Alergií existuje nespočet a bez pochyby jsou všechny nepříjemné, protože způsobují nejrůznější obtíže. Vždy to znamená, že se musíte hodně v určitých aspektech omezovat a stejně je to u alergií potravinových. Alergie na lepek je jedna z častých, mnohdy skrytých alergií, které nejsou na první pohled až tak jasné. Můžete ale pozorovat několik symptomů, které ukazují právě na lepkovou alergii. Ujistěte se, že tyto problémy nemáte a můžete tak alergii na lepek vyřadit.

Přečtěte si také: 11 zaručených způsobů, jak vyzrát na alergie

Alergie na lepek: 8 způsobů, jak poznat, že ji máte

alergie na lepekFoto: pixabay

Spousta lidí si mylně myslí, že lepek je nezdravý pro všechny lidi a tak se ho snaží vynechávat. Pamatujte si, že lepek je pro zdravé lidi absolutně nezávadný. Vyhnout byste se mu měli jen v případě, že vám dělá obtíže a je vám diagnostikována alergie na lepek.



1. Bolí vás břicho

Protože vaše tělo neumí lepek trávit, bolí vás břicho, především pak střeva. Břicho vás potom může bolet jen tak, že vás tlačí nebo může být bolest opravdu nesnesitelná. Záleží, jak jste na lepek pouze citliví nebo máte vyloženě intoleranci.

2. Jste nafouklí

Nadýmání a nafouklé břicho může být také důsledkem alergie na lepek. Pokud delší dobu pociťujete nafouklé břicho, možná není něco v pořádku. Samozřejmě, že občasné nadýmání je normální a pokud sníte například více vlákniny nebo luštěnin, projeví se to. Pokud tím ale trpíte hodně často, měli byste zbystřit.



3. Máte netypickou stolici

Máte častou zácpu nebo naopak průjem? Je vaše stolice zabarvená do zelena, červena nebo černa? To také může být projevem alergie na lepek. Samozřejmě pamatujte na to, že pokud si dáte červenou řepu k večeři, ráno se projeví právě jiným zbarvením, tak se nelekejte. Jedná se spíš o dlouhodobější projevy.

4. Máte problémy s pletí

Pleť je velmi náchylná na jakýkoliv výkyv, takže pokud máte problémy zejména v oblasti brady a kolem úst, většinou to bývá problém se střevy, potažmo s potravinovou intolerancí (stejně tak dělá problémy i laktóza).

Přečtěte si také: Vysoká imunita: jak na ní v téhle době?

5. Bolí vás hlava

Bolení hlavy, zvracení, zimnice, třes nebo necitlivost rukou, to všechno může být také projevem potravinové intolerance.

6. Stále vám není dobře

Zpozorněte pokud vám již delší dobu není dobře, necítíte se ve své kůži a jste unavení.

7. Bolí vás žaludek

S tím souvisí zvracení a tlak na žaludku. Pozorujte, co jíte, třeba si to zapisujte a bolest žaludku si zaznamenávejte také. Lehce pak odvodíte, co vám dělá problém.



8. Máte oteklé rty a jazyk

Všichni víme, že alergie jsou spojené s otoky, stejně tak je tomu s lepkem. Pokud si dáte do pusy něco, na to máte alergii, okamžitě začnou reagovat rty i jazyk právě tím, že otečou.

Samozřejmě to neznamená, že pokud máte některý z příznaků, okamžitě máte alergii na lepek. Pokud ale trpíte více obtížemi, dojděte si na vyšetření a nechte si to potvrdit. Není to sranda a je potřeba to řešit a lepek nejlépe úplně vysadit. Uvidíte, jak se vám pak uleví.

Alergie na lepek se může projevovat skrytě. Máte jí?

Přečtěte si také: Strašák jménem aft: 8 tipů, jak se ho zbavit snadno a rychle