Bolest hlavy způsobená hormony začíná a probíhá zpravidla před začátkem menstruace nebo během ní a může se objevit každý měsíc. Běžnými příznaky jsou pulzující bolest, citlivost na světlo, nevolnost, únava, závratě apod. Existují ale možnosti, jak se bolesti hlavy zbavit a jak jí předcházet. Bolest hlavy při menstruaci umí být nepříjemná, ale vy na ni můžete vyzrát.

Přečtěte si také: Trápí vás bolestivá menstruace? 6 přírodních léků, které vám pomohou
Bolest hlavy při menstruaci trápí každou pátou ženu, jak se jí zbavit?

bolest hlavy při menstruaciFoto: pexels

Co to je migréna a jaký je to pocit mít bolest hlavy při menstruaci

Rozlišujeme migrénu a obyčejnou bolest hlavy, migréna je totiž víc. Je to neurologické onemocnění s řadou příznaků, mezi které patří silná bolest na jedné straně hlavy, která může být pulzující. Bolest hlavy při menstruaci se objevuje těsně před nebo během menstruace a může se zhoršovat pohybem, světlem, zvukem či pachem. Může trvat několik hodin, ale i několik dní v kuse.

Až 70 % žen trpí bolestí hlavy a až 60 % z nich uvádí spojistost právě s menstruací. Ženy dokonce zažívají tuto nepříjemnost třikrát častěji než muži.

V těle ženy se objevují dva pohlavní hormony – estrogen a progesteron. Estrogen je produkován vaječníky a mimojiné řídí menstruační cyklus. Ovlivňuje ale také srdce, mozek, kůž nebo kosti. Hladina estrogenu v těle se mění v souvislosti na období. Například když se žena nachází v menopauze, hladina hormonu je opravdu nízko.

Když tyto dva zmíněné hormony klesnou opravdu nízko (často před menstruací), je to ideální pro vznik bolesti hlavy, to je důvod, proč trpíte na bolest hlavy při menstruaci.Přečtěte si také: 10 babských rad jak se zbavit bolesti v podbřišku

Příznaky a léčba

Zde je výčet toho, jak se projevuje migréna či bolest hlavy při menstruaci:

– tupá či pulzující bolest
– pocení či zimnice
– citlivost na světlo, hluk a pachy
– ztráta chuti k jídlu
– závratě a rozmazané vidění
– bledost
– nevolnost a zvracení
– bolest břicha a průjem
horečka

Menstruační migréna se obvykle léčí nesteroidními protizánětlivými léky jako je Ibuprofen nebo Ibalgin. Tyto léky mají vedlejší účinky v podobě zažívacích potíží, ale pokud je budete užívat pouze krátkodobě, nemusíte se bát. Vyhněte se dlouhodobému používání.

Ne bolest hlavy při menstruaci vám nejspíše nepomůže nic jiného než chemické léky, ale léčbu můžete podpořit dalšími přírodními možnostmi. Pomůže vám například pití teplých bylinkových čajů, mírný pohyb jako jsou procházky či jóga, dostatek ovoce a zeleniny, vyvážený jídelníček a dostatečný pitný režim, odpočinek, tma, spánek, studené obklady či tygří mast.

V případě, že jsou vaše menstruační bolesti opravdu velmi silné a vy si nevíte rady, není od věci navštívit vašeho praktického lékaře a s problémem se svěřit. Pravděpodobně vás lékař pošle na neurologii na vyšetření, aby se ověřilo, zda je bolest hlavy opravdu hormonální nebo má jiný původ.Prevence

Pokud chcete bolest hlavy při menstruaci odstranit nebo alespoň zmírnit, zkuste následující:

– dostatečně se hýbejte

– jezte vyváženě a zdravě

– zařaďte doplňky stravy jako hořčík nebo vitamín C

– dbejte na kvalitní spánek

– eliminujte stres

Pokud vás trápí migréna nebo bolest hlavy při menstruaci, vyzkoušejte naše tipy a třeba se jí zbavíte.