůžete, zapíjejte prášek mlékem. Snižuje negativní účinky těchto léků. Pakliže nemáte po ruce mléko, nahraďte ho opravdu velkým množstvím vody.


2. Nepijte kávu

Dokonce i bezkofeinová káva stimuluje tvorbu kyseliny, která by mohla způsobit pálení žáhy a další problémy se zažívacím traktem.

Pokud se nejste schopni vzdát návyku pít kávu hned po ránu nalačno, přidejte do kávy smetanu. Tuk obsažený ve smetaně snižuje negativní dopad kávy na náš organismus.

3. Nepijte alkohol

prázdným žaludkem
Foto: pexels

Pitím alkoholu na prázdný žaludek se jeho absorpce zdvojnásobuje a tak způsobuje těžkou kocovinu. Rychlý účinek alkoholu na tělo má negativní důsledky na játra, srdce a ledviny.

Rada: Pokud vám situace nedovoluje odmítnout drink, vybírejte si ty, kde je led a jsou chlazené. V ideálním případě si dejte něco malého k snědku, třeba sendvič, nejlépe s máslem (tuk zde opět dobře funguje).

4. Nežvýkejte

Trávicí kyselina, která vzniká během žvýkání žvýkaček ničí stěny žaludku, na které se usazuje. Nadměrná konzumace žvýkaček může vést k gastritidě. Je navíc prokázáno, že lidé, kteří žvýkají, mají sklon k pojídání nezdravého jídla, jako jsou hranolky a dávají mu přednost před ovocem a zeleninou.

Žvýkačky obsahující přírodní sladidla (xylitol, sorbitol) jsou méně škodlivé než žvýkačky s obsahem cukru, cyklamátu nebo aspartamu. Pokud si žvýkání po ráno nemůžete odpustit, po 10 minutách žvýkačku raději vyplivněte.


5. Nechoďte spát hladoví

Hlad a nízká hladina glukózy zabraňují usínání a způsobují pouze lehký spánek a časné probuzení.

Pokud před spaním nemáte hlad, dejte si alespoň mléčný výrobek, protože obsahuje hořčík a vápník. Tyto prospěšné látky vám zajistí zdravý spánek. Nejlépe funguje teplé mléko s medem.

6. Intenzivní trénink není dobrý nápad

prázdným žaludkem
Foto: pexels

Existuje názor, že cvičením na prázdný žaludek člověk spálí více kalorií. Ve skutečnosti to vůbec neovlivňuje ztrátu tuku. Naopak, tělo přichází o svaly, jelikož nemá z čeho čerpat energii.

Rada: Před tréninkem si dejte něco k jídlu, stačí třeba ovocná nebo zeleninová šťáva. Pokud si trváte na cvičení na prázdný žaludek, dopřejte si spíše lehčí trénink. Třeba rychlá chůze je skvělá.

7. Nenakupujte

Nikdy nechoďte nakupovat s prázdným žaludkem. Způsobí to, že toho budete chtít koupit více a věci, které původně nemáte ani v plánu kupovat. Toto platí pro potraviny, ale také pro oblečení.

8. Nepijte citrusové džusy

prázdným žaludkem
Foto: pexels

Kyselina, která je obsažená v citrusových plodech dráždí náš žaludek, což je obzvlášť nebezpečné pro ty, kteří trpí gastritidou nebo mají jiné žaludeční obtíže.

Pokud chcete z čerstvě vymačkaných citrusových šťáv dostat co nejvíce benefitů, zřeďte ho s vodou v poměru 1:1.


9. Nehádejte se

Pokud máte před důležitým pohovorem, schůzkou, diskuzí nebo poradou, dopřejte si něco teplého do žaludku, ideálně čaj. Nabídněte i ostatním a uvidíte, v jak přátelské atmosféře se vše ponese.

Co dělat s prázdným žaludkem, pokud máte hlad:

Mnoho lidí se domnívá, že jediné řešení je si dát něco k snědku.

  • Řešte problémy a nejrůznější úkoly hladoví. Vědci dokázali, že pokud tělo zrovna netráví jídlo, může se stoprocentně soustředit na jinou činnost, jako je například řešení problémů a koncentrace na úkoly.

 

  • Rozhodování bude jednodušší, pokud budete mít hlad. Takže pokud nevíte, co si zrovna vzít na sebe, rozhodujte se s prázdným žaludkem.

Teď již víte, co nedělat s prázdným žaludkem!

Přečtěte si náš článek o tom, jak si zlepšit zrak.

Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.