S příchodem jara přichází i častá jarní únava, se kterou bojuje hodně lidí. Jste unavení hned po ránu i přesto, že spíte osm hodin? Přes den se vám zavírají oči? Nemáte dobrou náladu? Pokud jste několikrát odpověděli ANO, pravděpodobně vás trápí jarní únava. Jaro je pro náš organismus náročným obdobím, ale my naštěstí známe triky, jak proti zákeřné únavě bojovat.Jak na jarní únavu? 7 zaručených triků, co zaberou

jarní unavaFoto: pexels

Vyřaďte ze svého jídelníčku cukr

Přemíra cukru je pro naše tělo velkou zátěží, unavuje organismus. Zkuste ho na chvíli úplně vyřadit, třeba na tři dny a uvidíte, jestli se budete cítit lépe. Nemusíte cukr vyřazovat úplně, stačí ho omezit. Vyhněte se především slazeným nápojům a sladkostem. Pokud pijete kávu či čaj, zkuste je nesladit nebo ho alespoň zmírnit a postupně vysazovat.

Vsaďte na sport

Možná se vám to zdá jako paradox, ale sportem můžete získat spoustu energie a odpočinout si. Nesmíte to přehánět, stačí několikrát týdně něco lehčího, jako jsou procházky, jóga, tanec nebo běhání. Navíc budete po sportovním výkonu příjemně unavení a bude se vám dobře spát a po probuzení se budete cítit skvěle. Tělo si časem zvykne a bude aktivně odpočívat, rozhodně to vyzkoušejte a ze začátku buďte trpěliví.

Nadopujte se vitamíny

Pokud nejste zvyklí na pravidelný přísun ovoce a zeleniny, není divu, že jste unavení. Nemáte vitamíny a ve spojení s příchodem jara to pro vaše tělo může znamenat velkou zátěž. Zařaďte proto ke každému jídlu zeleninu a ke svačině si dejte kus ovoce. Nezapomínejte také na pitný režim, pijte jen čistou vodu, kterou můžete případě dochutit kousky ovoce.

jarní únavaFoto: pixabayNechte se vyšetřit

Pokud jste opravdu hodně unavení a žádný ze zmíněných tipů vám nepomáhá, zajděte si k lékaři a nechte se odborně vyšetřit. Únava totiž může být příznakem něčeho vážnějšího, tak to nepodceňte, pokud jste unavení už opravdu dlouho a nic nezabírá.

Dopřejte si hodně odpočinku

Někdy stačí pořádně se vyspat, ale ne jen jednou, měli byste mít dostatek kvalitního spánku a odpočívat i přes den, jak aktivně, tak i tak, že si přes den dáte dvacetiminutového šlofíka.

Zkuste doplňky stravy

Nejste schopni sníst dostatek ovoce a zeleniny? Nebo si myslíte, že to nestačí? Zkuste doplňky stravy, díky kterým do sebe dostanete látky, které tělo potřebuje a vy nejste schopni je přijmout z potravin. Pozor, nefungují ale jako náhrada pestré stravy, pouze jako doplněk.

jarní únavaFoto: pixabayUdělejte si třídenní očistu

Strava naše tělo zatěžuje a proto neustále pracuje. Je skvělé, když si na pár dní může odpočinout, proto doporučujeme půst na tři dny, během kterých budete pít jen zeleninové a ovocné šťávy, vodu, případně bylinný čaj a úplně vynecháte jídlo. Tělo se vyčistí a odpočine si.

POZOR! Do této očisty se pouštějte jen v případě, že jste zdravotně naprosto v pořádku a jste vyšetřeni doktorem. Tuto metodu můžete se svým lékařem prodiskutovat a on vám sdělí, jestli je pro vás vhodná.

Otužujte se

Pokud jste neustále unavení, zkuste se otužovat ledovou vodou. Ano, je to trochu nepříjemné, ale uvidíte, jak vás to vždycky krásně probere a zbaví únavy. Začněte opatrně nejdříve trochu vlažnou vodu a postupně můžete ochlazovat. Nejlepší je otužovat se po ránu, ale zkuste, co vám vyhovuje.

Zkuste naše tipy a jarní únava bude rychle pryč!

Dvacetiminutový šlofík vám pomůže být produktivnější!