Nespavost se může zprvu zdát jako naprosto banální problém. Pokud se jí ale nemůžete zbavit dlouhodobě jako pětina populace, může vám pěkně znepříjemnit život. Naštěstí v přírodě najdeme účinné bylinky na spaní.

Byliny na spaní i uklidnění

Víte, jaké bylinky na spaní skutečně fungují? Mezi bylinky na dobrý spánek patří samozřejmě všem dobře známá meduňka lékařská nebo levandule lékařská. Možná vás to překvapí, ale třeba takový chmel zdaleka neslouží jen pro výrobu piva. K dalším bylinkám, které nám pomáhají rychleji usnout, zklidnit nervy a zkvalitnit spánek, rozhodně patří kozlík lékařský, mučenka pletní, šafrán setý nebo třezalka tečkovaná. A co více byste měli o těchto bylinkách na podporu spánku vědět?

Meduňka lékařská

Každý, kdo měl někdy problém usnout, jistě vyzkoušel vlažné mléko s medem nebo po citrónech vonící meduňkový čaj. Melissa officinalis, jak se meduňka latinsky nazývá, dokáže pomoci odbourat stres. Jejího příznivého vlivu na nervový systém využívaly již naše babičky. Není žádným tajemstvím, že se meduňka dokonce využívala jako  sedativum nebo hypnotikum. Pokud vás trápí nespavost a jste často pod tlakem, meduňka je skvělým pomocníkem, který pomůže odblokovat stres, zlepšit náladu, zklidnit nervy a v neposlední řadě navodit klidný spánek. Účinky meduňky zesílené o další tři skvělé bylinky můžete vyzkoušet i v přírodním produktu Dreamly, který pomáhá již od prvního užití.

medunka lekarska

Levandule lékařská

Krásně voní, krásně vypadá a hlavně velmi pomáhá. Řeč je o levanduli lékařské, kterou každý pozná díky typické fialové barvě. Kromě čerstvé levandule pomáhá především její sušená podoba. Můžete ji umístit do vázičky i polštáře. Levandule nejen příznivě působí na poruchy spánku, ale pomáhá i s úzkostmi a depresemi. I proto patří levandule mezi přírodní antidepresiva.

 

Chmel obecný

Chmel je v našich končinách spojován zejména s výrobou piva. Jen málokdo ale ví, že má tato bylinka sedativní účinky. Díky tomu pomáhá navodit spánek i klid. A protože účinky chmele jsou skutečně silné, měl by se užívat opravdu jen těsně před ulehnutím. Chmelové šistice si můžete dát obdobně jako levanduli i do vašeho polštáře.

Kozlík lékařský

Když se řekne kozlík lékařský, každý si většinou vybaví bylinky na nespavost. Kozlík lékařský je totiž podobně jako meduňka lékařská jednou z nejúčinnějších bylinek na uklidnění i dobrý spánek. Jestliže vás trápí stres, nebo nejste v psychické pohodě a buší vám srdce, kozlík lékařský je to pravé na vaše problémy. Pozitivní vliv má baldrián, jak se kozlíku lidově říká, i na spánek a lepší usínání. Není proto divu, že je často doporučován jako první možnost při řešení problémů s nespavostí. Navíc se nemusíte obávat žádných vedlejších účinků.

Mučenka pletní

Uspěchaná doba a přemíra stresu nezřídka vedou k depresím a poruchám spánku. S tím vám ovšem dokáže dobře pomoci mučenka pletní. Přestože není tolik známou bylinou na nespavost, její sedativní působení na organismus ji řadí mezi účinné bylinky na spaní. Mučenka pletní proto nechybí ani v Dreamly, který obsahuje výběr nejlepších bylinek na spaní, a to v nejlepším poměru. V kombinaci s aminokyselinou l-tryptofan tak představují bylinky obsažené v kapslích Dreamly nejúčinnější složení pro lepší usínání a klidný spánek.

Třezalka tečkovaná

Třezalka patří mezi oblíbené bylinky na dobré spaní i na uklidnění nervů. Kromě nespavosti vám totiž pomůže i na melancholickou náladu nebo deprese. Na rozdíl od meduňky lékařské nebo kozlíku lékařského může ale vyvolat alergické reakce. Rovněž by se neměla užívat v kombinaci s dalšími léky, neboť by mohlo dojít k ovlivňování účinků.

Šafrán setý

Šafrán setý je velmi vyhledávaným kořením. Stejně tak je ale vhodnou bylinkou na spánek. Jeho účinky se ovšem zpravidla dostaví přibližně za dva týdny. I proto je dobré šafrán kombinovat s dalšími bylinami na nespavost. Jejich účinky se totiž násobí. Ideální je například kombinace šafránu setého s aminokyselinou l-tryptofan, kterou organismu dodáváme například prostřednictvím mléka. Získáte tak účinného pomocníka při problémech s nespavostí.

safran sety

Jak bylinky na spaní užívat?

Bylinky na spaní jsou ideálním řešením, pokud se chcete vyhnout práškům na spaní, a přesto si přejete rychle usnout a prospat celou noc. Kromě vedlejších účinků nezřídka vedou léky na spaní na předpis k vytvoření závislosti. Zkuste proto nejdříve pomoc z přírody. Bylinky mohou být čerstvé i sušené. Výborné jsou bylinné čaje, tinktury i oleje. Pamatujte ale, že každá bylinka na spaní působí na každého člověka jinak. Někomu postačí čaj z kozlíku lékařského, jiný musí vyzkoušet různé bylinné směsi na spaní. Pokud si nechcete hlídat množství bylinek a toužíte mít namíchanou správnou a účinnou kombinaci pro klidný spánek, vyzkoušejte kapsle Dreamly, kde najdete meduňku lékařskou, kozlík lékařský, šafrán setý, mučenku pletní i aminokyselinu l-tryptofan. Na rozdíl od léků není tento čistě přírodní produkt návykový.