Kdy naposledy jste měli klíště? Možná že si vzpomenete, protože klíšťata jsou bohužel přemnožená. Vzhledem k tomu, že v trávě se v létě pohybujeme asi skoro všichni, je velká šance, že si klíště odneseme. Určitě vám je známo, že klíště přenáší nemoci a proto bychom ho měli co nejdříve vyndat. Jak na to se dozvíte tady. Pokud vás místo svědí, je to normální, ale jen pár dní. Může se stát, že se kolem místa udělá červený a bílý kruh, to nemusí hned nic znamenat, ale velmi často to značí nákazu boreliozou, kterou můžete chytit právě od klíštěte. Pokud na ni máte podezření, podívejte se, jaké borelioza má příznaky a jak ji spolehlivě vyléčit. Věděli jste, že u někoho se nevyléčí nikdy?

Přečtěte si také: Nemoc jménem celiakie: 10 faktů i mýtů 

Borelioza: jaké má příznaky a jak se léčí

borelizoza

Foto: pexels

Co je to borelizoza?

Je to onemocnění (někdy se označuje také jako klíšťová borelioza), které způsobuje bakterie, která se nazývá Borellia burgdorferi. Přenášejí ji klíšťata a to tak, že jakmile se přisají k vaší kůži a spojí s krví, přes jejich sliny se do vás tato bakterie může dostat. Tato bakterie přežívá ve střevech zvířat. Je důležité klíště co nejrychleji vyndat a tím zamezit přenost nemoci, někdy to ale nestihnete. Zvlášť, pokud si klíštěte všimnete po pár dnech, kdy už je přisáté dlouho a pořádně nacucané. Pokud se bojíte a nechcete čekat, co se bude dít dál, můžete klíště poslat do laboratoře a oni zjistí, zda bylo nebo nebylo infikované.

Jaké jsou její příznaky?

  • horečka/teplota
  • bolest hlavy
  • malátnost
  • zvracení
  • bolest kloubů a svalů
  • červené až zarudlé místo s bílým středem
  • bolest uzlin

Možná vám tyto příznaky připomínají klasickou chřipku, můžete si tak boreliozu snadno splést. Pokud máte vysokou imunitu, možná se u vás příznaky ani neobjeví. Kdy tedy zpozornit? Rozhodně ve chvíli, kdy na svém těle objevíte červený flek s bílým středem. V takovém případě vždy raději navštivte lékaře.

Jak se borelioza léčí?

Léčba je docela jednoduchá. Dostanete antibiotika na dobu přibližně 10-14 dnů. Bohužel v sobě někdo může nosit borelizou déle a to je potom větší problém. Můžete ji mít dokonce až do konce života, to znamená, že vám s největší pravděpodobností bude způsobovat různé obtíže. Ale nebojte se, není to tak časté.

Jak se chránit?

Říká se, že prevence je lepší než léčba. To je pravda, proto byste měli používat účinné repelenty, snažit se dlouhé nohavice, když jdete do vysoké trávy a každý večer se pečlivě prohlédnout, jestli nemáte nějaké klíště. V případě že ano, rychle jednat a vyndat.

Borelioza není sranda, proto ji nepodceňujte. A pokud na ni máte podezření, rozhodně to nenechávejte být a dojděte si k lékaři.

Přečtěte si také: 3 zaručené způsoby jak vyndat klíště