Objevil se u vás, u někoho v okolí nebo u vašich dětí bílý jazyk a bojíte se, co to znamená? Povíme vám to. Ve většině případů se není čeho obávat, ale někdy to může znamenat to, že vás tělo na něco upozorňuje, že s vámi není něco zcela v pořádku. Přečtěte si, proč se bílý jazyk objevuje a co to tedy znamená.

Přečtěte si také: Trápí vás návaly horka? 5 tipů jak proti nic bojovatBílý jazyk: co znamená a musíte s ním k doktorovi?

bílý jazykFoto: pexels

Přečtěte si také: Vyzkoušejte kokosový olej na zuby pro krásný úsměv

Co znamená bílý jazyk?

Pokud jste na svém jazyku objevili bílý povlak, zpravidla to neznamená vůbec nic divného ani závažného. Je to zkrátka důsledek toho, že nám všem v ústech odumírají buňky a ty se tam hromadí. Bílý jazyk můžete pozorovat zejména ráno po tom, co vstanete, protože v noci většinou nejíme, nepijeme a ani nemluvíme, takže se zde buňky shromáždí. Jestli vás tedy netrápí nic jiného, pouze zbarvení jazyka, nemusíte se ničeho bát, jste v pořádku. Může se stát, že vás ale bude trápit zápach z úst, přece jen jsou to mrtvé buňky a ty mohou i takto znepříjemňovat společenský a osobní život. Doporučujeme se proto bílého povlaku zbavovat pravidelně každé ráno tak, jak je popsáno níže.

Co se týče těch méně závažných důvodů, bílý jazyk se objevuje při nachlazení nebo chřipce.Kdy zpozornět?

Všimli jste si, že je jazyk nejen bílý, ale má i jiné zbarvení, například do žluta nebo do hněda a změnila se struktura jazyku tak, že vidíte drobné praskliny, které vás možná i bolí? Tohle už může znamenat něco vážnějšího. Ne nadarmo se říká, že jsou ústa vstupem do těla a že se tam vše projeví. Nechceme vás strašit, ale může se jednat o streptokokové či žaludeční onemocnění nebo dokonce o rakovinu.

Jak se ho zbavit?

Pokud vás trápí bílý jazyk z estetického hlediska, není nic jednoduššího, než si začít pořádně čistit jazyk. Můžete to dělat buď klasicky kartáčkem u čištění zubů nebo si koupit speciální škrabku na jazyk. Buďte ale opatrní, jemní a čistěte ho maximálně pár vteřin, stačí jen několik pohybů tam a zpět.

bílý jazykFoto: Heureka

Koupit škrabku na jazyk.Jestliže máte podezření na nějaký vážný důvod, proč máte bílý jazyk nebo se vám ho nejde zbavit nebo vás možná trápí ještě jiné potíže, rozhodně navštivte svého lékaře a nechte se zkontrolovat. Možná je to banalita, možná ne, ale je určitě lepší, aby se na to koukl odborník a v případě něčeho vážnější začala léčba co nejdříve.

Běžte se na sebe podívat do zrcadla. Nemáte bílý jazyk?

Přečtěte si také: Zbarvení jazyka – co říká o vašem zdraví