Začíná vás nepříjemně svědit v nose a kýcháte? Může se jednat o nachlazení, které zvlášť v zimních měsících není nic neobvyklého. Na vině bude některý z 200 virů, které se přenáší kapénkami. Nakupte čaje, ovoce a zkuste strávit alespoň nějaký den v posteli.

Hlava plná rýmy

rýmaFoto: unsplash.com

Nejčastějším původcem nachlazení je rhinovirus, který způsobuje 30–80 % případů, ale může se jednat o kterýkoliv jiný či jejich kombinace, proto si tělo nedokáže vytvořit proti běžnému nachlazení odolnost. Samozřejmě se liší průběh nemoci, záleží na celkové fyzičce každého z nás, ideálně viry útočí na oslabené jedince, kteří jsou navíc vyčerpaní nedostatkem spánku a nesprávnou životosprávou.

Třídenní cykly
Nachlazení trvá obvykle kolem deseti dní (někdy mohou příznaky přetrvávat i tři týdny) a říká se, že tři dny se virus v našem těle roztahuje a imunitní systém se snaží nemoc potlačit, pak tři dny vrcholí boj s viry a organismus nemoc zdolává, poslední tři dny postupně nemoc odeznívá. První příznaky se objeví asi den až tři po „srážce“ s virem a přihlásí se škrábáním v krku, svědění v nose a kýchání. Poté se objevuje kašel a spustí se vodnatá rýma. Přidává se bolest hlavy, svalů a klubů. Hlen postupně houstne a nos se ucpává, cítíte, jak se vám hlava plní rýmou, bolí vás, kašlete, můžete mít teplotu. Postupně nachlazení ustupuje. V této fázi je potřeba o tělo pečovat, aby se dostalo do kondice. Rozhodně se nevrátit okamžitě do běžného rychlého tempa.

Léčba? Léky i kuřecí vývar nebo chilli
Průběh nachlazení neurychlíte. Volně prodejné léky uvolní nos a mohou vás uchránit zánětu vedlejších dutin, ztlumí horečku a bolest hlavy. Pomoci si můžete i domácími babskými recepty: tělo zahřeje zázvor, chilli, křen, česnečka, cibule tedy pálivé tím, že stimuluje krevní oběh a ten pomáhá rozproudit imunitní systém k účinnějšímu boji. Horký kuřecí vývar dodá tělu energii a má díky vysokému obsahu proteinů protizánětlivé účinky. Bylinkové čaje s medem pomohou se škrábáním v krku a uvolní dýchací cesty. Zkuste heřmánek, jitrocel, echinaceu, rakytník nebo šalvěj. Ucpané dutiny může uvolnit tymiánová mast, tea tree olej namažte kolem nosních dírek.

Nebezpečí pro okolí?
Infekci nachlazený přenáší ve chvíli, kdy se u něho samotného projeví příznaky. Kašlem a kýcháním rozsévá kapénky s viry po okolí. To trvá asi dva dny poté nebezpečí nákazy klesá. Nachlazení se může opakovat, prevencí je posilování imunity, otužování, zdravý životní styl a dostatek spánku.